Informacje

Dzięki termomodernizacji szpital zaoszczędzi na energii

Zakończyły się prace związane z termomodernizacją jasielskiego szpitala. Budynek przy ulicy Lwowskiej, wybudowany pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, zyskał nie tylko estetyczny wygląd zewnętrzny. Dyrekcja placówki liczy też na wymiar ekonomiczny. Pierwsze efekty inwestycji w postaci niższych rachunków za wykorzystaną energię już widać.

Szpital Specjalistyczny w Jaśle. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Szpital Specjalistyczny w Jaśle.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Szpital Specjalistyczny w Jaśle rozpoczął inwestycję 21 sierpnia 2007 roku. Pierwszy etap termomodernizacji obejmował docieplenie budynku wraz z wykonaniem nowej elewacji oraz wymianą stolarki okiennej w całym obiekcie. W kolejnym zmodernizowano system centralnego ogrzewania i węzła ciepłego oraz wymieniono instalację wodną i kanalizacyjną. Prace zakończono pod koniec września br.

Chcę podkreślić trudność tego zadania. Wszyscy wiemy, że mieszkając w domach czy blokach, jak to jest, jeżeli robi się remont w niedużym obiekcie, a co to jest zrobienie takiego dużego przedsięwzięcia w szpitalu, gdzie nie wyłączaliśmy oddziałów z funkcjonowania. Ten szpital pracował i w trakcie funkcjonowania te roboty były wykonywane. Było to bardzo trudne, ale jednak się udało. – powiedział Zbigniew Beltej, dyrektor jasielskiego szpitala.

Dyrektor wylicza również korzyści płynące z przeprowadzonej inwestycji.

Po pierwsze, na same zapotrzebowanie mocy płacimy już siedem tysięcy złotych mniej, jak kiedyś przed termomodernizacją. W ciągu dwóch ostatnich lat ceny za gigadżul wzrosły o bodajże dziesięć procent, natomiast my rachunki płacimy mniejsze jak przed termomodernizacją. Mimo, że ceny rosną, to i tak płacimy ponad sto tysięcy złotych mniej za energię, jak kiedyś. – mówi Zbigniew Betlej.

Zadanie pochłonęło ponad 5,6 miliona złotych. Gro środków na ten cel pochodziło z dotacji przyznanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz z pożyczki na preferencyjnych warunkach udzielonej także przez tą instytucję. Brakującą kwotę dołożyło Starostwo Powiatowe (ponad 1,6 miliona złotych), które jest organem założycielskim szpitala.

Starostwo jest właścicielem tego obiektu. Od pewnego czasu prowadzimy rozmowy dotyczące inwestycji. Na dzień dzisiejszy ta współpraca układa się bardzo dobrze. To, co postulujemy w granicach możliwości jednej i drugiej strony, bo trzeba sobie jasno powiedzieć, że ani starostwo, ani szpital nie jest krezusem. Co roku te środki ze starostwa na inwestycje w szpitalu są co raz większe i efekt widać. – podkreśla Betlej.

W przyszłym roku ruszają kolejne inwestycje

Szpital planuje już kolejne inwestycje. W pierwszej połowie 2010 roku ruszy przebudowa bloku porodowego wraz z usytuowaniem w nim sali do cięć cesarskich. Do tej pory pacjentki muszą być przewożone na blok operacyjny, usytuowany piętro wyżej.

Na dzień dzisiejszy mamy wszystkie pozwolenia na budowę i projekty architektoniczno-budowlane. Oczekujemy na decyzję Regionalnego Programu Operacyjnego po złożeniu pełnych wniosków i studiów wykonalności. Po podpisaniu umowy i zaakceptowaniu budżetu na rok 2010, jesteśmy w stanie rozpocząć procedury przetargowe i rozpoczęcie inwestycji. – mówi Beata Trzop, z-ca dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE