Informacje

Minister Grad na uroczystościach karpackich gazowników w Jaśle

W Jaśle świętowano dzisiaj 90-lecie gazownictwa ziemnego w Polsce. Jubileusz stał się okazją do wręczenia odznaczeń dla zasłużonych dla tej gałęzi przemysłu osób. Medale i nominacje na wyższe stopnie służbowe wręczał Aleksander Grad, minister Skarbu Państwa wraz z wicewojewodą podkarpacką Małgorzatą Chomycz.

Minister Grad wręczył odznaczenia. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Minister Grad wręczył odznaczenia.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Minister Grad w swoim wystąpieniu nie krył zadowolenia z zaproszenia do Jasła. Podkreślał, że taki jubileusz nie mógł się odbyć w innym miejscu, tylko w kolebce polskiego górnictwa naftowego i gazownictwa.

Na pytanie, gdzie należy obchodzić Barbórkę w 2009 roku, odpowiedź nasuwa się sama. W Jaśle dzisiaj wspólnie świętujemy. To jest sektor gospodarki, który ma ogromną przyszłość w Polsce i oczywiście na świecie. Patrząc na to, jak ten sektor się rozwija, jak się rozwijają poszczególne firmy to jestem przekonany, że jesteśmy w stanie konkurować z podobnymi firmami na świecie. Ponad 30 procent naszego zapotrzebowania na gaz pochodzi ze źródeł krajowych. To bardzo dużo. To się będzie jeszcze zwiększało w najbliższym czasie. – mówi Aleksander Grad.

Minister nie wykluczył również, że w przyszłym roku nastąpi podwyżka cen gazu w naszym kraju.

Proszę zauważyć, że generalnie nośniki energii drożeją z różnych powodów. Pamiętajmy również, że ta branża ma przed sobą ogromne inwestycje w sieci przesyłowe, w magazyny, w nowe połączenia międzysystemowe, budujemy w Polsce gazoport. W związku z tym na pewno poszczególne spółki wydobywcze potrzebują kapitału na swój rozwój. – dodał Grad.

Podczas jubileuszu w Jasielskim Domu Kultury wręczono odznaczenia „Za długoletnią służbę” nadane postanowieniem Prezydenta RP. Złotym medalem wyróżnieni zostali: Władysław Antoń, Jan Babicz, Mieczysław Burnagiel, Wiesław Czachurski, Stanisław Dębosz, Krzysztof Dybaś, Antoni Gajda, Maria Gajda, Irena Gąsior, Mieczysław Jachym, Henryk Łabba, Maria Łasny, Kazimiera Łagocka, Bogdan Michoń, Zdzisława Nowak, Czesław Pomylski, Jakub Sikora, Antoni Szarek, Krystyna Śliwa, Edward Totoń, Marian Trytek, Remigiusz Urban. Srebrnym medalem: Stanisław Bartosik, Barbara Biernat, Barbara Chochołek, Wiesław Chrząszcz, Jerzy Czerwiński, Lech Dudek, Adam Jarek, Józef Korus, Paweł Madanowicz, Tadeusz Marcinek, Małgorzata Mężyńska, Bożena Meresińska, Mariusz Pyzdek, Helena Radzik, Elżbieta Sak, Anna Sennik, Bogusława Słowik, Renata Szczepanik, Irena Wąsik, Łucja Wiśnicka. Medal brązowy przyznano następującym osobom: Robert Banaś, Marta Bukowska-Smund, Rafał Golanowski, Wojciech Kantor, Tomasz Kizior, Marek Kruczyński, Robert Kłos-Kufel, Krzysztof Kołton, Krzysztof Kozioł, Krzysztof Łabno, Iwona Podgórnik, Jerzy Sitko, Andrzej Stach, Eugeniusz Szczepak, Leszek Śmiech, Janusz Grela, Grzegorz Wielgus, Dariusz Włodek.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE