Informacje

Na „porodówce” jasielskiego szpitala będą komfortowe warunki

Szpital Specjalistyczny w Jaśle. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Szpital Specjalistyczny w Jaśle.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Sześć milionów złotych ma pochłonąć modernizacja dwóch oddziałów: neonatologicznego i ginekologiczno-położniczego jasielskiego szpitala. Remont rozwiąże wiele problemów, z którymi placówka boryka się już od dłuższego czasu, a przede wszystkim poprawi komfort świadczenia usług medycznych. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Szpitalowi udało się pozyskać prawie cztery miliony złotych na realizację tej inwestycji. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Resztę dołoży z własnego budżetu Starostwo Powiatowe, które jest organem założycielskim placówki.

W pierwszym etapie inwestycja zakłada przebudowę bloku porodowego, a w późniejszej fazie modernizację oddziału noworodkowego i ginekologiczno-położniczego oraz zakup nowoczesnej aparatury medycznej.

W tej chwili na bloku porodowym nie mamy sali cięć. W ramach przebudowy zostanie wykonana ta sala cięć na bloku porodowym, co znacznie ułatwi pracę. Pacjentka nie będzie musiała być przewożona na salę operacyjną. – mówi Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Aby wykonać cesarskie cięcie, pacjentka musi być obecnie przewożona windą na Blok Operacyjny, na którym znajduje się sala cięć. Po przebudowie oddziału warunki pobytu matki i dziecka w szpitalu znacznie się poprawią. Przy okazji zwolni się jedna z sal, która będzie mogła być wykorzystywana do innych zabiegów operacyjnych.

Blok porodowy praktycznie jest w niezmienionym stanie od wybudowania szpitala, dlatego wymaga przede wszystkim dużej modernizacji. Zostanie przebudowany, będzie w pełni klimatyzowany. Tak, żeby spełniał warunki, jakim powinny odpowiadać w tej chwili obiekty służby zdrowia. – podkreśla Betlej.

Prace modernizacyjne mają zakończyć się za dwa lata.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE