Kultura | rozrywka | edukacja

Dobre maniery. Dobre… co?

„Uważaj stoi za tobą” – krzyczały dzieci do skrzata Grabka, na którego czaił się zły wąż. „Trzeba mówić dzień dobry” – upominały Świerczka i Jarzębinkę, skrzatów uparcie odmawiających nauczenia się dobrych manier. Tak żywo na grę aktorów reagowały dzieci uczestniczące w spektaklu „Tajemnice Jarzębinki”. Przedstawienie odbyło się 15 lutego na scenie Jasielskiego Domu Kultury, a wystawił je Teatr Banasiów z Warszawy.

Spektakl w JDK. Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Dzieci to najbardziej wymagająca publiczność Albo coś się im podoba , albo nie. To publiczność dająca natychmiast recenzje. Oklaskami bądź sprzeciwem – mówi Wojciech Banaś, aktor i założyciel Teatru Banasiów – My też kiedy gramy pierwsze spektakle to nie wiemy jak zareagują. Dzieci są współreżyserami naszych spektakli – dodaje aktor.

O tym, że bajka „Tajemnice Jarzębinki” zachwyciła najmłodszych upewnił się każdy, kto widział żywiołowe gesty i uśmiechnięte buzie dzieci. A o tym, że bajka bawiąc uczyła, iż cały świat opiera się na zasadach, normach i wzorach dobrego postępowania przekonali się ci, którzy z ust zwykle rozrabiających dzieci słyszeli pełne oburzenia głosy: – Tak nie wolno robić. Powiedz przepraszam. To jest niegrzeczne.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE