Informacje

„Droga krzyża Jana Pawła II”

2 kwietnia 2010 roku. Jasielski Rynek. Godzina 21. Pięć lat po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Pomimo ulewnego deszczu, na spotkaniu modlitewnym spotkali się mieszkańcy naszego miasta, by wspólnie móc oddać hołd naszemu Wielkiemu rodakowi.

Rocznica śmierci JP2. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W tym roku rocznica śmierci papieża Polaka wypadła w Wielki Piątek. – Jest to myślę zdarzenie opatrzności Bożej, która chciała nam właśnie pokazać w tym dniu, gdy Chrystus oddaje swoje życie za nasze grzechy, że Jego namiestnik Jan Paweł II również w swoim życiu dźwigał szczególny krzyż. Krzyż nie tylko prowadzenia Kościoła, ale też krzyż cierpienia. – powiedział ks. Krzysztof Stawarz, wikariusz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle.

Stąd też organizatorzy uroczystości postanowili nadać jej charakter „Drogi krzyżowej Jana Pawła II”. Głównym przesłaniem, które miało dotrzeć do wszystkich uczestników zebranych na płycie jasielskiego Rynku był apel Ojca Świętego z 1997 roku: „brońcie krzyża”, wypowiedziany podczas Jego pielgrzymki do Zakopanego.

Ostatnio zauważamy coraz więcej ataków na krzyż, nie tylko w Europie, ale również w naszej Ojczyźnie. Ojciec Święty głosił zupełnie coś innego. Dlatego wpatrując się w Jego przykład patrzmy do czego droga krzyża, droga poświęcenia, trudu wypełniania swojego powołania prowadzi. A prowadzi ona do zwycięstwa, zwycięstwa nad śmiercią, nad grzechem. – mówi ks. Krzysztof Stawarz.

Przygotowania do dzisiejszego spotkania trwały dosyć długo. Wszystko, oprócz deszczowej pogody, było po myśli organizatorów. Zamknięte dla bezpieczeństwa uczestników drogi otaczające Rynek, duża scena na jego środku, mieszkańcy miasta ze zniczami w rękach, krzyż na płycie Rynku ułożony ze zniczy, telebim, na którym były prezentowane fotografie z życia Ojca Świętego wraz z fragmentami Jego homilii oraz występ chóru „Soli Deo” z I Liceum Ogólnokształcącego.

Myślą było zorganizowanie na ten dzisiejszy dzień krzyża, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II czternastą stację drogi krzyżowej w Koloseum przeżywał. Jednakże arcybiskup Nycz ubiegł nas mimo, iż we wrześniu podjąłem próby zorganizowania tego krzyża i przewiezienia go tutaj do Jasła. Niestety Warszawa była pierwsza i wyprzedziła nas po prostu. Niestety przeżywaliśmy tą dzisiejszą rocznicę bez krzyża, ale najważniejsza sprawa to, że przeżywaliśmy ją z Janem Pawłem II, przypominając najważniejsze wydarzenia. – dodał ksiądz Krzysztof.

Na zakończenie błogosławieństwa udzielił ksiądz Zbigniew Irzyk.

(dapa)

– – –

Zapraszamy do lektury rozmowy naszego reportera Daniela Barona z dziekanem jasielskim. Szczegóły w artykule: „Widzieliśmy w Janie Pawle II takiego dobrego Ojca”

SŁOWA KLUCZOWE