Kultura | rozrywka | edukacja

Magiczna wytwórnia papieru, „poeta nieszczęśliwy” oraz owacje na stojąco

Pierwszego dnia V Festiwalu Poezji i Prozy już od rana hol biblioteki zamienił się w magiczną, pachnącą wytwórnię papieru. Przeszło 200 dzieci i młodzieży wzięło udział w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych „W średniowiecznym młynie papierniczym – tajniki czerpania papieru”.

Warsztaty czerpania papieru. Fot. MBP w Jaśle
Warsztaty czerpania papieru.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Ręczne czerpanie papieru, barwienie kartek techniką japońską, pisanie gęsim piórem i odciskanie pieczęci lakowych to tylko niektóre atrakcje, z jakich skorzystali uczestnicy warsztatów. – Z dębowej kadzi sitem i ramką nabrałam masę złożoną z wody, celulozy i dodanych dla ozdoby płatków kwiatowych. Następnie masę trzeba było wyłożyć na filcowe przekładki – dzięki temu moja kartka jest gładka. Potem za pomocą specjalnej, zabytkowej praski Pani prowadząca warsztaty pomogła mi pozbyć się nadmiaru wody z papieru. Teraz jedynie muszę wysuszyć moją kartkę – tak wykonane przez siebie czynności relacjonowała czwartoklasistka ze SP nr 4 w Jaśle – właścicielka świeżo wyczerpanej kartki papieru z dodatkiem płatków nagietka.

Zainteresowanie pokazem czerpania papieru było bardzo duże, również wśród dorosłych czytelników odwiedzających tego dnia bibliotekę. Warsztaty składające się z kilku widowisk przeprowadzone były przez trzy osoby z Czerpalni Papieru ArtPapier z Gliwic przebrane w stroje dawne oraz przy użyciu zabytkowych urządzeń.

Roman Honet. Fot. MBP w Jaśle
Roman Honet.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

W auli I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Romanem Honetem. Jeden z najgłośniejszych twórców nowej poezji opowiedział o tym jak tworzy wiersze i skąd czerpie inspirację. „..Człowiek szczęśliwy nie pisze wierszy, wiersz pisze człowiek, który myśli i jest nieszczęśliwy. Optymista nie pisze wiersza, ale biznes plan…” mówił na spotkaniu. Według Honeta poezja jest swego rodzaju ekshibicjonizmem emocjonalnym i ma zdecydowanie elitarny charakter. Pisanie wierszy nie jest jego jedynym zajęciem, jest współautorem „Antologii nowej poezji polskiej 1990-2000”, prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania w Studium Literacko – Artstycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz od kilku lat współpracuje z Biurem Literackim we Wrocławiu. Efektem tej współpracy będzie antologia wierszy 21 poetek i poetów debiutujących w latach 2000-2009 „Poeci na nowy wiek”, która ukaże się w kwietniu b.r.

Jacek Wójcicki. Fot. MBP w Jaśle
Jacek Wójcicki.
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Pierwszy dzień Festiwalu zakończył, w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej, występ Jacka Wójcickiego. Niezwykły głos, żywiołowość i talent aktorski podbiły serca i oczarowały widzów. A. Asnyk, K. I. Gałczyński, M. Białoszewski, M. Grechuta, Z. Preisner, Z. Konieczny – to jedni z wielu autorów i kompozytorów, których dorobek artystyczny został zaprezentowany na scenie. Rozbawiona publiczność razem z artystą śpiewała znane przeboje takie jak Nie dokazuj miła, Wróć do Sorrento czy O sole mio. Nie obeszło się oczywiście bez kilku bisów i owacji na stojąco. „Śpiewanie dla takiej publiczności to przyjemność”- powiedział po koncercie Jacek Wójcicki.

Artyście towarzyszył zespół: Konrad Mastyło, grający na fortepianie oraz Michał Chytrzyński, grający na skrzypcach.

Projekt Festiwal Poezji i Prozy – edycja V realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizatorami V Festiwalu są: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego i II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego. Sponsorem jest Zakład Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, TVJ Telewizja Kablowa Jasło.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE