Informacje

Pomnik katyński zamontowany

Przed południem na skwerze przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle stanął ośmiometrowy krzyż wraz z sześciotonowym głazem. To fragment pomnika „Golgota Wschodu”, który będzie upamiętniał pomordowanych żołnierzy i policjantów m.in. w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, Charkowie i Miednoje. W tym roku mija siedemdziesiąta rocznica tych tragicznych wydarzeń. Główne uroczystości miejskie zaplanowano na 17 kwietnia.

Pomnik katyński. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Potrzebna była pomoc strażaków.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Aby upamiętnić te dramatyczne wydarzenia i dać wyraz naszej pamięci został powołany Społeczny Komitet Obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej w Jaśle i Powiecie Jasielskim, któremu przewodniczy senator RP Stanisław Zając. W pracach Komitetu biorą udział m.in. przedstawiciele samorządu powiatowego, miasta Jasła oraz dyrektorzy jasielskich szkół średnich. Zaplanowane na miesiąc kwiecień obchody będą składały się z kilku tematycznych segmentów: jednym z nich będzie odsłonięcie pomnika „Golgota Wschodu” na skwerze przed I Liceum Ogólnokształcącym. Uroczystość odbędzie się 17 kwietnia.

Projektantem tego pomnika jest inż. architekt Wojciech Frączek z Krakowa. Pozyskaliśmy taki głaz z kamieniołomu w Lipowicy koło Dukli. Brakuje jeszcze tablicy na tym kamieniu, która będzie zawierała informacje na temat tych wydarzeń, które się przed siedemdziesięciu laty wydarzyły na Wschodzie, na dawnych terenach Polski. Brakuje również chodnika. – mówi Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Opiekę nad pomnikiem zadeklarowała społeczność „ogólniaka”.

Uważam, że jest to bardzo dobre miejsce patriotyczne dla młodzieży. Będziemy się opiekować tym miejscem i wydaje mi się, że pamięć o historii to jest dla nas bardzo potrzebne, a szczególnie przy szkole dla młodzieży, która powinna pamiętać o potomnych. Uważam, że jeżeli nie będziemy młodzieży przypominać o pewnych rzeczach to nie będziemy sobą, nie będziemy Polakami. Myślę, że powinniśmy o tym pamiętać. – powiedział Zbigniew Waszkiel, dyrektor „pierwszego” LO.

Szkoła planuje w tym dniu również posadzenie przed wejściem do budynku dębu katyńskiego, który będzie nosił imię Antoniego Nowaka, absolwenta jasielskiego „ogólniaka”, który jako polski oficer poniósł śmierć z Katyniu.

Jego cała rodzina też kończyła „ogólniaka”. Wydaje mi się, że to jest bardzo dobry wybór. Upamiętnienie tej osoby to jest wspaniała sprawa. – dodaje Zbigniew Waszkiel.

W ramach uroczystości miejskich zaplanowano także: uroczystą mszę świętą, sesję naukową, konkursowe prezentacje plastyczne i literackie, występy artystyczne uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Jasielskiego oraz plenerowej wystawy i projekcji filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE