Kultura | rozrywka | edukacja

Legendy muzyki improwizowanej w JDK

John Tilbury – fortepian i Eddie Prevost – instrumenty perkusyjne, z legendarnej brytyjskiej grupy AMM wystąpili w sobotę (15 bm.) na scenie JDK.

Niekonwencjonalny koncert i możliwość posłuchania na żywo światowej sławy mistrzów improwizacji przyciągnęły miłośników tego rodzaju muzyki nawet z Opola i Warszawy. Niezwykłego koncertu wysłuchało w skupieniu grono osób, zafascynowanych muzyką eksperymentalną. Publiczność pozostawała pod niebywałym wrażeniem tego co usłyszała jeszcze długo po umilknięciu ostatnich dźwięków.

Dopiero po przedłużającej się chwili absolutnej ciszy rozległy się oklaski. Fani niezwykłej muzyki AMM zgotowali artystom wspaniałą owację.

***

AMM, grupa założona w 1965 roku przez muzyków Keitha Rowa, Eddiego Prévosta i Louiego Garego, to jeden z najważniejszych zespołów muzyki improwizowanej na świecie, uznawany za prekursorów tego nurtu oraz improwizacji elektroakustycznej. Z zespołem współpracowało wiele znakomitości świata muzyki, zarówno tych ze sceny swobodnej improwizacji jak i przedstawicieli muzyki akademickiej, m.in.: Cornelius Cardew, Christian Wolff, Evan Parker, John Butcher, Lawrence Sheaff czy Christopher Hobbs.

Od 45 lat twórczość grupy nieustannie fascynuje i inspiruje kolejne pokolenia słuchaczy i muzyków. Wciąż nowe generacje współczesnych wizjonerów awangardy odkrywają dorobek muzyczny grupy AMM i czerpią z niego pełnymi garściami.

John Tilbury, urodzony w 1936 roku, jest brytyjskim pianistą i improwizatorem. Studiował fortepian w Royal College of Music u Arthura Alexandra oraz u Jamesa Gibba, a także – dzięki stypendium polskiego rządu – w Warszawie u Zbigniewa Drzewieckiego, gdzie poznał Zygmunta Krauze, z którym później założył pierwszy polski zespół muzyki współczesnej „Warsztat Muzyczny”.

W 1968 wygrał konkurs muzyki współczesnej Gaudeamus w Holandii i od tego czasu koncentruje się na wykonywaniu muzyki eksperymentalnej i awangardowej. Z grupą AMM związał się w roku 1980. Od lat znany jest i ceniony za wykonywanie utworów najwybitniejszych twórców XX-wiecznej awangardy muzycznej: Johna Caga, Corneliusa Cardewa, Christiana Wolffa, a w szczególności Mortona Feldmana. Uchodzi za najwybitniejszego żyjącego odtwórcę dzieł tego ostatniego na świecie. Pomimo swojego wieku nadal sporo koncertuje i nagrywa z najważniejszymi twórcami poszukującymi nowych środków wyrazu.

Eddie Prévost urodzony w 1942 roku to wybitny angielski perkusista. Zaczynał jako muzyk jazzowy, zwracając się coraz bardziej w kierunku awangardy, aż do muzyki improwizowanej. W znacznej mierze przyczynił się do wykorzystania perkusji nie tylko do wybijania rytmu, ale także do artykulacji niecodziennych brzmień sonorystycznych. Wypracował przy tym oryginalną technikę i osiągnął w niej niebywałe mistrzostwo.

Poza zespołem AMM Prévost współpracował z wieloma znakomitymi muzykami, z których większość to pierwszoplanowe postacie szeroko pojętej awangardy. Należą do nich: Evan Parker, Barry Guy, Paul Rutherford, Tony Moore, Christian Wolff, Marilyn Crispell, Shiku Yanu, Veryan Weston, Howard Riley, Max Eastley, Phillip Wachsman, Akemi Kuniyoshi, John Edwards, Tom Chant, Dave Jackman’s 'Organum’, Jim O’Rourke, Yoshikazu Iwamoto oraz Derek Bailey. Od dziesięciu lat Eddie Prévsot prowadzi cotygodniowe warsztaty odbywające się w londyńskiej Welsh Chapel, w których wzięło już udział prawie trzystu muzyków z około dwudziestu krajów świata. Jest też autorem kilku książek na temat filozoficzno-teoretycznych założeń muzyki improwizowanej.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Legendy muzyki improwizowanej w JDK”