Kultura | rozrywka | edukacja

Relaksacja sposobem na stres – drugie spotkanie z cyklu „Studnia Kulturalna JDK”

O tym czym jest stres, jaki ma wpływ na życie i zdrowie człowieka, jakie reakcje psychofizyczne organizmu wywołuje i w jaki sposób można z nim walczyć, dowiedzieli się uczestnicy drugiego spotkania z cyklu „Studnia Kulturalna JDK.

Spotkanie w JDK. Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Prezentację, na której można było poznać metody aktywnego relaksowania się i niwelowania nadmiernego stresu przygotowała Małgorzata Samborska, nauczycielka Medycznej Szkoły Policealnej w Jaśle razem z sześcioma słuchaczkami I i II roku kierunku technik masażysta i technik usług kosmetycznych.

Uczestnicy spotkania, które odbyło się we wtorek (18 bm.) po południu, mieli okazję poznać różne rodzaje masażu relaksacyjne (kamieniami, bambusami, misami kokosowymi), ze szczególnym uwzględnieniem masażu aromaterapeutycznego, który został zademonstrowany na ochotniczce. Dowiedzieli się też w jakich przypadkach, który masaż jest wskazany oraz poznali zapachy i właściwości kilkunastu olejków aromaterapeutycznych (m.in. geraniowy, bergamotowy, kadzidłowcowi, cytronelowy) i kompozycji kilku olejków, sporządzonych na miejscu przez Małgorzatę Samborską. W czasie wykładu podane zostały również przeciwwskazania do stosowania aromaterapii.

W kolejnej części odbyła się praktyczna nauka postawy odstresowującej i najprostszych ćwiczeń umożliwiających uregulowanie oddechu, pobudzenie ciała i przywrócenie mu energii. Właśnie kierowaniu przepływem energii i usuwaniu blokad energetycznych w organizmie służyć mają tzw. mudry (w dosłownym tłumaczeniu: to co przynosi radość), czyli specjalny sposób układania dłoni.

Na zakończenie każdy mógł się nauczyć kilku prostych ćwiczeń jogi, pomagających w wyciszeniu się.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE