Informacje

„Święto trzeciomajowe to radosne święto, ale w tym roku trudno je radośnie świętować”

– W święto 3-go Maja wspominamy wspaniałe, ale i bolesne dzieje Polski. Nie tylko wspominamy dzieje dawnych pokoleń, bo historia toczy się dalej. Świadczy o tym wymownie to miejsce, na którym zgromadziliśmy się dzisiaj, na którym gromadziliśmy się kilkanaście dni temu i tyle miejsc nowych, miejsc pamięci na polskiej, obcej ziemi – mówił w dzisiejszej homilii ksiądz prałat dr hab. Andrzej Garbarz. Z okazji miejskich obchodów 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja na płycie jasielskiego Rynku odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny.

Ksiądz prałat zwracał w swojej homilii szczególną uwagę, że często zabiegani, znerwicowani, zastraszeni i bezradni, chodząc i jeżdżąc po naszym mieście do sklepów czy urzędów, często nie zwracamy uwagi na symbolikę miejsc i nazw mówiących o naszej narodowej tożsamości.

Trzeba przejść ulicami Jasła i odczytać choćby nazwy ulic: świętego Jana z Dukli, świętego Józefa Sebastiana Pelczara, patrona naszej diecezji, świętej siostry Faustyny Kowalskiej, błogosławionej Karoliny Kózkówny, księdza Stanisława Bełcha, księdza Stanisława Konarskiego, księdza Jana Potępy i dalej ulice nazwane imionami naszych królów, poetów i bohaterów, ulice upamiętniające ważne daty z historii Polski: 3-go Maja czy 17-go Stycznia. Trzeba stanąć przed pomnikami: Grunwaldu, Kościuszki, przed krzyżem katyńskim i tablicami umieszczonymi w kościołach, urzędach i na kamienicach miasta. Trzeba iść na jasielskie cmentarze, odnaleźć groby tych, którzy tutaj i w Polsce, i w świecie tworzyli historię, którzy walczyli o wolność i niezawisłość, i sprawiedliwość społeczną, którzy tworzyli kulturę, rozwijali naukę i oświatę. – mówił ksiądz Andrzej Garbarz.

Burmistrz Jasła mówiła z kolei o tym, że święto trzeciomajowe to radosne święto, które w tym roku trudno świętować ze względu na to, że przed oczami wciąż mamy obraz katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem, obraz dziesiątków trumien i wspomnienia bolesnych uroczystości pogrzebowych naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką, naszego senatora Stanisława Zająca i tak wielu wybitnych córek i synów naszego narodu.

Wciąż z troską pytamy, jaka będzie przyszłość Polski bez tych, którzy odeszli. Żałoba narodowa jest w nas, ale za nią kroczy nadzieja, bo polskość wybuchła w tych dniach smutku i łez. Z miłością i dumą nieśliśmy naszą flagę narodową i mówiliśmy o przywiązaniu do narodowych wartości. Nasze Jasło stało się bardziej biało-czerwone. – powiedziała Maria Kurowska.

Dodała również, że przed nami ważny czas i wielkie zadanie, czyli wybory tych, którzy zastąpią tych, którzy odeszli.

Miejsce męża stanu, prezydenta Lecha Kaczyńskiego musi zająć człowiek, który dalej poprowadzi jego dzieło, dla którego Polska jest najważniejsza, który spełni marzenia Polaków o dobrej i silnej Polsce, który sprawi, że Polska będzie Polską. W dniu Konstytucji 3-go Maja życzymy naszej Ojczyźnie, aby ustawodawstwo polskie było na miarę tego, jakim była Konstytucja i życzymy jej takich posłów i senatorów, aby tego potrafili dokonać. Takich posłów i senatorów, którzy uznają to, że Królowa Polski jest najważniejsza. – dodała pani burmistrz.

Tradycyjnie, pod Grobem Nieznanego Żołnierza, delegacje władz samorządowych, wszystkich typów szkół, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, harcerze złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Biało-czerwone kwiaty pojawiły się też pod tablicą upamiętniającą dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, która usytuowana jest na bloku przy ulicy Kołłątaja 2.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “„Święto trzeciomajowe to radosne święto, ale w tym roku trudno je radośnie świętować””