Informacje

Fundacja WOŚP mówi „Stop powodziom”

Już w niedzielę na ulicach miasta pojawią się wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jednodniowa akcja charytatywna fundacji Jurka Owsiaka pod hasłem „Stop powodziom” ma na celu zakup sprzętu ratowniczego ochotniczych i zawodowych jednostek Straży Pożarnej oraz innych grup i jednostek ratowniczych.


„W minionych dniach byliśmy świadkami tragedii, ale także ogromnej ludzkiejsolidarności. Wiedzieliśmy sprawność profesjonalnych służb, które postawione były (i nadalsą) w stan najwyższej gotowości, które reagują natychmiast, organizując pomoc. Żywiołu i jego skutków nie da się w stu procentach przewidzieć. Nawet najbardziej rozwinięte cywilizacyjnie kraje padają jego ofiarą. Można za to przeciwdziałać krytycznymsytuacjom, mając do dyspozycji nowoczesne urządzenia, które pozwalają mieć nadzieję, że walka z żywiołem będzie skuteczna” – czytamy w apelu Jurka Owsiaka.

Za zebrane pieniądze zostanie zakupiony sprzęt, który w pierwszej kolejności trafi do wszystkich miejsc w Polsce które mogą być w przyszłości w jakimkolwiek stopniu zagrożone podtopieniami, zalewami czy kataklizmem powodzi. Będą to przede wszystkim wydajne motopompy, agregaty prądotwórcze, czy specjalny sprzęt pływający.

„To oczywiście propozycje, nad których zakupem – w zależności od zebranych funduszy – Fundacja będzie się pochylać. Nasze wsparcie będzie systemowe – zakupiony sprzęt będzie jednolity w całej Polsce, a to wiąże się z jednakowymi procedurami jego wykorzystywania i możliwością skoncentrowania go w regionach powodziowych, aby móc skutecznie i szybko pomagać. To nie kilka, nie kilkadziesiąt, ale kilkaset urządzeń, które już na jesieni zostałyby rozesłane po całym kraju” – pisze Jurek Owsiak.

W akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włącza się również Jasło, które podczas czerwcowej powodzi zostało zalane na obszarze 1/3 swojej powierzchni.

W odczuciu wielu 4 czerwca 2010 roku trwale zapisze się w pamięci, dzień wielkiegostrachu i wielkiej straty. Ewakuacja – straszne słowo, bezsilność, bezradność, ale też bunt,trzeba ratować co się da, to co jest DOMEM. Potem, kiedy nic już nie można było zrobićoczekiwanie, ile tej wody będzie i patrzenie jak niszczone jest to co najważniejsze, poczuciebezpieczeństwa, miejsce które miało azylem. Obserwowaliśmy poświęcenie strażaków, chęć pomocy, ale nie mogli być wszędzie, a i sprzętu nie było odpowiedniego i w wystarczającej ilości. Równocześnie zalany został budynek Straży Pożarnej, nikt nie miał czasu na ratowanie, najważniejsi byli ludzie. – mówi Tomasz Strzępek, szef jasielskiego sztabu WOŚP.

Wolontariusze Orkiestry wyjdą na ulice miasta już w godzinach porannych i będą kwestować do godziny 19-tej. Cały sztab mieści się w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego przy ulicy Floriańskiej.

Jako szef sztabu, kolejny raz proszę o hojność mieszkańców powiatu, wspomóc tę akcję. – apeluje Tomasz Strzępek.

W ramach akcji „Stop powodziom” komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Wiesław Latoszek zaprasza wszystkich mieszkańców miasta i okolic na „Dzień Otwartych Strażnic”. Od godziny 10-tej do 19-tej będzie można zwiedzić budynek straży przy ulicy Mickiewicza, obejrzeć sprzęt ratowniczy, czy przyjrzeć się pozorowanym akcjom ratunkowym, w których na co dzień biorą udział jasielscy strażacy.

Na godzinę 11-tą zaplanowano pokaz ratownictwa technicznego. Dwie godziny później na odkrytym basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zostaną omówione zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą, przeprowadzony zostanie również pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. O godzinie 17-tej, ponownie na terenie jednostki PSP, odbędzie się pokaz gaszenia pożarów, w trakcie którego przedstawione zostaną również zasady prawidłowego przekazywania informacji na numery alarmowe 112 i 998.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE