Informacje

Nowoczesny film o prastarym grodzisku – premiera filmu o Karpackiej Troi już we wrześniu!

Zobacz zwiastun!20 września 2010 r. o godzinie 20.00 kanał TVP Historia zaprezentuje „Trzcinicę – Karpacką Troję” – dokument o grodzisku i skansenie archeologicznym w Trzcinicy. Będzie to premierowy pokaz filmu w telewizji. Najprawdopodobniej obraz zobaczyć będzie można jeszcze kilkakrotnie tej jesieni w ramówkach innych stacji telewizyjnych.

„Trzcinica – Karpacka Troja” jest filmem dokumentalnym w reżyserii Zdzisława Cozaca prezentującym dzieje grodziska w Trzcinicy począwszy od jego narodzin we wczesnej epoce brązu aż po upadek ok. roku 1030 n.e. Autorami scenariusza są Jan Gancarski i Zdzisław Cozac, zaś film wyprodukowany został przy współpracy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie z agencją reklamową Media Promocja. Prace nad filmem, rozpoczęte przeszło rok temu, od początku ukierunkowane były na stworzenie obrazu odpowiadającego poziomem najlepszym produkcjom zagranicznym emitowanym na takich kanałach jak National Geographic czy Discovery. Efekt końcowy to połączenie merytorycznej rzetelności i atrakcyjnej formy, a jednocześnie, zdaniem reżysera Zdzisława Cozaca, dowód na to, że w Polsce także można zrobić film dokumentalny w ciekawy i nowoczesny sposób.

W trakcie produkcji dokumentu przez plan filmowy przewinęło się kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich naukowcy, odtwórcy dawnych rzemiosł, członkowie bractw rycerskich oraz pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Ekipa filmowa gościła zaś w Trzcinicy, Krośnie i w Nižnej Myšli na Słowacji. Zdjęcia do filmu trwały łącznie niemal miesiąc, resztę prac nad obrazem wypełniła żmudna praca w studio, w tym m.in. tworzenie wirtualnych rekonstrukcji prezentujących w niezwykle sugestywny sposób oryginalny wygląd grodu w różnych epokach i fazach rozwoju.

Premiera filmu

Premiera telewizyjna filmu odbędzie się w poniedziałek 20 września 2010 r. o godz. 20.00. Pierwszą stacją, która pokaże dokument będzie TVP Historia, jednak wszystko wskazuje na to, że tej jesieni „Trzcinicę – Karpacką Troję” można będzie zobaczyć również na innych kanałach. Obraz zostanie także zgłoszony do I Festiwalu Filmów Archeologicznych, który odbędzie się w listopadzie w Krakowie.

Oficjalna premiera filmu, początkowo mająca stanowić jedną z głównych atrakcji imprezy otwarcia skansenu i odwołana ze względu na czerwcową powódź, odbędzie się kilka dni przed pierwszą emisją na srebrnym ekranie w sali konferencyjnej w skansenie. Niestety, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wezmą w niej udział jedynie zaproszeni goście.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej skansenu www.karpackatroja.pl gdzie uruchomiono specjalną zakładkę poświęconą „Trzcinicy – Karpackiej Troi”. Także tam znajduje się informacja o konkursie, nagrodą w którym jest podwójne zaproszenie na oficjalną premierę filmu.

Film „Trzcinica – Karpacka Troja” zrealizowano dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Miasta Jasło oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Patronem medialnym filmu jest FOCUS Historia.

___________________________________________________________

O Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, to nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys.!

Skansen Karpacka Troja zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność – w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2 mieszczą się najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna „Salka Małego Odkrywcy” przeznaczona dla najmłodszych oraz zaplecze gastronomiczne. Karpacka Troja to miejsce nad którym unosi się duch przeszłości osadzony w realiach muzealnictwa na miarę XXI wieku. Tu skrzyżowały się losy dwóch wspaniałych kultur, dwóch odległych epok, dzisiaj krzyżujące się one z nowoczesnością.

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”

SŁOWA KLUCZOWE