Informacje

Józef Biernacki: Marszałek Piłsudski był nietuzinkową postacią

Z okazji 92. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Podkarpackim Banku Spółdzielczym przy ulicy Kościuszki 38 została zorganizowana wystawa „Józef Piłsudski na monetach, banknotach oraz na medalach”. Czynna będzie przez cały listopad. Zbiory udostępniło jasielskie koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Monety, banknoty, pocztówki, medale, koperty, plakietki, a nawet replika banknotu pięciomilionowego z 1995 roku (brąz oksydowany). W sumie w siedzibie banku udało się wyeksponować ponad siedemdziesiąt eksponatów poświęconych Józefowi Piłsudskiemu oraz odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Przez trzy lata z okazji organizacji Jasielskiego Rajdu Niepodległości ta wystawa miała miejsce na terenie Trans-Wiert-u, ale była jednodniowa. Zatem ileż mogło osób ją zwiedzić? – mówi Józef Biernacki, kustosz wystawy. – W tym banku – można statystycznie powiedzieć – że jest kilkudziesięciu klientów dziennie. Oni zobaczą tą wystawę. A może będą też osoby, które przyjdą specjalnie, żeby tylko zapoznać się z naszymi zbiorami? Poza tym mogliśmy je udostępnić, bo są całkowicie zabezpieczone. – dodaje.

Na wystawie można zobaczyć m.in. srebrną monetę „dwuzłotową” z 1934 roku, srebrną monetę „dziesięciozłotową” z 1998 roku poświęconą 80. rocznicy Odzyskania Niepodległości”, srebrną monetę „dziesięciozłotową” z 2009 roku poświęconą 95. rocznicy Wymarszu Kampanii Kadrowej, srebrną klipę z 1988 roku poświęconą 70. rocznicy Odzyskania Niepodległości, replikę banknotu o nominale pięciu milionów złotych z 1995 roku, czy brązową plakietkę do powieszenia z wizerunkiem Piłsudskiego i dwoma datami (1876-1935).

Jestem zadowolony ze wszystkich eksponatów. Każdy, czy to karta pocztowa, czy koperta z nadrukiem, przedstawia dla mnie wielką wartość. Nigdy bym nie wyceniał tego w pieniądzach, tylko jako eksponaty, które można pokazać dla potomnych. – mówi Józef Biernacki.

Jest też kilkanaście medali. – W zeszłym roku na wystawie było pięć medali, a teraz jest szesnaście. – podkreśla Biernacki.

Ekspozycję uzupełniają karty pocztowe, banknoty i koperty. Najciekawsze z nich przedstawiają Józefa Piłsudskiego wraz z małżonką w Warszawie pod koniec lat 20-tych, kondukt pogrzebowy z trumną Marszałka zbliżający się do Katedry Wawelskiej (18 maja 1935 r.), czy portrety Piłsudskiego autorstwa A. Dobrowolskiego i J. Kossaka. Są też elementy związane z naszym regionem, m.in. cegiełka na krośnieński pomnik Marszałka, okolicznościowa koperta z okazji wystawy „Oni walczyli o Niepodległość” w Muzeum Regionalnym w Jaśle, okolicznościowa koperta z okazji 80-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – Jasło, 11.11.1998 oraz okolicznościowa koperta z okazji 75. Rocznicy Bitwy Warszawskiej – Sanok, 15 sierpnia 1995.

Wystawa adresowana jest do wszystkich pokoleń, zarówno do tych najmłodszych, jak i starszych wiekiem. – mówi Józef Biernacki. – W miesiącu listopadzie, kiedy świętujemy rocznicę odzyskania Niepodległości, chcemy przypomnieć mieszkańcom Jasła i okolic o tej, jakże ważnej dla historii naszej Ojczyzny, nietuzinkowej postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego. – dorzuca.

Kolekcjonerom marzy się numizmat związany z naszym regionem. – Nie jest to prosta sprawa. Trzeba zaprojektować, potem musi to być zatwierdzone przez Komisję Heraldyczną. To jest bardzo trudne. Ja wiem, ile jest pracy z medalem, który przygotowujemy na czterdziestolecie koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Jaśle. – dodaje Józef Biernacki.

Wystawa wpisuje się w lokalne obchody 92. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Można ją oglądać w czasie pracy Podkarpackiego Banku Spółdzielczego: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 oraz w soboty w godzinach 9:00 – 13:00.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar (x6)

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Józef Biernacki: Marszałek Piłsudski był nietuzinkową postacią”

 1. Gratulacje dla pomysłodawcy.
  Panie Józefie, jak dobrze, że Pana mamy w Jaśle.
  Cieszę się też ogromnie, że nie ma Pana na żadnej liście.
  Tym bardziej cenię i szanuję.
  Czyni Pan wiele dobrego dla dzieciaków.
  Bóg kiedyś Panu to wynagrodzi.