Informacje

Rakowi też można zapobiegać

4 lutego już po raz jedenasty obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem, który został ustanowiony w 2000 r. na Światowym Szczycie do Walki z Rakiem. Tegorocznej akcji przyświeca hasło „Rakowi też można zapobiegać”, które ma na celu zwrócenie naszej uwagi na kwestie działań i badań profilaktycznych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie odnotowuje się rocznie ok. 11 milionów nowych zachorowań na nowotwory; w ciągu najbliższego dwudziestolecia liczba ta ma się podwoić. W Polsce na nowotwory zapada rocznie 130 tys. osób, a prognozy specjalistów wykazują, że za dziesięć lat będzie to już 160 tys. rocznie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciwdziałania chorobom nowotworowym.

Jak wynika z badań WHO w jednej trzeciej przypadków nowotwór mógł by zostać wyleczony, pod warunkiem jego wczesnego wykrycia i zastosowania odpowiedniej terapii. Dzięki prostym działaniom profilaktycznym, jak niepalenie papierosów, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia alkoholu, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i ochrona przed infekcjami wywołującymi raka – można by zmniejszyć o ponad 30 proc. liczbę zachorowań na nowotwory złośliwe – podkreślają eksperci z WHO.

W 2010 roku Polska znajdowała się na 22 miejscu w Europie, pod względem skuteczności leczenia nowotworów. Pomimo tego, iż posiadamy naukowców którzy specjalizują się w leczeniu nowotworów, wciąż brak nam placówek medycznych w których możny by było stosować metody leczenia, które już od dłuższego czasu przynoszą oczekiwane rezultaty w innych krajach europejskich.

W województwie podkarpackim funkcjonują dwa ośrodki, które zajmują się leczeniem chorób nowotworowych, jest to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie oraz Szpital Specjalistyczny w Brzozowie. Zarząd Województwa Podkarpackiego chce utworzyć na bazie tych dwóch placówek jeden ośrodek onkologiczny z dwiema siedzibami w Rzeszowie i Brzozowie. Plany te zostały przedstawione podczas sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, która odbyła się 31 stycznia br. W naszym regionie z roku na rok odnotowuje się coraz większą liczbę zachorowań na nowotwory, dlatego też potrzeba utworzenia mocnego ośrodka onkologicznego jest kluczowa.

Przypominamy, iż w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle istnieje możliwość przeprowadzania badań mammograficznych. Takie badanie profilaktyczne powinny wykonać kobiety w przedziale wiekowym 50-69 lat. Koszt takiego badania wynosi 80 zł. Można je wykonać codziennie w godz. od 8 do 13, za uprzednim zarejestrowaniem się.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE