Informacje

W „Szkole odkrywców talentów” odkrywali talenty… dziennikarskie

Pod naszym patronatem

Młodzi adepci dziennikarstwa z całego województwa podkarpackiego szlifowali swój warsztat podczas organizowanego przez Gimnazjum nr 4 w Jaśle III Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego im. Marcina Pawłowskiego. Dzisiaj podglądali pracę i zadawali pytania znanym z ogólnopolskiej stacji TVN reporterom: Renaty Kijowskiej oraz Leszka Kabłaka, którzy byli honorowymi gośćmi konkursu.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Laureaci Pleneru Dziennikarskiego (więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII).
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Celem organizowanego nieprzerwanie od trzech lat pleneru dziennikarskiego w Jaśle jest zaangażowanie młodych ludzi do uprawiania dziennikarstwa prasowego, a przez to rozbudzanie ich aktywności twórczej w obrębie wybranych gatunków dziennikarskich. Udział w konkursie dla młodzieży gimnazjów i szkól średnich ma też angażować ich do udziału w życiu społecznym województwa podkarpackiego.

Od ubiegłorocznej edycji Podkarpacki Plener Dziennikarski nosi imię Marcina Pawłowskiego, świetnie zapowiadającego się dziennikarza telewizyjnego, który niestety w wieku 33 lat przegrał walkę z ciężką chorobą nowotworową.

Marcin byłby świetnym nauczycielem. Mógłby wiele powiedzieć o tym, jak wywiad przeprowadzać. Niestety nie możemy się uczyć od niego, a jedynie na jego przykładzie. Możemy się uczyć tego, jak pracować z pasją, jak nie poddawać się trudnościom, jak obserwować świat i ludzi i potem innym ludziom opowiadać o wnioskach z tych obserwacji. Jestem przekonana, że obserwując właśnie pracę Marcina i mając w pamięci to co nam przekazał udany będzie nie tylko czwarty, ale pewnie i setny plener dziennikarski. – powiedziała Renata Kijowska, koleżanka redakcyjna Marcina.

Choć po raz ostatni na wizji pojawił się 10 września 2004 roku, to młodzież wie, jak ich starszy i doświadczony kolega rozpoczynał swoją przygodę z mediami.

„Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczynał od gazetki szkolnej „Notabene”. Mając 19 lat pisał artykuły dla wydawanego w Kielcach „Echa Dnia”. Po studiach tworzył dla gazety „Nowy Świat”. Później pracował dla Radia Kolor. Karierę telewizyjną rozpoczął od warszawskiego ośrodka telewizyjnego, potem można go było zobaczyć w 1 Programie Telewizji Polskiej. W lipcu 1997 roku rozpoczął pracę w telewizji TVN jako reporter i prowadzący „Fakty”. Prowadził również magazyn „24 godziny” w TVN24. Relacjonował m.in. pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski czy atak terrorystyczny na USA 11 września 2001 roku. Ostatni raz na wizji pojawił się 10 września 2004 roku. Zmarł 20 listopada tego samego roku”.

Przedstawiając sylwetkę zmarłego dziennikarza uczniowie Gimnazjum nr 4 w Jaśle dodali: „Marcin Pawłowski może być dla nas wzorem, gdyż dziennikarstwo było jego miłością i pasją. Dawało mu siłę i stało się odskocznią od piętrzących się problemów i bólu.”

Plener dziennikarski obejmował dwa etapy i w bieżącej edycji był rozstrzygany w dwóch kategoriach: gimnazja oraz szkoły średnie. Uczniowie szkół z całego województwa podkarpackiego zmierzyli się tym razem z wywiadem.

Wywiad nie może być jakimś prostym odpytywaniem kogoś z kartki, nie może być z przesłuchaniem. – podkreśliła Renata Kijowska. – To musi być rozmowa polegająca także na słuchaniu, a Marcin bardzo lubił słuchać ludzi. Dzięki temu potrafił od swojego rozmówcy wydobyć to co najpiękniejsze, a dla widza to co najciekawsze. Pewnie dzisiaj brylowałby nie tylko w „Faktach”, ale także w programie TVN24 „Fakty po faktach”, który polega właśnie na przeprowadzaniu wywiadów. Są to wywiady trudne, często padają tam trudne pytania polegające na wydobywaniu prawdy, czasem tej niewygodnej ale także polegającym na zachowaniu taktu.

W sumie do organizatorów spłynęło blisko czterdzieści prac, ale – jak podkreślają – dziennikarstwo to wąska dziedzina życia społecznego, którym interesują się nieliczni. Konkursowe zmagania młodzieży oceniała komisja, w skład której weszli dziennikarze z wieloletnim doświadczeniem oraz osoby związane ze środowiskiem: Agata Koba, Katarzyna Pacwa oraz Zbigniew Dranka.

Wszystkie prace były kodowane, więc proszę nam wierzyć w to, że nie wiedzieliśmy jakie prace oceniamy i z jakiej szkoły one pochodzą. – powiedziała Agata Koba, która przewodniczyła obradom jurorów. – Młodzi dziennikarze mieli się zmierzyć z wywiadem, a tematyka miała dotyczyć szkolnych spraw. Muszę być szczera, bo jestem dziennikarzem. Wywiad ma być szczerą rozmową, nie mają być to pytania wyrwane z kontekstu. Musi to być pewna spójność i w ten sposób poprowadzone i zadane pytania tak, żebyśmy poznali daną osobę i starali się pokazać, że jest niezwykła i bardzo wartościowa. Takich właśnie wywiadów szukaliśmy. Muszę się przyznać też, że nasze dyskusje były bardzo żarliwe, toczyliśmy małe spory, ale udało nam się dojść do porozumienia.

Katarzyna Czerwonka, koordynator pleneru: – Zdecydowanie widać większe zainteresowanie. Kiedy w pierwszej edycji brało udział dziesięciu uczniów, dzisiaj jest już ponad czterdziestu. Kilkukrotnie wzrosło zainteresowanie tym konkursem.

W kategorii gimnazja najlepsze recenzje otrzymała praca Moniki Musiał z Publicznego Gimnazjum nr 1 we Frysztaku (powiat strzyżowski). W nadesłanej na konkurs pracy zatytułowanej „Modny nałóg – palenie” przeprowadziła wywiad z młodym chłopakiem rzucającym zgubny nałóg tytoniowy. Jak powstała praca?

Spisywało mi się to ciężko, ponieważ są to wyznania bardzo szczegółowe i myślę, że było to dla niego trudne. Musiał mówić o swoich słabościach. Ale myślę, że udało się i dziękuję mu za to, że pomógł mi w tym wywiadzie. – mówi laureatka.

Zapytana o to, czy swoją przyszłość chciałaby związać z mediami odpowiedziała: – Jestem jeszcze za młoda na takie poważne plany.

II miejsce zajął Wojciech Hałucha (Gimnazjum nr 1 w Jaśle), III miejsce ex aequo Katarzyna Krzyżak (Gimnazjum nr 4 w Jaśle) oraz Marcelina Dziok (Publiczne Gimnazjum nr 1 we Frysztaku), zaś wyróżnienia: Paulina Filip (Frysztak), Olga Petrycka (Gimnazjum nr 1 w Jaśle), Klaudia Chmielowska (Gimnazjum w Lubli), Aleksandra Dubiel (Gimnazjum nr 1 w Jaśle), Patrycja Sanocka (Gimnazjum w Zręcinie), Katarzyna Byś (Frysztak), Dawid Juszczyk (Gimnazjum nr 4 w Jaśle), Karolina Pacana (Gimnazjum nr 4 w Jaśle).

W kategorii szkół średnich jurorzy postanowili przyznać dwa wyróżnienia dla: Zespołu Szkół Elektronicznych o Ogólnokształcących w Przemyślu (Krystian Smyla, Bartosz Gąsior) oraz Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu (Aleksander Gałązka, Aleksandra Krowicka, Martyna Machowska).

Grażyna Idzik, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle: – Młodzi dziennikarze. Gratuluję sukcesu i jednocześnie życzę, jeżeli w przyszłości będziecie wykonywać ten zawód, byli wierni jakże pięknemu etosowi tej misji.

Andrzej Kachlik, zastępca burmistrza Jasła: – Chciałem pogratulować organizatorom wspaniałego pomysłu, by w naszym mieście odbywał się plener dziennikarski. Jak wiemy, media są czwartą władzą. Niektórzy uważają, że nawet wyżej w tym rankingu można ich ulokować. Organizowanie pleneru pozwala młodzieży zainteresować się tą bardzo ciekawą dziedziną. Wyrażam nadzieję, że ci, którzy startują w plenerze będą mogli kontynuować swoje zainteresowania w latach następnych, kończąc bezpośrednio pracą w mediach. Tego gorąco młodzieży życzę.

O swojej pracy w mediach opowiedział pochodzący z Krakowa reporter TVN24 Leszek Kabłak. Ostatnio relacjonował akcję wydobywania górników zasypanych w kopalni węgla w Chile, a także pożegnanie Adama Małysza ze skokami narciarskimi w słoweńskiej Planicy.

Dziennikarstwo jest wspaniałą przygodą dlatego, bo to jest zawód, który pozwala nam każdego dnia być gdzie indziej. To nie jest tak, że codziennie robimy to samo. To jest fascynujące, ponieważ poznajemy ciekawe miejsca, ciekawych ludzi i trudno to wszystko czasami objąć umysłem, bo nigdy nie wiadomo, gdzie będziemy jutro, gdzie będziemy za kilkanaście godzin. To w moim przypadku zależy od przełożonych, ale także od losu, to co ten los zgotuje ludziom bądź otaczającej nas rzeczywistości. Polecam serdecznie tą drogę. Jest to ciekawy pomysł na życie. – opowiadał o swojej pracy.

Znany reporter zamienił się też na chwilę rolami z uczniami Gimnazjum nr 4, którzy zadawali mu szereg pytań, m.in. „Co jest dla pana w życiu najważniejsze?”, „Które z podróży wywarły na panu największe wrażenie?”, „Co zadecydowało, że został pan dziennikarzem”, „Ma pan jakieś hobby poza dziennikarstwem”, „Czy kiedy rozpoczynał pan pracę jako dziennikarz stresowała pana obecność kamery?”, „Jakie są cienie pracy dziennikarskiej?”, „Czy podczas wystąpień miał pan jakieś wpadki?”, „Czy kiedykolwiek podczas jakiś wystąpień lub wywiadów groziło panu niebezpieczeństwo?”, „Czy praca w telewizji kształtuje charakter”.

Uroczystą galę III Podkarpackiego Pleneru Dziennikarskiego im. Marcina Pawłowskiego zakończyło odsłonięcie tablicy „Szkoła odkrywców talentów”, nadanej Gimnazjum nr 4 w Jaśle przez minister edukacji narodowej RP Katarzynę Hall.

SPONSORZY NAGRÓD: Urząd Miasta Jasła, Studio Fryzur i Urody „Awangarde”, Firma ARGUS, Grupa Nowy Styl, Firma ZAMEX, Szkoła Języków i Zarządzania PROMAR.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE