Informacje

Jak rodzić to tylko w Jaśle!

Klimatyzowane sale z najnowocześniejszym wyposażeniem medycznym i oddzielnym węzłem sanitarnym, malowane w ciepłych barwach – w takich warunkach przebywają teraz pacjentki zmodernizowanego ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu powiatu oddziału ginekologiczno-położniczego jasielskiego szpitala.

Zakończyła się właśnie realizacja projektu pod nazwą „Przebudowa i doposażenie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziału Neonatologii” Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Więcej zdjęć z Traktu Porodowego w naszej FOTOGALERII. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Inwestycję podzielono na dwa etapy: w pierwszym przebudowano trakt porodowy usytuowany na drugim piętrze jasielskiego szpitala.

Dzięki inicjatywie dyrekcji szpitala, od września ubiegłego roku trwał remont bloku porodowego i oddziału położniczego. Ten remont spowodował to, że blok porodowy mamy na miarę dwudziestego pierwszego wieku, bardzo nowoczesny, klimatyzowany, sale porodowe są pojedyncze, każda sala porodowa ma pełny węzeł sanitarny. Mamy również bardzo nowoczesny sprzęt zainstalowany na bloku porodowym, m.in. komputerowy nadzór kardiotokograficzny nad pacjentkami rodzącymi. – mówi lek. med. Wojciech Teleszyński, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.

„Sercem” traktu porodowego są trzy pokoje do porodów oraz nowoczesna sala cięć cesarskich. – Do tej pory takiej sali na trakcie porodowym nie było. Cięcia cesarskie były wykonywane na bloku operacyjnym. Było to utrudnienie, dyskomfort dla pacjentek. W tej chwili wszystko odbywa się na trakcie porodowym, na czym nam bardzo zależało przede wszystkim w celu poprawienia komfortu pobytu pacjentek w naszym szpitalu. – powiedział Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Wojciech Teleszyński: – Kiedy ponad dwa lata temu rozpoczynałem pracę w tutejszym szpitalu, wszedłem po raz pierwszy na porodówkę i byłem przerażony. Szpital ma około 35 lat i ten blok porodowy nigdy nie był remontowany. W ciągu ostatnich dwóch lat, dzięki inicjatywie naszej dyrekcji i wsparciu starostwa, udało się wybudować nowy blok porodowy, który jest na miarę dwudziestego pierwszego wieku. To znaczy indywidualne sale porodowe, każda z własnym węzłem sanitarnym, nowoczesna sala do cięć cesarskich, klimatyzowane. Jest to w tej chwili jedna z najnowocześniejszych „porodówek” w regionie.

Po zakończeniu prac budowlanych na trakcie porodowym przystąpiono do przebudowy części położniczej oddziału ginekologicznego oraz modernizacji oddziału neonatologicznego, dzięki czemu w znacznym stopniu poprawiły się warunki sanitarno-epidemiologiczne, a przede wszystkim komfort pacjentek przebywających w szpitalu.

W zdecydowanie gorszych warunkach odbywały się u nas porody. – przyznaje dyrektor placówki. – Mówię z takiego względu, że trakt porodowy praktycznie nie był remontowany w takim zakresie jak w tej chwili od chwili powstania szpitala w Jaśle.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W tej chwili „ginekologia” ma czternaście łóżek. Sale są jedno, dwu i trzy łóżkowe. Każda posiada własny węzeł sanitarny i klimatyzację. Obok łóżek pacjentek stoi najnowocześniejsza aparatura monitorująca parametry życiowe. Zmiany widać też na korytarzach, które zyskały kolorową wykładzinę obiektową, a ściany ciepłe kolory i zdjęcia „maluchów”.

Myślę, że te wszystkie działania, które podjęła dyrekcja, doprowadziły do tego, że ciężarne, rodzące i młode mamy przebywają u nas w komfortowych warunkach. Blok porodowy i oddział położniczy są w tej chwili jednymi z najnowocześniejszych w skali województwa, jeśli nie najnowocześniejsze. – mówi Wojciech Teleszyński.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Więcej zdjęć Traktu Porodowego w naszej FOTOGALERII. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Słowa kierownika oddziału potwierdza wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz, która wizytowała dzisiaj jasielski szpital.

Ten oddział neonatologiczny, jeśli chodzi o szpitale powiatowe, jest fantastyczny, wyposażony bardzo profesjonalnie, bardzo ładnie pod względem estetycznym przygotowany. Na pewno wszystkie mieszkanki powiatu jasielskiego i okolic, które będą miały okazję tutaj rodzić swoje dzieci, będą z tego zadowolone. – powiedziała.

Pani wojewoda chwaliła również gospodarzy powiatu, którzy zdecydowali się na przygotowanie projektu i złożenie wniosku o uzyskanie dofinansowania inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

To dobrze, że dyrektorzy szpitali i organy założycielskie kładą duży nacisk na to, żeby oddziały ginekologiczno-położnicze, neonatologiczne były w odpowiedni sposób wyposażone w najbardziej profesjonalny sprzęt, a po drugie spełniały również funkcję komfortu dla kobiet rodzących. Dla matki, która za chwilę ujrzy po raz pierwszy swoje dziecko to jest bardzo ważne, żeby w odpowiednich i godnych warunkach, mogła urodzić. – podkreśliła Małgorzata Chomycz.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Posłuchaj wypowiedzi:

Starosta jasielski przyznał, że gdyby nie środki zewnętrzne, samorządu powiatu nie byłoby stać na wyremontowanie tych oddziałów z własnego budżetu.

Jest to kolejny przykład wskazujący na to, że dobrze się stało, że możemy korzystać ze środków Unii Europejskiej i też kolejny przykład na właściwe wykorzystanie tych środków. – powiedział Adam Kmiecik.

Projekt pozwolił też na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. – W ramach tego zadania było również doposażenie oddziału w sprzęt. Na oddział noworodków zostały kupione m.in.: respirator, inkubatory, pompy infuzyjne, KTG, na trakt porodowy: nowy stół i również inne wyposażenie. – mówi Zbigniew Betlej.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Lek. med. Jan Sarnowski, kierownik Oddziału Neonatologicznego: – Bardziej lubię jak ten sprzęt jest nieużywany, bo to znaczy, że są dzieci zdrowe. Ale niestety, życie jest życiem i nie wszystkim nam jest dane, aby rodzić zdrowe dzieci. Więc trzeba im w tym wszystkim pomagać.

Inwestycja pochłonęła blisko 6,4 miliona złotych. Gro z tych środków, bo aż 70 procent kosztów kwalifikowanych, do dotacja z unijnego budżetu. Celem projektu realizowanego przez jasielski szpital przy wsparciu środków unijnych było zwiększenie dostępności kobiet do wysokospecjalistycznych usług w zakresie ginekologii i położnictwa oraz podniesienie standardu opieki nad noworodkami.

Rocznie w jasielskim szpitalu przychodzi na świat około 1200 dzieci.

KOMENTARZ:

Adam Kmiecik, starosta jasielski: – Mamy się czym szczycić. Są to oddziały, które odpowiadają wymogom dwudziestego pierwszego wieku. Nie jeden szpital wojewódzki, nie jedna klinika na pewno cieszyłaby się mając takie oddziały. Jest to oczywiście ważne pod tym względem, że zwiększa się bezpieczeństwo kobiet zarówno podczas okresu ciąży, jak też i noworodków po urodzeniu, gdzie wiadomo, że to bezpieczeństwo jest najbardziej potrzebne. Cieszymy się, że ma to miejsce w Jaśle.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: „Nowy Trakt Porodowy w jasielskim szpitalu”

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jak rodzić to tylko w Jaśle!”

  1. Odwal się od Teleszynskich trzymają to wszystko w ryzach, przypomnij sobie co było wcześniej zazdrosny kolego lub koleżanko !

  2. Panie Emeryt,
    W pana czasach wszystko się być może należało.
    Państwo poszło w nieco innym kierunku.
    Może i lepiej- LEPIEJ ŻE BEZ PIS. :)

  3. A to wcześniej Panie teleszyński Pana i panskiej małżonki tu nie było ? ALE SUKCESY- to co powinno być normą tutaj podawane jest jak jakiś cud techniki! Nie bądźcie śmieszni. To powinna być norma i dalej do przodu czyli jak mawia „ojciec” Alleluja i do przodu.