Informacje

Nie dajmy się oszukać metodą „na wnuczka”

Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Ich ofiarami najczęściej padają starsi i samotni ludzie. Funkcjonariusze apelują o ostrożność w kontaktach z osobami, które telefonicznie podają się za członka rodziny i proszą o pilną pożyczkę.

POLICJA
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W ostatnim czasie na terenie naszego województwa ponownie pojawiły się przypadki oszustw dokonywanych metodą potocznie nazywaną „na wnuczka”. Schemat działania przestępców za każdym razem jest podobny.

Oszuści telefonują najczęściej do osób starszych i podają się za członka rodziny np. syna, wnuczka, siostrzeńca. W czasie rozmowy proszą o pilne pożyczenie pieniędzy na różny cel, które w ich imieniu ma odebrać znajomy lub proszą o przelanie pieniędzy na konto bankowe. Tłumaczą się, że ze względu na wypadek, chorobę, ciężką sytuację rodzinną lub inny powód nie mogą odebrać pieniędzy osobiście. Następnie osoby, które otrzymują taki telefon, kierując się chęcią pomocy członkowi najbliższej rodziny, postępują zgodnie z instrukcją oszustów i w ten sposób tracą czasami nawet oszczędności życia.

Przestrzegamy przed tym zagrożeniem, apelujemy o rozwagę i ostrożność. Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas, abyśmy bez dokładnego sprawdzenia okoliczności przekazali mu pieniądze.

Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, której zamierzamy pożyczyć pieniądze. W ten sposób możemy się upewnić, że to rzeczywiście krewny zwracał się z prośbą o pomoc finansową. O każdym podejrzanym telefonie, należy pilnie poinformować Policję.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE