Kultura | rozrywka | edukacja

W drodze do Szanghaju

Czy posiadanie nadludzkiej siły ułatwia życie czy wręcz przeciwnie? Takie pytanie nasuwa się po lekturze książki Andrzeja Maleszki Magiczne drzewo. Olbrzym, która była tematem dyskusji podczas spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

5 marca 2012 roku w Bibliotece spotkała się młodzież z klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 4, należąca do Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, aby podzielić się wrażeniami i przemyśleniami po przeczytaniu trzeciej części książki o magicznym drzewie. Dyskusja, przeprowadzona metodą sześciu kapeluszy Edwarda de Bono, wywołała wiele emocji. Młodzi czytelnicy zastanawiali się nad negatywnymi i pozytywnymi skutkami posiadania magicznej siły. Opisywali też cechy bohaterów powieści: Kukiego, obdarzonego nadludzką siłą, umożliwiającą mu pokonanie olbrzyma o siedmiu wcieleniach, Gabi, której wszechstronne zainteresowania i wiedza z różnych dziedzin pomogły wielokrotnie znaleźć wyjście z trudnych sytuacji oraz Blubka – komputerowego gracza, którego umiejętności także okazały się przydatne w starciu z potworem. Nie zapomniały również o gadającym psie Budyniu, zabawnym i odważnym czworonożnym towarzyszu dzieci.

Fascynujące i nieprawdopodobne przygody, które bohaterów Magicznego drzewa zawiodły aż do Szanghaju, rozbudziły wyobraźnię czytelników i skłoniły do wymyślenia innych niż w powieści, sposobów wykorzystania magicznej mocy.

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie DKK WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE