Informacje

Zmiany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym nieuniknione

Od roku szkolnego 2012/13 w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju został wstrzymany nabór na niektóre kierunki. Problem ten dotknął także jasielskie placówki oświatowe: Zespół Szkół nr 3 oraz Zespól Szkół w Trzcinicy.

Konferencja prasowa
Fot. © Starostwo Powiatowe / KATARZYNA PACWA

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 roku nabór do klas pierwszych nie będzie prowadzony na następujące kierunki: technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik organizacji usług gastronomicznych oraz kucharz małej gastronomii. – Rozporządzenie Ministra usunęło te zawody z listy, wprowadzając na to miejsce kierunek: „technik żywienia i usług gastronomicznych”. To właśnie możliwość naboru na tę specjalność stała się punktem spornym pomiędzy Zespołem Szkół w Trzcinicy a Zespołem Szkół Nr 3 w Jaśle. Nie ma potrzeby prowadzenia takich samych kierunków w dwóch szkołach – tłumaczy Adam Kmiecik.

Problem w szkolnictwie ponadgimnazjalnym nie dotyczy tylko tych dwóch szkół na terenie powiatu jasielskiego. Malejąca z roku na rok liczba uczniów jest głównym powodem wprowadzanych sukcesywnie zmian. Statystyki wyraźnie pokazują, że na przestrzeni ostatnich kilku lat liczba młodzieży w szkołach gimnazjalnych spadła o ponad 2 tysiące osób. – Trudno utrzymywać pełne zaplecze administracyjne, kadrę pedagogiczną i gospodarczą jeżeli w 2002/03 roku szkolnym w szkołach ponadgimnazjalnych uczyło się 7522 uczniów, a w 2011/12 liczba ta wynosi 5333 – argumentował Starosta Jasielski.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 kwietnia br. Adam Kmiecik, wyraził zdziwienie, że za zaistniałą sytuację obarcza się Zarząd Powiatu w Jaśle. Zdaniem Starosty informacje, które pojawiły się w mediach są w dużej mierze nieprawdziwe i krzywdzące. – Czy tym, którzy krzyczą naprawdę chodzi o dobro uczniów czy może o miejsca pracy? Czy nie uczciwiej byłoby powiedzieć, że walczymy o nasze miejsca pracy? Ja rozumiem, że ktoś kto czuje się zagrożony utratą miejsca pracy walczy, ale nie rozumiem sposobu i metod działania. Jest to dla mnie tym bardziej niezrozumiałe, że osoby, które mają wychowywać młodzież zachowują się w tak nieetyczny i nieelegancki sposób – dodał Starosta.

Katarzyna Pacwa
(Starostwo Powiatowe w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE