Informacje

Na płycie Rynku promowali odnawialne źródła energii

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki był organizatorem happeningu w ramach „Europejskich słonecznych dni”. Podczas imprezy edukacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży ze szkół zlokalizowanych na terenie dwudziestu gmin województwa podkarpackiego i małopolskiego promowano energetykę odnawialną oraz płynące z niej korzyści dla środowiska naturalnego.

Happening ekologiczny
Podczas happeningu na Rynku najmłodszych zabawiali artyści z teatru ulicznego WAGABUNDA z Krakowa.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Happening rozpoczął na terenie stadionu piłkarskiego przy ulicy Śniadeckich 15 „bieg po słońce”, w którym wystartowało blisko osiemdziesięciu uczestników – uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych z prawie pięćdziesięciu placówek edukacyjnych usytuowanych w gminach zrzeszonych w Związku. Partnerem przedsięwzięcia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Na płycie jasielskiego Rynku artyści teatru ulicznego Wagabunda z Krakowa przygotowali dla najmłodszych szereg atrakcji, w tym m.in. pokazy i mini warsztaty sztuki cyrkowej czy puszczanie baniek mydlanych. Tuż obok trwał konkurs plastyczny dotyczący energii odnawialnej. Można też było obejrzeć działanie zabawek, w których zastosowano baterie słoneczne.

Na scenie wystąpili soliści z Jasielskiego Domu Kultury oraz tancerze z zespołu R-Revolution prowadzonego przez Katarzynę Koronę.

Idea „Słonecznych Dni ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki” narodziła się przy realizacji projektu solarnego, który Związek przygotowuje w ramach Szwajcarsko-Polskiego programu współpracy. Wtedy dowiedzieliśmy się, że w całej Europie organizowane są „Słoneczne Dni”, które propagują energetykę słoneczną. To zainspirowało nas do zorganizowania takiego wydarzenia w Jaśle. Chcielibyśmy to przesłanie o czystej energii słonecznej przekazać przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Uważamy, że sposób, w który przekazujemy to – w formie zabaw i konkursów – jest dobrą metodą, żeby przekazać jak najwięcej wiedzy na temat energii odnawialnej. – mówi Maria Lignar, dyrektor biura Związku Gmin Dorzecza Wisłoki z siedzibą w Jaśle.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI:

Statystyki służb ochrony środowiska biją na alarm – od wielu lat powietrze w Jaśle jest zanieczyszczone szkodliwymi pyłami przemysłowymi.

Od 2010 roku Jasło jest objęte uchwałą Sejmiku Województwa, która mówi o tym, że w mieście należy oczyścić powietrze, bo jest duże zanieczyszczenie pyłami PM10. Stąd Związek Gmin Dorzecza Wisłoki zaangażował się w projekt polsko-szwajcarski. Mamy szansę w ten sposób pozyskać dziesięć milionów franków szwajcarskich na instalacje solarne do ogrzewania wody na budynkach na terenie miasta Jasła. Staraliśmy się, znając cenę tych instalacji, która jest mało atrakcyjna, jeśli to się robi z własnych pieniędzy, bo wyłożenie dziesięciu czy dwunastu tysięcy złotych na zrobienie instalacji to jest dużo w tej chwili. Okres zwrotu to jest ponad dziesięć lat. Nasza formuła jest taka, że Państwo dajecie około trzydziestu procent. Więc ta formuła jest ewidentnym wsparciem ze strony samorządu do tego, żeby te źródła energii były instalowane. Robimy w tej chwili to, co możemy i co jest w naszym zasięgu. Pięć tysięcy instalacji na terenie całego Związku to naprawdę dużo. A efekty dla miasta? Część pyłów dzięki tym instalacjom zostanie zlikwidowana. – powiedział burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.

Burmistrz podkreśla, że urzędnicy szukają wszystkich alternatywnych źródeł energii, które pozwolą oczyścić powietrze w mieście. – W tej chwili ponad sto tysięcy gospodarstw w całej Polsce ma wymierne oszczędności związane z tym, że pozyskują energię do ogrzewania wody ze słońca. Chcieliśmy naszym mieszkańcom na jasielskim Rynku pokazać i zapromować to źródło energii. Myślę, że ta forma jest bardzo ciekawa. Wszystko ma jeden cel – żeby zobaczyć, że nie tylko spalanie węgla i gazu, ale pozyskiwanie energii ze słońca jest świetnym pomysłem. – dodał.

FOTOGALERIA ZOBACZ FOTOGALERIE:
„Bieg po słońce” (zdjęć: 40)
„Słoneczne Dni” ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki (zdjęć: 48)

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE