Kultura | rozrywka | edukacja

Biblioteka zachęca do poprawnej polszczyzny

Z dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Małgorzatą Piekarską na temat realizacji przez instytucję kultury projektu pod hasłem „U-mówmy się na… polski!” rozmawia Damian Palar.

Małgorzata Piekarska
Fot. © DAMIAN PALAR

terazJaslo.pl: Skąd pomysł na realizację tego typu projektu?
Małgorzata Piekarska: Już od kilku lat myśleliśmy o tym, żeby przygotować projekt, który promowałby język polski. Zauważamy jak wiele jest wpływów z języka angielskiego, ale też jak co raz niechlujniej i mniej starannie my wszyscy mówimy. Myślę, że taki projekt mobilizuje do tego, żeby bardziej dbać o polszczyznę. Jest ustawa o języku polskim, ale któż jej przestrzega. Stąd jak okazało się, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza niespodziewanie nowy program, a informacje o tym ukazały się w czasie wakacji, to postanowiłam, że do niego musimy przystąpić. Z punktu widzenia bibliotekarzy ten projekt jest ogromnie ważny.

terazJaslo.pl: Do kogo jest on adresowany?
Główni adresaci projektu to dzieci i młodzież, ale też w naszym projekcie jest kilka działań adresowanych do wszystkich mieszkańców Jasła, także osób dorosłych. Na przykład do udziału w dyktandzie 27 listopada. Zapraszać będziemy młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i średnich nie tylko z terenu miasta, ale także z gmin powiatu jasielskiego. W grupie osób dorosłych będziemy zapraszać wszystkich radnych, ale też chcemy, żeby ci mieszkańcy Jasła, którzy chcą się zgłosić i uczestniczyć, żeby im to umożliwić. Myślę, że będzie taki nabór możliwy poprzez zgłaszanie się w bibliotece, jak też drogą elektroniczną.

terazJaslo.pl: Jakie działania, poza dyktandem, przewidzieliście w ramach projektu?
29 października będzie wielka dyskusja o języku polskim z udziałem profesora Kazimierza Ożoga. Będzie w tej dyskusji uczestniczył również Grzegorz Kociuba, poeta i krytyk literacki. Dyskusję poprowadzi redaktor Dariusz Bugalski z radiowej „Trójki”. Wówczas będą też dwudniowe warsztaty dziennikarskie. Takie warsztaty będą adresowane i do młodzieży szkół średnich, ale także do uczniów gimnazjów. Dzisiaj zainaugurowaliśmy ten projekt, a rozpoczyna się on performancem zatytułowanym „Wyraź wyraz”, gdzie dzieci i młodzież układają rozmaite hasła, przysłowia polskie, ale także bawią się w układanie własnych imion. Materiał do tego performancu otrzymaliśmy w formie daru z firmy Tekpud. Bardzo nas do cieszy. Malowanie pudeł to dzieło wolontariuszy z „pierwszego” liceum ogólnokształcącego i Młodzieżowego Domu Kultury. Uczestniczyli w tym także nasi wolontariusze i oczywiście pracownicy biblioteki. Cieszymy się bardzo, bo to takie pierwsze wspólne działanie w Rynku – miejscu publicznym, gdzie są rozdawane zakładki do książki informujące o rozpoczęciu działań projektowych.

terazJaslo.pl: Jakich Państwo spodziewacie się efektów po realizacji projektu?
Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na problemy i zmiany, jakie mają miejsce w języku polskim. To nie jest tak, że możemy sądzić, że wystarczy zrealizować projekt i natychmiast wszyscy zaczynamy mówić poprawniej. Bo to się tak cudownie nie będzie działo. Ale jeśli będziemy zwracać uwagę, także poprzez media w czym przecież Państwo aktywnie uczestniczycie, bo dla nas jest ważne, żeby były patronaty medialne, żeby we wszystkiego rodzaju mediach było dużo informacji o projekcie, a tym samym o problemach dotyczących języka polskiego. Te błędy popełniamy wszyscy. Myślę, że jeśli będziemy wszyscy tego świadomi to będziemy dokładać więcej starań i będziemy bardziej dbać o poprawność językową.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Projekt „U-mówmy się na… polski!” realizowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Szczegółowe informacje są dostępne na naszym portalu oraz stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle pod adresem www.mbp.jaslo.pl.

Zapowiedź Wydarzenia
SŁOWA KLUCZOWE