Kultura | rozrywka | edukacja

Dymna i Grabowski o dobrych stronach Internetu

Internet to „morze możliwości” i sposób na łatwiejsze, bardziej aktywne życie. Zalety Internetu, sposoby na bezpieczne surfowanie oraz prawa i obowiązki Internauty poznali uczestnicy tegorocznego Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu – „Serfuję. Respektuję”. 5 lutego w bibliotece czekały atrakcje zarówno dla doświadczonych Internautów jak i dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w wirtualnym świecie.

Sieciaki
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Dla seniorów przygotowano warsztaty internetowe – pierwsze wysłane maile, rozmowy na Skype i przeglądanie stron przyniosły uczestnikom wiele radości. Seniorzy obejrzeli również mini seans filmowy, podczas którego znane osoby – Anna Dymna czy Andrzej Grabowski – opowiedzieli o dobrych stronach Internetu oraz o swoich pierwszych krokach w wirtualnym świecie. Nigdy nie sądziłam, że będę kiedyś wysyłać maile. Teraz krok po kroku odkrywam ten internetowy świat – powiedziała jedna z uczestniczek.

Receptę na inspirujące a jednocześnie bezpieczne korzystanie z Internetu poznali gimnazjaliści biorący udział w spotkaniu Z@kumaj Internet. Młodzi ludzie w kreatywnej ‘burzy mózgów” odkryli wiele sposobów na pozytywne wykorzystanie Internetu. Korzystając z Internetu możemy się rozwijać, uczyć nowych rzeczy czy prezentować innym swoją twórczość, Dzięki Internetowi możemy inspirować się tym co zrobili już inni – mówili uczestnicy. Podczas spotkania zaprezentowano również talk-show „W Sieci”. Prowadząca Ewa Farna oraz jej goście opowiedzieli młodym ludziom autentyczne historie cyberprzemocy i cyberuwodzenia. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak unikać tego typu zagrożeń, gdzie szukać pomocy oraz jakie prawa i obowiązki przysługują im jako Internautom.

Z najmłodszymi czytelnikami spotkaliśmy się na pierwszych zajęciach Klubu Sieciaka. Czym jest Internet? Gdzie się zaczyna i kończy? Co możemy robić w Internecie i czy zawsze jest dla nas przyjazny? – na te proste z pozoru pytania odpowiadali mali Klubowicze. Dzieci poznały swoich sieciakowych rówieśników – Ajpi, Kompla, Spociaka i Netkę oraz sieciakowe zasady bezpiecznego Internetu. Na zakończenie pierwszego spotkania uczestnicy przygotowali „żywy napis” promujący Klub Sieciaka.

Dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją wirtualną przygodę przygotowano również spotkania edukacyjne Poradnik Małego Internauty. W trakcie trzech spotkań uczestnicy oglądają edukacyjne kreskówki o przygodach Sieciaków oraz Zuźki i Tunia, uczą się zasad kulturalnego zachowania on-line i samodzielnie tworzą swoją pierwszą książeczkę-poradnik. Naukę bezpiecznego Internetu urozmaicają zabawy i tańce animacyjne – mali Internauci tańczą żywiołowy Swing w uliczce, tworzą Łańcuch przyjaźni czy prześcigają się w robieniu śmiesznych min podczas Gabinetu luster.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE