Informacje

2013? Przeżyjmy to jeszcze raz!

Rok 2014 jest dla nas jubileuszowy, bo w kwietniu stukną nam piąte urodziny odkąd przekazujemy dla Państwa najświeższe informacje z życia miasta Jasła i powiatu jasielskiego. Tak, byliśmy i będziemy nie tylko w samym centrum naszej „małej Ojczyzny”, ale również w ościennych miejscowościach, gdzie na co dzień żyją sympatyczni i życzliwi dla siebie i nas ludzie. Tymczasem chcemy Wam przypomnieć nagłówki najciekawszych materiałów, jakie pojawiały się na łamach naszego portalu regionalnego w minionym roku.

STYCZEŃ

Radni uchwalili budżet Jasła na 2013 rok
Piętnastu radnych poparło przygotowany przez urzędników z jasielskiego magistratu projekt budżetu miasta na 2013 rok. W dokumencie przewidziano prawie 22 miliony złotych na inwestycje, w tym na uzbrojenie terenów przemysłowych przy ulicy Fabrycznej.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Jaślanie! Macie ogromne serca! Rekordowe 71 tysięcy złotych ze zbiórki na WOŚP
Głośne SieMA! było słychać przez całą niedzielę na ulicach miasta i w okolicznych miejscowościach, gdzie blisko trzystu wolontariuszy kwestowało na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwesta i zorganizowana licytacja pamiątkowych gadżetów przyniosła w tym roku rekordową kwotę prawie 72 tysięcy złotych, czyli o około dziesięć tysięcy złotych więcej niż przed rokiem. Wszystko dzięki Waszym wspaniałym sercom!

Stan bezpieczeństwa na drogach powiatu w 2012 roku
Policjanci ruchu drogowego podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach powiatu jasielskiego w 2012 roku. Niestety, ubiegły rok przyniósł wzrost liczby wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych tych zdarzeń. Zwiększyła się również liczba kolizji drogowych.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Patron i sztandar dla Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle
Od dziś jasielskiej Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 12 będzie oficjalnie patronować Ignacy Łukasiewicz – dla wielu patriota, autorytet naukowy i moralny, wrażliwy na sprawy ludzkie społecznik. Akt nadania imienia placówce edukacyjnej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Miejskich nr 3 został wręczony społeczności szkolnej przez władze samorządowe miasta.

Wychowali trzech lub więcej synów na żołnierzy. Teraz Państwo uhonorowuje ich trud
Minister Obrony Narodowej odznaczył mieszkańców powiatu jasielskiego medalami „Za zasługi dla obronności kraju”. Otrzymali je rodzice, których trzech lub więcej synów wzorowo odbyło zasadniczą służbę wojskową.

Zapadła decyzja. Michał Burbelka szefem jasielskiego szpitala
Zarząd Powiatu w Jaśle podjął we wtorek (22.01) decyzję o powołaniu lek. med. Michała Burbelki na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Umowa o pracę z nowym menedżerem lecznicy zostanie podpisana w najbliższych dniach.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Szkołę w Trzcinicy przejmie stowarzyszenie. Spore oszczędności dla samorządu
Rada Powiatu w Jaśle podjęła uchwałę w sprawie rozwiązania z dniem 31 sierpnia 2013 roku Zespołu Szkół im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy. Funkcjonujące w placówce oświatowej Gimnazjum Sportowe, Sportowe Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum wraz z internatem zostaną przejęte przez Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy, które ma zapewnić uczniom możliwość dalszego kształcenia się w miejscowej szkole.

Szkolnictwo zawodowe w Nowym Żmigrodzie ogniwem zapalnym podczas obrad Rady Powiatu
Zaczęło się od wystosowanego do lokalnych mediów stanowiska klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości przy Radzie Powiatu Jasielskiego dotyczącego zamiaru likwidacji Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie. Dzisiaj dyrektorka placówki wyjaśniała: „stwierdzenia te są nieprawdziwe i krzywdzące dla naszej szkoły”.

Piętnaście lat na rzecz rozwoju i promocji Nowego Żmigrodu oraz okolic
Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu świętowało w sobotę (26.01) jubileusz piętnastolecia swojego istnienia. Ta prężnie działająca organizacja społeczna nie tylko skrupulatnie dokumentuje historię Nowego Żmigrodu i okolic, a dla przyszłych pokoleń ratuje od zapomnienia zabytki i pamiątki historyczne. Dzięki własnemu wydawnictwu skutecznie promuje społeczne, gospodarcze, kulturalne czy sportowe osiągnięcia mieszkańców gminy.

Remont drogi z Dębowca do Folusza. To już nie polityczne mrzonki, a realne działania
Konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych sp. z o.o. w Jaśle oraz Rejon Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o. w Krośnie wygrało przetarg na rozbudowę ponad sześciokilometrowego odcinka drogi powiatowej z Dębowca do Cieklina.

W centrum Kołaczyc stanęło sztuczne lodowisko
Dzięki pomysłowi lokalnego samorządu oraz środkom przeznaczonym na profilaktykę przeciwdziałania alkoholizmowi, mieszkańcy Kołaczyc i okolic przez najbliższe pięć tygodni będą mogli korzystać ze sztucznego lodowiska, które w miniony weekend stanęło w samym centrum miejscowości. Dla chcących aktywnie korzystać z wolnego czasu i doskonalić swoje łyżwiarskie umiejętności, jak i dla tych początkujących, przygotowano kilkadziesiąt par łyżew, które za niewielką odpłatnością można wypożyczyć na miejscu.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W Jaśle pozostaje 27 stałych obwodów głosowania. Górka Klasztorna i Gądki bez lokali wyborczych
Na poniedziałkowej sesji radni dokonali podziału miasta na stałe obwody głosowania, ustalając ich numery i granice oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych. Choć pozostano przy dotychczasowej liczbie dwudziestu siedmiu obwodów, to zaszły istotne zmiany. Na przykład mieszkańcy Hankówki wreszcie będą mogli oddać swój głos w osiedlowym domu ludowym, a nie jak dotychczas w Zespole Szkół Miejskich nr 4 przy ulicy Piotra Skargi.

28 pseudokibiców odpowie za burdę na stadionie
Policjanci z Jasła zakończyli postępowanie i sporządzili akt oskarżenia wobec pseudokibiców uczestniczących w ubiegłorocznych zamieszkach podczas meczu Czarnych Jasło z Karpatami Krosno. Funkcjonariusze na podstawie zgromadzonego materiału zidentyfikowali 28 chuliganów, którzy wdarli się na murawę stadionu. Podejrzani usłyszeli zarzuty naruszenia przepisów Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Część z nich odpowie również za udział w bójce.

Ponad 800 tysięcy złotych na odbudowę przedszkoli
Dwa jasielskie przedszkola, przedszkole miejskie nr 9 i 11, będą remontowane. Wartość prowadzonych prac wynosi 816 tys. zł, w tym dofinansowanie to 776 tys. zł. Prace realizowane będą w ramach projektu „Odbudowa infrastruktury oświatowej Miasta Jasła zniszczonej w wyniku powodzi”, a trwać mają w okresie wakacji, tak by w jak najmniejszym stopniu utrudniać działalność tym placówkom.

LUTY

Dziewiętnastu działaczy w nowo powołanej Miejskiej Radzie Sportu
Burmistrz Jasła powołał na czteroletnią kadencję Miejską Radę Sportu. W gremium zaaprobowanym przez Andrzeja Czerneckiego znalazło się dziewiętnastu działaczy. Wśród nich sami mężczyźni.

Minister pracy w Jaśle
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, na zaproszenie burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego, gościł dzisiaj (4 lutego) w Jaśle.

Walentynkowy Bieg Uliczny: ubiegłoroczna edycja ostatnią w historii?
Nie będzie jubileuszowej piętnastej edycji Walentynkowego Biegu Ulicznego. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji całkowicie wycofał się z organizacji wydarzenia, które doskonale wpisało się w krajobraz przedsięwzięć sportowo-rekreacyjnych w naszym mieście. Impreza, w której uczestniczyli nie tylko miejscowi biegacze amatorzy, była też świetną okazją to promocji miasta jako samorządu otwartego na aktywne formy spędzania wolnego czasu.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Prezydent odznaczył jubilatów świętujących Złote Gody
Praw­dzi­wa miłość nie wyczer­pu­je się nig­dy. Im więcej da­jesz, tym więcej ci jej zos­ta­je. Cytatem zaczerpniętym od francuskiego pisarza i poety Antoine de Saint-Exupéry-ego powitał odznaczonych prezydenckimi medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” burmistrz miasta Andrzej Czernecki podczas dzisiejszej uroczystości w Jasielskim Domu Kultury.

Fuzja dwóch żmigrodzkich instytucji kultury w jedną. Od września br.?
Gminne Centrum Kultury w Nowym Żmigrodzie miałoby powstać z fuzji miejscowego ośrodka kultury i biblioteki publicznej. Połączenie obu instytucji kultury jest uzależnione od wyrażonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgody.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Jacuś” dla strażaków z osiedla Żółków. Nowy samochód, nowe możliwości techniczne
Burmistrz Jasła Andrzej Czernecki przekazał strażakom z miejskiego osiedla Żółków fabrycznie nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. „Jacuś”, bo takim imieniem został pieszczotliwie ochrzczony, będzie w głównej mierze służył do działań przeciwpowodziowych, w których specjalizuje się lokalna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wygrana batalia o pozostawienie szkół w gminie Nowy Żmigród. Po raz drugi
Żmigrodzkiemu samorządowi po raz drugi nie udało się doprowadzić do likwidacji szkół podstawowych w Łysej Górze, Makowiskach i Desznicy. W obronie ostatniej placówki stanął nawet miejscowy ksiądz proboszcz. Zrezygnowany dzisiejszą postawą radnych wójt przyznaje, że skutki finansowe odczują teraz mieszkańcy pozostałych miejscowości w gminie i dobitnie podkreśla: może braknąć funduszy na realizację kluczowych projektów niezbędnych do rozwoju społeczno-gospodarczego Nowego Żmigrodu i okolic.

Na Policji: konferencja przed turniejami bezpieczeństwa ruchu drogowego i motoryzacyjnym
Jasielska Policja była gospodarzem czwartkowego spotkania dotyczącego organizacji lokalnych finałów ogólnopolskiego turnieju bezpieczeństwa ruchu drogowego adresowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz ogólnopolskiego turnieju motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Finały powiatowe, rokrocznie wspierane organizacyjnie i merytorycznie przez „mundurowych”, odbędą się w połowie kwietnia br.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Biskup w Światowy Dzień Chorego: modlitwa i poświęcony tomograf
Biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej Edward Białogłowski przewodniczył czwartkowym uroczystościom XXI Światowego Dnia Chorego w jasielskim szpitalu. Kaznodzieja poświęcił nowoczesny tomograf komputerowy zakupiony do miejskiej lecznicy w celu specjalistycznej diagnostyki wielorakich schorzeń, modlił się także o zdrowie pacjentów i całego personelu medycznego.

Wycięto chore drzewa w parku miejskim
Już od tygodnia trwają prace przy wycince chorych drzew w parku. Po jesiennym przeglądzie drzew okazało się, że 15 z nich znajduje się w bardzo złym stanie biologicznym. Miasto uzyskało pozwolenie ze Starostwa Powiatowego w Jaśle na wycięcie 12 tych, które są w najgorszym stanie.

Rozbudowa jasielskiego oddziału ZUS. Za prawie dwa miliony złotych!
Trwają prace budowlane przy rozbudowie siedziby jasielskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od strony ulicy Wałowej powstanie czterokondygnacyjny budynek, z przeznaczeniem na magazyny akt i dokumentacji archiwalnych. Przy okazji wygospodarowanych zostanie kilka dodatkowych pomieszczeń biurowych. Inwestycja, warta prawie dwa miliony złotych, w całości zostanie pokryta ze środków centralnych instytucji.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Święcany: samochód uderzył w bariery ochronne i zawisł nad skarpą
Do poważnego wypadku doszło tuż po godzinie dwudziestej na drodze powiatowej w miejscowości Święcany (gmina Skołyszyn). Kierujący samochodem osobowym z niewyjaśnionych przyczyn staranował bariery ochronne, w wyniku czego pojazd dachował i zawisł nad skarpą. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności zdarzenia.

Mecz charytatywny: Sandecja lepsza od Czarnych Jasło
Czarni Jasło ulegli pierwszoligowej Sandecji Nowy Sącz w sobotnim meczu charytatywnym rozegranym na stadionie przy ulicy Śniadeckich 15 zero do czterech. Piłkarzy obu drużyn dopingowały setki kibiców. Dochód ze sprzedaży wejściówek ma być w całości przekazany na „młodzieżówkę” jasielskiego klubu.

Miasto nie dofinansuje działalności pierwszego i jedynego żłobka w Jaśle
Właścicielka pierwszego i jedynego niepublicznego żłobka działającego na terenie miasta zwróciła się do samorządu z prośbą o udzielenie dotacji finansowej na dzieci objęte opieką placówki. Ze względu na ograniczone możliwości budżetowe, urzędnicy zaproponowali dotację w wysokości stu złotych miesięcznie na każde dziecko zameldowane na terenie Jasła. Rada Miejska nie była jednak przychylna pomysłowi i odrzuciła uchwałę.

Zamiast byłego przedszkola kolejowego już nie tylko hotel
Rada Miejska uchwaliła zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego miasta Jasła dla obszaru „Śródmieścia”. Powierzchnia terenów objętych zmianą planu dotyczy około 1,26 hektara. Najważniejsza z propozycji dotyczy byłego przedszkola kolejowego przy ulicy 3-go Maja w Jaśle.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Promesa powodziowa dla powiatu. Na remont drogi z Jasła do Dębowca
Będzie kapitalny remont drogi powiatowej z Jasła do Dębowca. Starosta jasielski Adam Kmiecik odebrał w Rzeszowie promesę powodziową z przeznaczeniem na realizację wspomnianej inwestycji. Będzie ona dopełnieniem rozpoczętych w ramach innego projektu robót budowlanych na „powiatówce” w kierunku Folusza.

MARZEC

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dramat w Tarnowcu: kobieta zginęła w pożarze murowanego domu
Od ponad trzech godzin zastępy strażackie dogaszają pożar, który wybuchł w jednym z domów na terenie Tarnowca. Śmierć na miejscu poniosła mieszkająca tam kobieta. Jej mężowi udało się opuścić budynek przez przybyciem służb ratowniczych. Trafił do szpitala na obserwację.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Gamrat chce pieniądze za działkę pod drogą dojazdową do szkoły. Miasto mówi nie!
Spór pomiędzy Zakładami Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A., a miejscowym samorządem. Chodzi o drogę dojazdową do placówek oświatowych zlokalizowanej na działce należącej do przedsiębiorstwa. Te chce od miasta za przekazanie do niej praw ponad osiemnaście tysięcy złotych. Urzędnicy nie zgadzają się na takie rozwiązanie zwłaszcza, że niedawno umorzyli spółce podatek od nieruchomości w wysokości ponad 430 tysięcy złotych!

Uchwały „śmieciowe”: radni przebrnęli przez temat, są konkretne decyzje
Jedna z najtrudniejszych w obecnej kadencji decyzji patrząc z perspektywy stabilnego funkcjonowania miasta w najbliższych latach podjęta przez radnych. Chodzi o przyjęte uchwały dotyczące wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, który to na samorządy nakłada znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Czy Gamrat przeniesie swoją siedzibę do innego miasta i będzie zasilał tamtejszy budżet?
Do pierwszej publicznej konfrontacji pomiędzy prezesem Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. Krzysztofem Moską, a Radą Miejską Jasła doszło podczas wolnych wniosków w trakcie poniedziałkowej sesji. Zarządzający jednym z największych zakładów pracy na terenie miasta ma już dość nagonki na swoją osobę i zapowiada przenosiny siedziby firmy do innego regionu kraju. Jak podkreśla, ma już kilkanaście propozycji od samorządów, które deklarują mu ulgi podatkowe dla planowych inwestycji.

Pijany kierowca uciekając potrącił policjanta
Policjanci z jasielskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę nietrzeźwego pirata drogowego. 33-letni kierowca BMW, mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu, pędził 110 km/h w terenie zabudowanym. Nie zatrzymał się do kontroli drogowej. W czasie ucieczki potrącił interweniującego policjanta, dwukrotnie przejechał skrzyżowanie na czerwony świetle, próbował staranować blokujący go samochód. Jazdę zakończył pobytem w policyjnym areszcie. Grożą mu surowe konsekwencje.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Judoczka i siatkarz Jasła w gronie najlepszych sportowców Podkarpackiego Trójmiasta 2012 roku
Zawodniczka Uczniowskiego Klubu Sportowego „Akademia Sportów Walki – Judo Jasło” Aleksandra Stanek została wybrana młodzieżowcem roku w czwartym plebiscycie na najlepszych sportowców i trenerów Podkarpackiego Trójmiasta – Jasła, Krosna i Sanoka w 2012 roku. Pierwszą dziesiątkę laureatów zamknął siatkarz Miejskiego Klubu Sportowego MOSiR Jasło Aleksander Czerwiński.

Likwidacja laboratorium przy Sanepidzie pogłębi degradację naszego powiatu
Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle alarmuje: laboratorium funkcjonującemu przy jasielskim Sanepidzie grozi likwidacja. A to jedyna „działka”, która przynosi znaczące dochody do finansowania bieżącej działalności stacji. O swój dalszy los martwi się teraz szesnaście osób zatrudnionych w laboratorium, choć starosta uspokaja: Główny Inspektor Sanitarny „obiecał, że nie będzie zwolnień”.

Porozumienie ponad podziałami. W sprawie lądowiska dla śmigłowców sanitarnych
Jest porozumienie między powiatem, a miastem w sprawie budowy drogi dojazdowej do lądowiska dla śmigłowców sanitarnych. To jest niezbędne dla funkcjonowania przy jasielskiej lecznicy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Bez spełnienia ministerialnych wymogów, szpital straciłby sporą refundację do świadczonych w oddziale usług medycznych.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Lato w Jaśle bez basenu odkrytego. Bo będzie modernizowany
Wiemy już, która firma wygrała przetarg na modernizację basenu odkrytego w Jaśle. Ta będzie realizowana przy współudziale środków unijnych, jakie miastu udało się pozyskać na odbudowę infrastruktury sportowej po powodzi z 2010 roku. Prace budowlane potrwają aż sześć miesięcy, czyli w tegorocznym sezonie letnim obiekt zarządzany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji będzie wyłączony z użytkowania.

Kreowanie mody na czytanie – to zadanie dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej
Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła powołał Małgorzatę Piekarską na stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Powołanie zostało określone do dnia 8 marca 2018 roku.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Nagły powrót zimy. Paraliż komunikacyjny. Odwołane zajęcia na PSW i mecz Czarnych!
Wznowiono ruch dla samochód osobowych na odcinku drogi wojewódzkiej nr 992 Jasło – Nowy Żmigród. Usunięty z jezdni został samochód ciężarowy, który w miejscowości Zarzecze blokował drogę.

Zmienia się otoczenie zabytkowego drewnianego kościoła w Trzcinicy
Gmina Jasło już od dziesięciu lat organizuje Festiwal Folkloru Karpat, na który zapraszane są kapele ludowe nie tylko z naszego kraju. Ich występy do tej pory odbywały się na prowizorycznej drewnianej scenie, wybudowanej dzięki wysiłkom samych mieszkańców Trzcinicy. Dzięki funduszom pozyskanym na „Odnowę i rozwój wsi” jubileuszowa edycja przeglądu zostanie zorganizowana w zupełnie odmiennych warunkach.

Jeden głos, wspólne stanowisko. Tak dla zmiany mpzp dla Gamrat-u
Jednym głosem w sprawie przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Gamrat-I” mówili dzisiaj zarówno burmistrz, jak i radni miejscy, którzy poprzednio odrzucili projekt uchwały. – To jest temat, który być może wpłynie na rozwój przedsiębiorczości i powstanie miejsc pracy. – przyznał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Miasto w PROT. Radny Stachaczyński: „jest to traktowanie po uczniowsku”
Jestem mocno zbulwersowany tą sytuacją – powiedział Tadeusz Stachaczyński o ponownym wprowadzeniu do porządku obrad Rady Miejskiej Jasła projektu uchwały o przystąpieniu miasta do Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

W „piątce” powstanie bezpłatny oddział przedszkolny dla niepełnosprawnych dzieci
Od września 2013 roku przy Szkole Podstawowej nr 5 w Jaśle powstanie bezpłatny oddział przedszkolny przeznaczony dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, ze sprzężonymi niepełnosprawnościami oraz z autyzmem.

Nowe stanowisko urzędnicze w jasielskim magistracie – Energetyk Miejski
Od 1 kwietnia 2013 roku w jasielskim magistracie rozpocznie pracę główny specjalista do spraw zarządzania energią – Energetyk Miejski. To nowo powstałe samodzielne stanowisko urzędnicze, podlegające bezpośrednio burmistrzowi Andrzejowi Czerneckiemu.

Kto i gdzie zatrudnia członków swojej rodziny i znajomych? – pytają Zarząd Powiatu radni PiS
Rada Powiatu zapoznawała się w czwartek z ubiegłorocznymi statystykami Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle dotyczącymi stopy bezrobocia w regionie oraz działaniami zmierzającymi do aktywizacji osób długotrwale pozostających bez zatrudnienia. Debata, która zrodziła się po oświadczeniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, przemieniła się w pyskówkę skierowaną w stronę członków Zarządu Powiatu. Efekt: Tadeusz Górczyk składa pozew wobec opozycyjnych radnych o naruszenie dóbr osobistych.

Środowiskowy Dom Samopomocy przenosi się z Folusza do Nowego Żmigrodu. I będzie działał samodzielnie
Od października 2013 roku Środowiskowy Dom Samopomocy działający w strukturach Domu Pomocy Społecznej w Foluszu zostanie przekształcony w odrębną jednostkę organizacyjną powiatu jasielskiego, a jego siedzibą będzie Nowy Żmigród.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Strażacy czekają na wymianę samochodu „pierwszego wyjazdu”
Jasielscy strażacy dostaną w tym roku nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Zastąpi on obecnie używanego trzynastoletniego Renaulta Midlinera, który w miejscowej jednostce pełni rolę „pierwszego wyjazdu”, czyli wóz dysponowany praktycznie do wszystkiego rodzaju zdarzeń, których skutki ustawowo likwiduje na co dzień Państwowa Straż Pożarna. Na razie muszą jednak poczekać na środki od lokalnych samorządów, które obiecały wesprzeć finansowo zakup specjalistycznego pojazdu.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Za 55 tysięcy złotych spółka spod Krakowa zaprojektuje ulicę Kolejową
Miasto wyłoniło nowego wykonawcę projektu budowlanego i wykonawczego dla zadania pod nazwą „Rozbudowa ulicy Kolejowej w Jaśle”. Pełna dokumentacja ma być gotowa pod koniec bieżącego roku.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Niewyobrażalna tragedia przed Świętami Wielkanocnymi. Dwoje dzieci zginęło w pożarze drewnianego budynku w Nowym Żmigrodzie
Dwoje dzieci: niespełna roczny chłopczyk i trzyletnia dziewczynka zginęło w pożarze drewnianego domu przy ulicy Młynówka w Nowym Żmigrodzie. Ich matka trafiła do szpitala, gdzie udzielana jest jej pomoc medyczna. Policjanci zapewnili już kobiecie pomoc psychologiczną, a wójt gminy deklaruje: mamy dla niej lokal zastępczy.

KWIECIEŃ

Urzędy gmin usprawniają swoją działalność i podnoszą kompetencje pracowników
Ponad setka urzędników z pięciu gmin w powiecie jasielskim skorzystała lub skorzysta ze specjalistycznych szkoleń w celu podniesienia zawodowych kompetencji i jakości świadczonych usług. Ponadto w każdym z pięciu urzędów powstały punkty obsługi klienta, gdzie każdy z potencjalnych petentów może uzyskać informacje niezbędne do sprawnego i szybkiego załatwienia swojej sprawy.

Trzy lata po powodzi: odbudowa dróg powiatowych i drewnianego mostu w Kątach
Dziewięć odcinków dróg powiatowych oraz jeden most zostanie zmodernizowanych w ciągu najbliższych miesięcy w ramach „Odbudowy powiatowej infrastruktury drogowej na terenie Powiatu Jasielskiego”. Ta potężna pod względem finansowym i merytorycznym inwestycja będzie realizowana przy wsparciu samorządu funduszami unijnymi.

Uchwały „śmieciowe” znów podzieliły radnych
Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie oraz Wojewoda Podkarpacki zakwestionowali uchwały Rady Miejskiej Jasła. Pierwsza: w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki za pojemnik i w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: Druga: w sprawie regulaminu utrzymania porządku i czystości w gminie.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Rewitalizacja rynku w Dębowcu. Wójt gminy: liczymy na dotację unijną
Na generalną modernizację czeka płyta rynku w Dębowcu. Pod warunkiem uzyskania dofinansowania z programu „Odnowa i rozwój wsi”, na które liczy miejscowy samorząd. Według gotowej koncepcji architektonicznej ma wkomponowywać się w otaczającą go zabudowę, ale także nawiązywać do współczesności.

Ratują zabytki architektury sakralnej. Ale i nie tylko
320 tysięcy złotych trafi w tym roku do powiatu jasielskiego na ratowanie zabytków. Największym beneficjentem jest Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Marcina w Szebniach, która na kontynuowanie prac przy renowacji drewnianego kościoła parafialnego otrzyma od wojewódzkiego konserwatora zabytków osiemdziesiąt tysięcy złotych.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Samorządowcy wspólnie na rzecz budowy łącznika autostrady A4 z drogą S19
Posłowie oraz samorządowcy z Podkarpacia i Małopolski dyskutowali w Jaśle nad koncepcją budowy łącznika łączącego autostradę A4 z planowaną drogą szybkiego ruchu S19. Wspólne skomunikowanie regionów ma przyczynić się do ich zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Szkoła Podstawowa w Wróblowej i Gimnazjum nr 2 w Jaśle laureatami finału powiatowego 36. OTBwRD
Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle byli organizatorami finału powiatowego 36. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Celem imprezy było nie tylko wyłonienie laureatów, którzy będą reprezentować Jasielszczyznę na wyższym stopniu rozgrywek, ale przede wszystkim kształtowanie wśród dzieci i młodzieży pozytywnych nawyków korzystania z ruchu drogowego.

W dwóch szkołach ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego będą nowi dyrektorzy
Zarząd Powiatu w Jaśle zatwierdził konkursy na dyrektorów trzech szkół ponadgimnazjalnych oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W dwóch placówkach pozostaną dotychczasowi menedżerowie, w dwóch obowiązki od września br. obejmą nowi. Natomiast bez rozstrzygnięcia pozostały konkursy na dyrektorów: Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli i Bursy Międzyszkolnej. Kandydaci nie do końca spełnili oczekiwania komisji.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Mieszkańcy Dębowca jednak na „nie” w sprawie nadania nazwy ulicom
Mieszkańcy Dębowca negatywnie wypowiedzieli się w sprawie nadania nazw ulicom gminnym i powiatowym w miejscowości i poniesieniem związanych z tym kosztów. Frekwencja podczas niedzielnych konsultacji społecznych wyniosła 32,34%. Było spokojnie.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Zabierają się za remont drogi powiatowej między Brzyskami, a Błażkową
Do końca maja br. zniknie zagrożenie bezpieczeństwa kierowców omijających slalomem wyrwy w asfalcie pomiędzy Brzyskami, a Błażkową. Powiat jasielski, który zarządza drogą powiatową nr 1313R, wyłonił już wykonawcę prac remontowych. Za niespełna pół miliona złotych zostanie położona nowa nawierzchnia asfaltowa, która zrekompensuje koszmar kierowców pokonujących codziennie ten ważny dla skomunikowania naszego regionu trakt drogowy.

Zwyciężyli gospodarze
W finale powiatowym XVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego zwyciężyła ekipa gospodarzy – Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie. W eliminacjach organizowanych przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego przy współpracy z Policją wzięło udział siedem trzyosobowych reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych z: Jasła (cztery), Trzcinicy, Kołaczyc i Nowego Żmigrodu.

„Oculusy” wręczone
Sylwia Binkowicz, Michał Lechowski, Krzysztof Urbański, Rafał Myśliwiec, Tadeusz Kosiek, Iwona Kamińska-Smorul, chór SoliDeo, reprezentacja chłopców w piłce siatkowej, Ewelina Gotfryd i Jerzy Bieńkowski to laureaci statuetki „Oculusa” – nagrody przyznawanej corocznie przez wydawane w I Liceum Ogólnokształcącym im. kr. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle czasopismo młodzieżowe pod tym samym tytułem.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Młodzież zapobiega pożarom”: lanie wody i oglądanie panoramy Jasła ze strażackiego podnośnika
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle wyłoniono laureatów eliminacji powiatowych 36. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, adresowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych będą nas reprezentować na szczeblu wojewódzkim.

Wygodniej i estetyczniej w centrum Kołaczyc
Wygodniej będzie poruszało się kierowcom oraz pieszym w centrum Kołaczyc. Po generalnym remoncie ulice Szewska i Szpitalna będą miały nowy asfaltowy „dywanik”, a piesi nie będą potykać się na wystających płytach chodnikowych. Roboty budowlane mają zakończyć się razem z ostatnim dzwonkiem lekcyjnym w bieżącym roku szkolnym, czyli pod koniec czerwca.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„SOWA” oświetli miasto?
Miasto Jasło ma gotowy audyt efektywności elektrycznej oświetlenia ulicznego opracowany przez podmiot zewnętrzny wraz z koncepcją programową podniesienia efektywności eksploatacyjnej i użytkowej systemu, która pozwoli na aplikowanie dokumentów do ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu „SOWA”. W jego ramach samorządy gminne mogą ubiegać się o dotację na wprowadzenie energooszczędnego oświetlenia ulicznego.

W jasielskim magistracie powstał Wydział Gospodarki Odpadami
W strukturze Urzędu Miasta powstał nowy wydział – gospodarki odpadami, który po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie przejmie obowiązki Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami. Jego praca wygaśnie pod koniec września br.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Miesięczne opóźnienie na „Zielonym Rynku”
O miesiąc przedłużą się roboty budowlane związane z przebudową placu targowego „Zielonego Rynku” w Jaśle – poinformował portal regionalny terazJaslo.pl burmistrz miasta Andrzej Czernecki.

MAJ

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Nie będzie dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego w Jaśle
Zgodnie z wojewódzkim planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne na terenie Podkarpacia będzie funkcjonować pięć zintegrowanych stanowisk dyspozytora medycznego. Telefony od mieszkańców powiatu jasielskiego pod numer alarmowy 999 będą przekierowywane do dyspozytorni w Krośnie. Według przygotowanych analiz budowa nowoczesnego systemu, który funkcjonuje już chociażby w sąsiednim województwie małopolskim, ma wpłynąć na lepsze zabezpieczenie życia i zdrowia potencjalnych pacjentów.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” – wicewojewoda podczas majowych uroczystości
W kierunku rozwoju, coraz lepszego bytu naszych obywateli powinniśmy wspólnie razem płynąć. Chciałabym, abyśmy z naszej historii czerpali przede wszystkim siłę i radość, dumę z naszego ponad pięćdziesięciomilionowego narodu, bo trzydzieści parę milionów Polaków mieszka w Polsce, a dwadzieścia milionów Polaków rozniosły różne fale emigracji za granicą. Jesteśmy potężnym, silnym, pracowitym narodem, który wyrobił sobie wśród historycznych trudności wielką zaradność i wielki szacunek wśród narodów świata. – mówiła podczas miejskich obchodów 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Jaśle wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji: obelisk ku pamięci Jej Twórców
Brzyska oddały hołd Twórcom Konstytucji 3 maja fundując w 222. rocznicę Jej uchwalenia obelisk z pamiątkową tablicą, która będzie przypominać następnym pokoleniom o patriotycznej postawie mieszkańców gminy. Ogromny głaz stanął w reprezentacyjnym punkcie miejscowości, wkomponowując się w otoczenie parku krajobrazowego wokół dawnych zabudowań dworskich.

Polski Czerwony Krzyż wyróżnia honorowych dawców krwi
Obchody Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, które przypadają 8 maja w rocznicę urodzin uważanego za ojca czerwonokrzyskiej idei oraz pierwszego laureata pokojowej nagrody Nobla Henry’ego Dunanta, zbiegły się w tym roku z jubileuszem 55-lecia honorowego dawstwa krwi. Osobom, które w ten bezinteresowny sposób ratują życie drugiemu człowiekowi, nadano tytuły zasłużonych honorowych dawców krwi i wręczono im okolicznościowe odznaki.

Uzdolniona literacko młodzież z całej Polski nagrodzona na konkursie w Jaśle
„Myśleliśmy, że po tylu edycjach konkurs umrze śmiercią naturalną, a jednak z roku na rok coraz większa grupa młodych literatów prezentuje nam swoją twórczość”. Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Jaśle Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży osiągnął właśnie pełnoletniość. Mimo upływu osiemnastu lat konkurs wciąż cieszy się ogromną popularnością, o czym świadczy liczba nadesłanych utworów. I to z całego kraju!

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Sołtysi powiatu jasielskiego od piętnastu lat wspólnie na rzecz rozwoju polskiej wsi
Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Jasielskiego świętuje jubileusz piętnastolecia istnienia. Powstała w 1998 roku z inicjatywy Stanisława Lawery z Tarnowca organizacja skupia dzisiaj przedstawicieli jednostek pomocniczych gmin, bez których lokalny samorząd miałby z pewnością trudności w prawidłowym wykonywaniu bieżących zadań. Rolę sołtysa dostrzegają też przedstawiciele wyższego szczebla władzy, którzy uhonorowali ich dokonania i trud włożony w rozwój polskiej wsi.

„Czyż może być coś piękniejszego w życiu człowieka, niż dawanie samego siebie bliźnim?”
„Współczesny świat zmusza do pośpiechu. Wciąż gonimy za czymś, być może nie zawsze wiemy dokąd i dlaczego, nie dostrzegamy innych: ich potrzeb, obecności. Ten pośpiech niesie też wiele zagrożeń. To piękne, że u podstaw strażackiej służby od jej początków leży troska o drugiego człowieka, jego życie, zdrowie i dorobek” – powiedział podczas jedenastej pielgrzymki strażaków ziemi jasielskiej do Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle druh Stanisław Święch.

Zmarł Karol Głowa, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury w latach 1991-2007
Zmarł wieloletni dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Karol Głowa, znany społecznik oddany sprawom kulturalnym swojej „małej Ojczyzny”. W październiku skończyłby 61 lat.

Upiększają otoczenie swoich miejscowości, ratują zabytki. Przy unijnym dofinansowaniu
Lokalna Grupa Działania „Nowa Galicja” wyłoniła wnioski, które otrzymają dofinansowanie w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” i „Małych projektów”. Pula dostępnych środków na przyznanie pomocy finansowej w tegorocznym rozdaniu wyniosła ponad dwa miliony złotych.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Do końca wakacji zostaną zlikwidowane osuwiska w Bączalu Górnym i Sowinie
Niespełna dwa miliony złotych będzie kosztowała po rozstrzygniętym przetargu odbudowa dwóch osuwisk na drogach powiatowych w Bączalu Górnym (gmina Skołyszyn) i Sowinie (gmina Kołaczyce). Zadania mają być zrealizowane do końca tegorocznych wakacji.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Świętowali zawodowcy z jasielskiej PSP
Najpierw modlili się w Kościele, później z pocztem sztandarowym dumnie maszerowali ulicami miasta, by na końcu na mundurach galowych zawisły medale „Za zasługi dla pożarnictwa”, a niektórzy odebrali awanse na wyższe stopnie służbowe. Tak we wtorek Państwowa Straż Pożarna w Jaśle uroczyście obchodziła swoje branżowe święto. Formacja, która na co dzień już nie tylko zmaga się z żywiołem ognia, ale wyjeżdża do wypadków komunikacyjnych czy usuwania skutków klęsk żywiołowych. Czyli wszędzie tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie oraz mienie.

„Wyremontujcie nam ulicę Sobniowską przy szkole!”
Co z ulicą Sobniowską przy szkole? W jaki sposób będzie remontowana w tym roku? – pytała w czwartek radnych powiatowych Elżbieta Bernal, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła i jednocześnie szefowa miejskiego osiedla, na którym zlokalizowana jest przedmiotowa droga.

Stanisława Ablewicz „Zasłużona dla Kultury Polskiej”
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z siedzibą w Szebniach Stanisława Ablewicz została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Ruszyła budowa łącznika ulicy Sroczyńskiego z ulicą Towarową
Prawie milion złotych będzie kosztowała budowa łącznika ulic: Sroczyńskiego i Towarowej w Jaśle. Roboty budowlane mają się zakończyć do 30 listopada br.

CZERWIEC

Młodzi sportowcy z siedmiu krajów rywalizowali na jasielskich obiektach sportowych
UKS MOSiR Jasło (Polska), Raków Częstochowa (Polska) i ADEP Satu Mare (Rumunia) to zwycięzcy tegorocznego Festiwalu Sportu rozgrywanego przez cały weekend na obiektach sportowych w Jaśle. W trzech dyscyplinach sportowych – judo, piłce nożnej chłopców oraz piłce siatkowej dziewcząt rywalizowało ze sobą ponad stu sześćdziesięciu zawodników z siedmiu państw . Stąd od kilku lat jasielska impreza określana jest mianem „małych mistrzostw świata”.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Skałki” zrekultywowane. Warto tu się wybrać na spacer!
W niedzielne popołudnie otwarto oficjalnie tereny rekreacyjno-wypoczynkowe przy ulicy Kwiatowej w Jaśle. Za unijne pieniądze zrekultywowano blisko pięciohektarowy teren byłego cegielnianego wyrobiska. Za niespełna pięć milionów złotych wybudowano ścieżki spacerowe, miejsca do grillowania, boisko wielofunkcyjne oraz urządzenia zabawowe, które mieszkańcom miasta i przyjezdnym gościom będą udostępniane nieodpłatnie przez najbliższych pięć lat.

Dzięki turniejom BRD dla młodzieży na polskich drogach ginie coraz mniej osób
Jasło jest gospodarzem finału krajowego 36. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. W sprawdzianie wiedzy teoretycznej i konkurencjach sprawnościowych, które po raz pierwszy w historii mistrzostw odbywają się na Podkarpaciu, biorą udział reprezentanci szesnastu województw – prawie setka dzieci i młodzieży szkolnej. Za nami trzy z czterech zaplanowanych konkurencji.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Trzydniowe zmagania uczestnikow finału krajowego 36. OTBwRD zakończone
Młodzież z województwa łódzkiego najlepsza w Polsce w znajomości zagadnień dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Potwierdza to klasyfikacja końcowa rozgrywanych w Jaśle mistrzostw kraju w tej dziedzinie. Przez trzy dni uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z szesnastu województw brali udział w konkurencjach sprawnościowych i wiedzy teoretycznej. Zanim przyjechali na ziemię podkarpacką na finał centralny pokonali wcześniej swoich rówieśników w eliminacjach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Jasielscy numizmatycy obchodzą rubinowy jubileusz
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Koło w Jaśle imienia doktora Stanisława Kadyi’ego obchodzi jubileusz czterdziestolecia istnienia. Bogate zbiory, którymi dysponują jasielscy numizmatycy, można oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie w miejscowym muzeum, a ci najbardziej zasłużeni odebrali dziś pamiątkowe medale, odznaczenia i dyplomy w dowód uznania za wybitne zasługi położone w rozwój stowarzyszenia.

Przebudowa drogi powiatowej z Jasła do Dębowca. Za „powodziówkę” załatają dziury w jezdni
Nieco ponad trzy miliony złotych pochłonie odbudowa drogi powiatowej nr 1854R Jasło – Folusz oraz przebudowa nawierzchni i konstrukcji mostu na potoku bez nazwy w miejscowości Bajdy. Według przyjętego harmonogramu roboty budowlane mają potrwać do końca września br. Przez ten okres zmotoryzowani i piesi korzystający z przedmiotowego szlaku komunikacyjnego muszą uzbroić się w cierpliwość.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Kachlik, Jankisz i Skrudlik w panteonie honorowych Jaślan
Rodziny śp. Zygmunta Kachlika i Juliusza Jankisza oraz Zbigniew Skrudlik odebrali w Jasielskim Domu Kultury tytuły „Honorowego Obywatela Miasta Jasła”. Uroczystość zbiegła się z obchodzonymi w ten weekend Dniami Jasła 2013.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Świadomy swoich praw obywatelskich”: minister inauguruje w Jaśle program edukacyjny
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn zainaugurował w poniedziałek w Jaśle program edukacji prawnej młodzieży realizowany na mocy porozumienia zawartego z resortem oświaty. Przedsięwzięcie w głównej mierze będzie skoncentrowane na edukacji uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

By w przyszłości rośli nam zacni obywatele zmieniający polską rzeczywistość
Były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin został jednym z promotorów Jasielskiego Towarzystwa Naukowego imienia Ignacego Łukasiewicza. Stowarzyszenie, które będzie skupiać osobistości ze świata nauki to jedno z elementów realizowanego przez jasielski samorząd projektu pod nazwą „Miasto wiedzy”, ukierunkowane na wspieranie najzdolniejszej młodzieży i promocję nauki jako gałęzi niezbędnej do rozwoju polskiej gospodarki.

Siedmiolatki bezpieczniejsze na drogach dzięki odblaskom od Grupy LOTOS
Ponad dwieście prac napłynęło na tegoroczną edycję konkursu plastycznego pod hasłem „Uwolnić odblaski” realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”. Ich autorami są uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych z całego powiatu jasielskiego. Grupa LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku za pośrednictwem Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego wyposażyła ich na początku roku szkolnego w pakiety edukacyjne i elementy odblaskowe.

W Nowym Żmigrodzie działa już placówka, w której przywracają zaradność życiową osobom z zaburzeniami psychicznymi
Środowiskowy Dom Samopomocy rozpoczął oficjalnie funkcjonowanie w obiektach zaadoptowanych po dawnej szkole rolniczej w Nowym Żmigrodzie. Na zajęcia terapeutyczne dojeżdżają tu codziennie z różnych miejscowości dwadzieścia dwie osoby. Teraz przywracanie im zaradności życiowej będzie odbywało się w przestronnych pomieszczeniach, z całkowicie zlikwidowanymi barierami architektonicznymi dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

WF na „Orliku”? Czemu nie!
Drugi w gminie Kołaczyce kompleks boisk sportowych powstały w ramach rządowego programu „Orlik 2012” oddano oficjalnie do użytku w Bieździedzy. Powstał tuż przy drodze powiatowej, naprzeciwko miejscowego zespołu szkół. Właśnie z myślą o krzewieniu kultury fizycznej wśród najmłodszych, którym do tej pory brakowało szkolnego boiska z prawdziwego zdarzenia.

Absolutorium dla burmistrza Czerneckiego
Radni Rady Miejskiej Jasła (12 głosami za i 7 wstrzymującymi się) udzielili burmistrzowi Jasła Andrzejowi Czerneckiemu absolutorium za wykonanie budżetu miasta za 2012 rok.

Absolutorium dla Zarządu Powiatu Jasielskiego
W imieniu własnym, Zarządu i pracowników starostwa dziękuję za udzielenie absolutorium. Cały czas będziemy dokładać wszelkich starań, aby lata kolejne były coraz lepsze – powiedział Adam Kmiecik po otrzymaniu absolutorium na czwartkowej sesji Rady Powiatu (27 czerwca br.).

Zmarł Stanisław Galon – szef jasielskiej „Solidarności”
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 28.06.2013 r. zmarł w wieku 61 lat śp. Stanisław Galon – Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność” w Krośnie, Szef Oddziału w Jaśle.

LIPIEC

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Zginęli po uderzeniu w drzewo
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w niedzielę po północy na drodze wojewódzkiej nr 993. W miejscowości Samoklęski (gmina Osiek Jasielski) samochód osobowy zjechał z jezdni i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku odniesionych obrażeń ciała kierowca i pasażer pojazdu ponieśli śmierć na miejscu. Okoliczności dramatu są wyjaśniane przez Policję.

Wypadek w Jareniówce: trzy osoby poszkodowane. Jedna z ofiar zmarła w szpitalu
Trzy osoby zostały poszkodowane w wyniku wypadku drogowego, w którym uczestniczył samochód osobowy. Doszło do niego kilka minut przed północą w miejscowości Jareniówka (gmina Jasło). Kierowca i dwoje pasażerów odnieśli obrażenia ciała i zostali przewiezieni do jasielskiego szpitala. Na miejscu pracowali policjanci, których ustalenia pozwolą na odwzorowanie przyczyn i okoliczności zdarzenia.

Ponad 600 tysięcy złotych na remont dwóch przedszkoli
Trwają prace remontowe przy dwóch miejskich przedszkolach nr 9 i 11. Wartość prac wynosi 623 tys. złotych, z czego dofinansowanie to 592 tys. złotych.

Nowa atrakcja turystyczna w „Karpackiej Troi”
Muzeum Podkarpackie w Krośnie otrzymało z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska –Republika Słowacka 2007-2013 dofinansowanie projektu Dziedzictwo archeologiczne regionów szansą na rozwój turystyki. Umowa została podpisana 16 lipca 2013 r. Muzeum jest Partnerem Wiodącym projektu, a Partnerem w Słowacji jest Krajoznawcze Muzeum w Hanuszowcach n/Toplą. Całkowita wartość projektu wynosi 887.734 EUR.

Kort jak nowy
Zakończono modernizację ogrodzenia oraz remont nawierzchni kortu tenisowego na Ogródku Jordanowskim w Jaśle.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Tablica pamiątkowa na cmentarzu wojennym w Sieklówce
Na cmentarzu wojennym w Sieklówce (gmina Kołaczyce) odsłonięto tablicę upamiętniającą spoczywających tu żołnierzy z 17, 27 i 87 Pułku Piechoty Austro-Węgierskiej Armii oraz żołnierzy niemieckiej i rosyjskiej armii, którzy polegli w czasie I Wojny Światowej. Fundatorem obelisku jest Austriacki Czarny Krzyż.

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej Powiatu Jasielskiego
Termomodernizacja budynku I Liceum Ogólnokształcącego i Bursy Międzyszkolnej to główne zadania projektu pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej Powiatu Jasielskiego – II etap”, który będzie realizowany przez Powiat Jasielski.

SIERPIEŃ

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Ćwicząc nabierają praktyki przed potencjalnymi akcjami ratowniczymi
Topielcowi z zatrzymanym krążeniem i oddechem, motorowerzyście potrąconemu przez samochód osobowy i mężczyźnie po upadku z wysokości musieli udzielić kwalifikowanej pomocy przedmedycznej uczestnicy pierwszych manewrów powiatowych Ochotniczych Straży Pożarnych, które odbyły się w Skołyszynie. Zwyciężyła jednostka z Łysej Góry (gmina Nowy Żmigród).

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dumnie prezentowali sztandar przed mieszkańcami Jasła
Nadaniem sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Jaśle zwieńczono w niedzielne popołudnie Wojewódzkie Obchody Święta Policji na Podkarpaciu. Ufundowany przez społeczeństwo powiatu jasielskiego symbol wręczył funkcjonariuszom I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Krzysztof Gajewski.

Pamięć o bohaterach jest naszym moralnym obowiązkiem
Pochylając czoła nad bohaterami tamtych dni pamiętajmy o wielu innych pokoleniach Polaków składających ofiarę w walce o Niepodległość naszego narodu. Pamięć o nich wszystkich jest naszym obowiązkiem. – powiedział podczas okolicznościowego apelu z okazji Święta Wojska Polskiego burmistrz miasta Jasła Andrzej Czernecki. W czwartkowych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, organizacje kombatanckie, harcerze oraz mieszkańcy Jasła.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Udane dożynki w Kołaczycach: pierwszy, ale nie ostatni raz
Mszą świętą odprawioną w Kościele Parafialnym pod wezwaniem świętej Anny w Kołaczycach rozpoczęły się dożynki gminne, zorganizowane po raz pierwszy przez miejscowy samorząd. Na uroczystości przybyły delegacje ze wszystkich miejscowości.

Na osiedlu Mickiewicza: bezpieczeństwo i integracja na rodzinnym pikniku
Bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych było motywem przewodnim sobotniego pikniku rodzinnego zorganizowanego na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Jak odpowiedzialnie poruszać się w ruchu ulicznym, jak fachowo udzielić pomocy nieprzytomnej osobie, jaki numer telefonu alarmowego wybrać w razie nagłego zagrożenia, czy w jakie elementy powinien być wyposażony rower, by mógł poruszać się po drogach publicznych – opowiadali i o tym i prezentowali prawidłowe nawyki przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji zajmujących się tą tematyką.

Kapitalny remont sali gimnastycznej „pierwszego” liceum
Sala gimnastyczna przy I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle przechodzi kapitalny remont. W przeciągu dwóch miesięcy za nieco ponad dziewięćdziesiąt tysięcy złotych w obiekcie zostanie całkowicie zmodernizowana nawierzchnia, na której odbywają się zajęcia z wychowania fizycznego, a także pomalowane ściany i wymieniona instalacja elektryczna.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dożynki to czas, w którym pokazujemy nasze przywiązanie do tradycji
Gmina Skołyszyn była gospodarzem tegorocznych dożynek powiatowych, którym towarzyszyła cykliczna impreza pod hasłem „Lato z kulturą powiatu jasielskiego”. W imieniu lokalnej społeczności rolnikom za udane zbiory dziękowali przedstawiciele samorządu: starosta jasielski Adam Kmiecik oraz wójt gminy Skołyszyn Zenon Szura.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dziennikarze telewizyjnej „Jedynki” odkrywają uroki Jasła i okolic
Anna Karna i Maciej Orłoś w programie „Nie ma jak Polska” docierają do niezwykłych i zaciekawiających miejsc, które będąc perełkami dla miejscowych, są mało popularne dla osób z innych regionów kraju. Właśnie za pośrednictwem ogólnopolskiej anteny telewizyjnej chcą zmieniać turystyczną mentalność naszego narodu i odkrywać przed nami to, co do tej pory jest atrakcyjne, a nierozpowszechnione.

WRZESIEŃ

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Skołyszyn najlepszy w zawodach sportowo-pożarniczych
Seniorzy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołyszynie mistrzem powiatu jasielskiego w zawodach sportowo-pożarniczych. Na drugim miejscu uplasowała się broniąca tytułu sprzed dwóch lat jednostka z Brzysk, a na trzecim Tarnowiec. Zwycięzców wyłoniono podczas niedzielnych (01.09) eliminacji rozegranych na stadionie sportowym w Osieku Jasielskim.

Inauguracja roku szkolnego: zmiany w szkolnictwie średnim na terenie powiatu
2 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Jasielski w roku szkolnym 2013/2014 uczęszczać będzie 4 324 uczniów.

Rusza budowa drogi KDL 1 – połączenie terenów inwestycyjnych z ul. Przemysłową
Miasto przekazało dzisiaj plac pod budowę drogi KDL 1 wykonawcy robót – firmie BOGBUD z Rymanowa. Firma wygrała ogłoszony przez Miasto przetarg, a wartość inwestycji wynosi 1 mln 800 tys. zł.

Łukasiewicz marką turystyczną Jasła?
Do Jasła, miasta związanego z Ignacym Łukasiewiczem, który 160 lat temu dal podwaliny światowemu przemysłowi naftowemu i gazowniczemu, zjechali dzisiaj podkarpaccy farmaceuci. Przez dziesięć lat prowadził w centrum miasta aptekę, która w najbliższej przyszłości zostanie odtworzona za pomocą nowoczesnych środków multimedialnych i udostępniona dla zwiedzających.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Pierwszy wyjazd nowego Renault Master z OSP Kąty
Niespełna 160 tysięcy złotych kosztował nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kątach (gmina Nowy Żmigród). Druhowie z miejscowej jednostki, którzy trzy lata temu świętowali jubileusz stulecia swojego istnienia, mają już za sobą pierwszą akcję z udziałem nowego pojazdu.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Nowy Żmigród w hołdzie Powstańcom Styczniowym
Przed budynkiem „Starej Gminy” w Nowym Żmigrodzie odsłonięto w niedzielę okolicznościowy obelisk z tablicą upamiętniającą 150. rocznicę Powstania Styczniowego. W tym narodowym zrywie brało udział dziesięciu mieszkańców gminy, a czterech z nich spoczywa dzisiaj na miejscowym cmentarzu parafialnym. Jednemu z nich, Piotrowi Nowosielskiemu, poświęcono również osobną monografię wydaną przez Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu.

Pół miliona na drogi i chodniki
Ponad pół miliona złotych wynosi wartość prac remontowych dróg i chodników, które rozpoczęto w okresie wakacyjnym. Niektóre z prac już się zakończyły, część z nich dobiegnie końca w październiku br.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Paliło się poddasze budynku przy ulicy Basztowej. Interweniowało sześć zastępów straży pożarnej
Sześć zastępów straży pożarnej brało udział w gaszeniu pożaru, do którego doszło w jednym z budynków przy ulicy Basztowej w Jaśle. Wybuchł on w jednym z pomieszczeń, w którym przechowywana była dokumentacja mającej tu siedzibę prywatnej firmy.

Renowacje zabytków miejskich
Zakończyły się prace renowacyjno-konserwatorskie przy zabytkowym nagrobku Romualda Palcha, Honorowego Obywatela Miasta Jasła, wiceburmistrza miasta. Dodatkowo w parku miejskim trwają prace konserwatorskie przy pomniku Tadeusza Kościuszki.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Przez Osobnicę do Harklowej przejdziesz po rondzie
Nieco ponad dwieście tysięcy złotych kosztowała przebudowa skrzyżowania w centrum Osobnicy (gmina Jasło) w ciągu drogi powiatowej łączącej z Harklową na rondo. Część mieszkańców jest zadowolonych z nowego rozwiązania, które poprawi bezpieczeństwo na tym szlaku komunikacyjnym, część z kolei uważa, że kwotę tą można było wydatkować na modernizację innych odcinków dróg.

Modernizacja przedszkola przy ulicy Floriańskiej w Jaśle
Blisko 160 tysięcy złotych będzie kosztowała modernizacja Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle. To najkorzystniejsza oferta, jaką zaoferowano w przetargu nieograniczonym, który właśnie został rozstrzygnięty. W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa i firma realizująca zadanie będzie mogła rozpocząć prace budowlane. A te, zgodnie z przyjętym harmonogramem, mają potrwać do końca listopada br.

Odblaski będą już nie tylko obowiązkowe dla dzieci
W ponad tysiąc materiałów edukacyjnych i tyle samo elementów odblaskowych wyposaży w bieżącym roku szkolnym Grupa LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku uczniów klas pierwszych publicznych i niepublicznych szkół podstawowych działających na terenie powiatu jasielskiego. A w wybranych placówkach Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego przy współpracy z Komendą Powiatową Policji przeprowadzi dla najmłodszych prelekcje z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Półtora miliona złotych za odbudowę i przebudowę czterech dróg powiatowych
Ponad półtora miliona złotych pochłoną prace przy odbudowie i przebudowie czterech dróg powiatowych. Realizacją zadania zajmie się Skanska S.A. Od poniedziałku nastąpi tymczasowa zmiana organizacji ruchu, która będzie obowiązywać do 11 października br. Dowiedz się, o które odcinki chodzi.

Krajowa czołówka BMX w Jaśle
I Mistrzostwa Polski w Jeździe Indywidualnej BMX na Czas odbyły się 21 września w Jaśle, na torze na Osiedlu Gądki. W zawodach, które były jednocześnie 4 edycją Pucharu Polski w tej dyscyplinie, wystąpiło ponad 30 licencjonowanych zawodników z kilku klubów. Oprócz wyścigów profesjonalnych rozegrano wyścigi popularne, z udziałem kolejnych około 30 osób w różnym wieku.

Modernizacja Jasielskiego Domu Kultury. Podejście drugie
Drugie podejście miejskiego samorządu do modernizacji budynku mieszczącego siedziby Jasielskiego Domu Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Za blisko szesnaście milionów złotych urzędnicy burmistrza Andrzeja Czerneckiego chcą zmodernizować zlokalizowany w centrum miasta obiekt i przekształcić go w Regionalne Centrum Wiedzy i Sztuki. Pod warunkiem uzyskania zewnętrznego dofinansowania, a jest o co walczyć, bo najciekawsze projekty mogą liczyć na pokrycie 85 procent kosztów realizacji inwestycji.

Jasło stawia na wiedzę – Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM
Miasto Jasło przystąpiło we współpracy z Grupą LOTOS do realizacji unikalnego projektu edukacyjnego Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM. Jego celem jest identyfikacja uzdolnień, talentów i zainteresowań uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Jaśle, kształtowanie naukowego myślenia i postaw badawczych oraz promocja metody projektowej w edukacji.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Nie mogliśmy wyjeżdżać do zdarzeń, bo silnik nie odpalał”. Teraz już im to nie grozi
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nawsiu Kołaczyckim nie muszą się już martwić o to, że gdy zostaną zaalarmowani przez stanowisko kierowania w Jaśle do nagłego zdarzenia nie będą mogli wyjechać swoim starym UAZ-em z remizy, którego silnik wielokrotnie już odmawiał posłuszeństwa i nie odpalał w momencie, gdy był potrzebny przy działaniach ratowniczych. Właśnie wzbogacili się o nowy wóz bojowy, który ma być też bodźcem dla młodzieży, która chętnie wstępuje w szeregi jednostki.

PAŹDZIERNIK

Nowa karetka transportowa dla szpitala na przełomie października i listopada
Jasielski szpital będzie miał nowoczesną karetkę transportową. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na dostawę specjalistycznego ambulansu z zabudową części medycznej oraz wyposażeniem. Jedyną ofertę opiewającą na kwotę 232 tysięcy złotych złożyła spółka AMZ, znany w Polsce producent zabudowań specjalnych pojazdów użytkowych.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Toksyczna substancja zagraża mieszkańcom Błażkowej
W miejscowości Błażkowa (gmina Brzyska) doszło do skażenia terenu, szacunkowo na obszarze około kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Wstępne badania próbek pobranych przez specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego z Leżajska wynika, że mamy do czynienia z substancją toksyczną niewiadomego pochodzenia. Konieczne było wydzielenie stref bezpieczeństwa.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Biegi i szybka jazda na rolkach po ulicach miasta
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jaśle, przy współpracy z Klubem Sportowym „Speed” oraz Urzędem Miasta, zorganizował po raz pierwszy imprezę pod hasłem „Jasielski Run and Roll” łączącą dwie dyscypliny sportowe: bieganie oraz jazdę szybką na rolkach. Część uczestników wystartowała w poszczególnych konkurencjach, ale znaleźli się również śmiałkowie, którzy zdecydowali się na udział w dwuboju. A na starcie do dzisiejszych zawodów stanęła ponad setka uczestników: od najmłodszych, po młodzież i osoby dorosłe. Od amatorów po zawodowców.

Szczęśliwy finał poszukiwań
Policjanci, strażacy ochotnicy, ratownicy GOPR-u, a także rodzina i znajomi poszukiwali od wczoraj 76-letniego mieszkańca Jasła. Zaginiony po południu poszedł na spacer do lasu. Został odnaleziony przez przewodnika z psem tropiącym bieszczadzkiej grupy GOPR w odległości około 5 kilometrów od domu. Zdezorientowanego i wycieńczonego mężczyznę, karetką pogotowia przewieziono do szpitala.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Jasło ma nowoczesny basen na świeżym powietrzu za ponad cztery miliony złotych
Spłycony i skrócony, ale za to z licznymi atrakcjami wodnymi dla młodzieży i dorosłych oraz w estetycznym otoczeniu. Po trzech latach od powodzi Jasło ma zmodernizowany odkryty basen przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Przy ogromnym wsparciu finansowym ze środków unijnych. Jak podkreśla dyrektor tej instytucji to obiekt na miarę XXI wieku.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Strażacy ze Święcan otrzymali sprzęt do ratownictwa drogowego
Choć na miejscu wypadku byli jako pierwsi, nie mogli uwolnić poszkodowanego z rozbitej szoferki pojazdu i musieli czekać na dojazd zastępów strażackich z sąsiedniej miejscowości oraz zawodowców z Jasła. Teraz sytuacja się zmieni, bo druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach (gmina Skołyszyn) otrzymali do dyspozycji profesjonalny zestaw narzędzi hydraulicznych do ratownictwa drogowego.

Siedmioro poszkodowanych w wypadku na drodze krajowej nr 28 w Siepietnicy
Siedem osób zostało poszkodowanych w wypadku, do którego doszło przed godziną 19-stą w miejscowości Siepietnica (gmina Skołyszyn). Na drodze krajowej nr 28 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Ranni karetkami Pogotowia Ratunkowego zostali przewiezieni do szpitali w Jaśle i Gorlicach. Na czas prowadzonych czynności ruch w tym miejscu został całkowicie wstrzymany. Policjanci wespół ze strażakami zorganizowali objazd bocznymi drogami.

Policjanci ustalili sprawców skażenia środowiska
Jasielscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powierzchni ziemi w Błażkowej.

Sprawcy napadu na sklep zatrzymani
Policjanci z posterunku w Skołyszynie zatrzymali trzech sprawców napadu na sklep w Święcanach. Jeden z podejrzanych obezwładnili ekspedientkę związując jej ręce i nogi, drugi spenetrował sklep, a trzeci czekał w pobliżu w samochodzie. Napastnicy zastraszyli i skrępowali również klientkę, która w czasie napadu weszła do sklepu. Łupem bandytów padły m.in. pieniądze z utargu oraz kilkanaście kartonów papierosów. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 12 lat więzienia.

Jan Pierzchała złożył ślubowanie
„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców” – słowami uroczystego ślubowania rozpoczął w poniedziałek pracę nowy radny Rady Miejskiej Jasła Jan Pierzchała. W skład gremium został powołany w miejsce Zdzisława Dziedzica, który zgodnie z sądowym orzeczeniem utracił prawo wybieralności.

360 metrów bezpieczeństwa
Zrealizowano jedno z priorytetowych zadań przeciwpowodziowych na terenie miasta Jasła. To budowa kilkuset metrowego prawobrzeżnego obwałowania rzeki Ropy. W miejscu brakującego nasypu, gdzie na co dzień płynie spokojnym nurtem, trzy lata temu podniesiony poziom wody przedostał się na pobliskie osiedle Rafineryjne, podtapiając położone wokół budynki mieszkalne. Dzięki przeprowadzonej inwestycji mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie: taki dramatyczny scenariusz ma się już nie powtórzyć w przyszłości.

LISTOPAD

Ocalić dla przyszłych pokoleń
Już po raz piąty w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki zorganizowana została kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na jasielskim cmentarzu przy ul. Zielonej. Tegoroczne datki, w wysokości 10 658 zł, zostaną przeznaczone na odnowienie nagrobka pierwszego dyrektora jasielskiego gimnazjum Andrzeja Karpińskiego.

Po czterdziestu latach hala sportowa doczekała się kapitalnego remontu
Osiem miesięcy potrwa termomodernizacja hali wraz z przebudową budynku głównego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Za nieco ponad dwa miliony złotych i przy wsparciu funduszami unijnymi służący pokoleniom od ponad czterdziestu lat obiekt sportowy przejdzie kapitalny remont obejmujący nie tylko zmianę wizerunku zewnętrznego. Jak zapewnia dyrekcja po zrealizowaniu inwestycji zniknie też nieprzyjemny zapach, który jest utrapieniem dla osób korzystających z tej części rekreacyjnej Ośrodka.

Naukowcy rodem z Jasła swojemu miastu
Wykład prof. dr. hab. Karola Myśliwca poświęcony odkryciom polskich archeologów w Sakkarze (Egipt) zainaugurował – 4 listopada br. – działalność Jasielskiego Towarzystwa Naukowego.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Estetyczny wizerunek i oszczędności na energii na plus dla Gimnazjum nr 1
Mamy kolejną perełkę architektoniczną w centrum miasta. Chodzi o odrestaurowany niedawno budynek Gimnazjum nr 1 przy ulicy Czackiego 2. Dzięki funduszom unijnym budynek wybudowany w latach 50-tych ubiegłego stulecia zyskał nie tylko estetyczną szatę wizualną z zewnątrz. Kompleksowa termomodernizacja obiektu pozwoli dyrekcji placówki w przyszłych latach na pozyskanie sporych oszczędności w zakresie energii cieplnej.

Spotkania osiedlowe: realizacje i plany na przyszły rok
Za nami praktycznie wszystkie spotkania konsultacyjne mieszkańców Jasła z władzami samorządowymi przed konstruowanym właśnie budżetem miasta na 2014 rok. Podczas zebrań burmistrz Andrzej Czernecki wraz ze swoimi zastępcami oraz pracownikami merytorycznymi magistratu poinformował jakie projekty udało się zrealizować w bieżącym roku w skali całego miasta, a także w rozbiciu o poszczególne osiedla. Dowiedzieliśmy się również jakie przedsięwzięcia planuje do wykonania w roku przyszłym.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Patriotyzm na sportowo
Ponad 80-kilometrową trasę biegnącą przez teren trzech gmin miały do pokonania załogi uczestniczące w Jasielskim Samochodowym Rajdzie Niepodległości. W siedmiu miejscach zostały zlokalizowane próby sportowe. Czas uzyskany na poszczególnych odcinkach specjalnych został brany pod uwagę przy ustalaniu klasyfikacji końcowej zawodów. Systematycznie od 2000 roku impreza nadaje sportowego wymiaru lokalnym obchodom najważniejszego ze świąt państwowych w Polsce.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Były wójt gminy Brzyska radnym
Ryszard Papciak w gminie Brzyska, Kazimierz Szeląg w gminie Jasło. To nazwiska kandydatów, którzy otrzymali największą ilość głosów w niedzielnych wyborach uzupełniających. Te odbyły się w dwóch miejscowościach powiatu jasielskiego: Brzyskach i Warzycach. Nową radną będzie też miała gmina Krempna. Tam mandat został obsadzony bez konieczności głosowania, ponieważ liczba zarejestrowanych kandydatów nie przekraczała liczby wybieranych radnych.

Otwarcie zmodernizowanego mostu w Kątach
19 listopada br. odbyło się uroczyste otwarcie odbudowanego mostu w Kątach na potoku Ryj (w ciągu drogi powiatowej Kąty – Desznica – Świątkowa Mała). Inwestycję realizował Zarząd Powiatu w Jaśle, a jej wykonawcą była firma Z.U.P.H. Hażbud z Gorlic. Nowy most ma konstrukcję belkową zespoloną i żelbetonowy pomost – jego nośność wynosi 40 ton.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Opel Insignia z dwoma kamerami zasilił flotę jasielskiej Policji
Jasielscy policjanci zostali wyposażeni w kolejne narzędzie do walki z kierowcami niestosującymi się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Do wydziału ruchu drogowego tutejszej komendy trafił niedawno nieoznakowany samochód Opel Insignia, który będzie rejestrował wykroczenia za pomocą kamer umieszczonych za przednią i tylną szybą pojazdu. Funkcjonariuszy w nowym radiowozie należy się spodziewać na szlakach komunikacyjnych powiatu na tych odcinkach, które są najbardziej zagrożone wypadkowością. Ale nie tylko.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Jasielskie Pogotowie właśnie ma nową karetkę i czeka na kolejną w przyszłym roku
Prawie 240 tysięcy złotych kosztował zakup nowoczesnego ambulansu sanitarnego dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. W realizacji inwestycji partycypowały samorządu powiatu przekazując po „złotówce” od jednego mieszkańca zamieszkującego daną gminę. Brakującą kwotę placówka musiała dołożyć z własnego budżetu. Ratownicy medyczni już od ubiegłego tygodnia wyjeżdżają nową karetką do wypadków drogowych i nagłych zachorowań.

Kalendarz Jasielski 2014
Już po raz 22 ukazuje się staraniem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego „Kalendarz Jasielski”.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W Kołaczycach oddano do użytku „Zielony Rynek”
Na dwa tygodnie przed wymaganym terminem realizacji robót oddano uroczyście do użytku „Zielony Rynek” w Kołaczycach. Nowe targowisko z pięcioma zadaszonymi wiatami handlowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą powstało na tzw. „Błoniach”. Obiekt powstał przy wsparciu, które miejscowy samorząd pozyskał z unijnego programu pomocowego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

GRUDZIEŃ

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Ruszyła nowa sygnalizacja świetlna w centrum Jasła
Weekend, przy teoretycznie mniejszym natężeniu ruchu ulicznego, urzędnicy wykorzystali do włączenia w pobliżu rynku nowych punktów sygnalizacji świetlnej. Te, zsynchronizowane z istniejącymi już światłami na ulicy Kazimierza Wielkiego mają tworzyć tzw. „zieloną falę”, poprawiającą płynność ruchu w dosyć mocno zatłoczonym centrum miasta.

Medale za Długoletnią Służbę dla pracowników Starostwa Powiatowego w Jaśle
Siedemnastu pracowników Starostwa Powiatowego w Jaśle zostało odznaczonych prezydenckimi Medalami za Długoletnią Służbę. Podczas uroczystości, w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, medale wręczyła Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz – Śmigielska. Odznaczono nimi osoby, które swoim zaangażowaniem i sumienną pracą aktywnie wspierają działania samorządu.

Jasielski Mikołaj pomógł – rekord pobity!
15 tys. 800 zł wyniosła suma zlicytowanych w Jaśle obrazów podczas akcji charytatywnej Polskiego Radia „Choinki Jedynki”. Licytacja z której pieniądze trafią do Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko i Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk odbyła się w ramach zorganizowanej przez Miasto imprezy „Mikołaj z Jedynką”.

Młodzież literacko o ekologii
„O odpadach pisać wypada”. Dlatego młodzież szkolna wzięła kartki i długopisy w dłoń i przelała na papier swoje wizje na temat czystego środowiska. Najciekawsze utwory literackie zostały uhonorowane pamiątkowymi dyplomami oraz cennymi nagrodami rzeczowymi. Na laureatów konkursu zorganizowanego przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki czekały dzisiaj m.in. aparaty fotograficzne. Nagrodzonym gratulowali burmistrzowie i wójtowie poszczególnych gmin.

Wspólnie po środki unijne w przyszłej perspektywie finansowej
Rozwojem infrastruktury komunikacyjnej oraz podniesieniem potencjału turystycznego chcą się wspólnie zająć w nowej perspektywie finansowej sąsiadujące ze sobą samorządy: powiatu jasielskiego i krośnieńskiego oraz miasta Jasła i Krosna. W opracowaniu jest właśnie diagnoza potencjału rozwoju krośnieńsko – jasielskiego obszaru, który to dokument pozwoli na skuteczniejsze sięganie po unijne dotacje w latach 2014-2020.

Nowa filia rewiru dzielnicowych w Dębowcu
W Dębowcu otwarta została filia Rewiru Dzielnicowych KPP w Jaśle. W każdy wtorek i czwartek w jej siedzibie dyżurował będzie i przyjmował interesantów policjant dzielnicowy. Mieszkańcy gminy mogą się zwracać do niego z prośbą o pomoc czy interwencję.

Złota Setka Gmin Podkarpacia – Jasło dwukrotnie w czołówce
Jasło wspólnie z Krosnem znalazły się na trzecim miejscu w rankingu za rok 2012 „Złota Setka Gmin Podkarpacia”. Zwycięzcą zostało Nisko, na drugim miejscu uplasowała się Stalowa Wola. Za Jasłem kolejne miejsca zajęły Mielec i Rzeszów. Redakcja Nowin i portal Strefa Biznesu już po raz szósty wspólnie z Wyższą Szkołą Zarządzania w Rzeszowie przygotowały ranking aktywności gospodarczej podkarpackich gmin. Udział w rankingu, w którym analizowano wszystkie 160 gmin z Podkarpacia, był bezpłatny.

Jasielscy numizmatycy łączą się: oddział „wchłania” koło i rozpoczyna nowy rozdział historii
Otwiera się nowa karta w historii jasielskich numizmatyków. Obchodzące w tym roku jubileusz czterdziestolecia koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego łączy się z miejscowym oddziałem. Ten po swoim poprzedniku jednogłośnie przyjmuje imię doktora Stanisława Kadyi’ego, wybitnego kolekcjonera i miłośnika Jasła.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Wybrano przebieg łącznika „od ronda do ronda” w Jaśle
Wybrano jeden z trzech wariantów przebiegu projektowanego łącznika drogi wojewódzkiej nr 992 z drogą krajową nr 28 w Jaśle. Według zamysłów nowy szlak komunikacyjny miałby połączyć dwa istniejące ronda: na ulicy Wojska Polskiego i Floriańskiej. Jego realizacja uzależniona jest jednak od możliwości pozyskania środków zewnętrznych w nowej perspektywie finansowej.

Promują i wspierają miejską kulturę. Zostali nagrodzeni
Statuetki „Mecenasa Kultury Jasła 2013” oraz „Nagrody Miasta Jasła w dziedzinie kultury” wręczono podczas niedzielnego spotkania „Przy wigilijnym stole” osobom prywatnym promującym dorobek kulturalny miasta oraz przedsiębiorstwom, które finansowo i materialnie wspierają organizację przedsięwzięć kulturalnych adresowanych do lokalnej społeczności.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Wyjdźmy z cienia i pokażmy dobro” – apelują przed świętami harcerze
Betlejemski ogień, dzięki jasielskim harcerzom, po raz kolejny rozbłysnął na płycie miejscowego Rynku. Za pośrednictwem władz samorządowych, dyrektorów instytucji kultury, przedstawicieli służb mundurowych, duchowieństwa i środowisk harcerskich symboliczny płomień z groty narodzenia Pańskiego zawita na świątecznych stołach mieszkańców naszego powiatu.

Powiat jasielski ma budżet na 2014 rok
„Odpowiedzialnym, zrównoważonym i bardzo odważnym” nazwał budżet powiatu jasielskiego na 2014 rok starosta Adam Kmiecik. Przyjęty dzisiaj piętnastoma głosami koalicji dokument zakłada 112 milionów złotych po stronie dochodów i 107 milionów złotych po stronie wydatków, w tym 16 milionów złotych na inwestycje. Według gospodarzy naszego regionu zakłada on zrównoważony rozwój wszystkich gmin w powiecie.

Radni powiatowi wystawili cenzurkę nowemu dyrektorowi szpitala. Pozytywną.
Mimo ujemnego wyniku finansowego osiągniętego przez Szpital Specjalistyczny w Jaśle za 2012 rok Rada Powiatu wystawiła pozytywną ocenę jego dyrekcji, biorąc pod uwagę jej starania prowadzące do zmniejszenia strat oraz bieżące wypełnianie działań statutowych.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Łącznik ulicy Towarowej z ulicą Lwowską otwarty
Już od wtorku (24 grudnia) można jeździć nową drogą łączącą ulicę Towarową z ulicą Lwowską. Łącznik, którego budowa ostatniego elementu kosztowała blisko1 mln zł (dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – 430 tys. zł) stanowi alternatywny i bezpieczny przejazd odciążający poprzedni układ komunikacyjny.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Radni o projekcie budżetu Jasła na 2014 rok. Pojedziemy za darmo komunikacją miejską?
Piętnaście wniosków w sprawie projektu budżetu miasta na 2014 rok złożyli na poniedziałkowej (30.12) sesji jasielscy radni. O odrzucenie wszystkich z nich i przyjęcie dokumentu przedłożonego przez burmistrza Andrzeja Czerneckiego zaapelował radny Krzysztof Czeluśniak. Z kolei Janusz Przetacznik chce, by radni całkowicie odrzucili projekt. Głosowanie nad propozycjami odbędzie się dopiero 7 stycznia.

Serdecznie dziękuję za Państwa obecność i przychylność w realizowaniu poszczególnych materiałów. W imieniu własnym składam serdeczne podziękowania wszystkim instytucjom oraz osobom prywatnym, dzięki którym powstawały cytowane przez nas informacje. Dzięki Wam o tych pozytywnych przedsięwzięciach, ale też często o przykrych i dramatycznych stronach, za naszym pośrednictwem dowiaduje się szersze grono Czytelników. Liczę na dalsze wsparcie w nowym – 2014 roku.

Damian Palar
Redaktor naczelny portalu regionalnego terazJaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE