Informacje

W Jaśle otwarto Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej

W budynku jasielskiego kina „Syrena” otwarto dzisiaj Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej. To miejsce, w którym turyści odwiedzający nasze miasto i region, ale także sami mieszkańcy, będą mogli uzyskać niezbędne informacje na temat znajdujących się w nim atrakcji turystycznych i rekreacyjnych, zabytków architektonicznych, a także miejsc, w których można wypocząć po aktywnie spędzonym w okolicy czasie. Zainteresowani dowiedzą się tu również o zbliżających się wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej powstało w budynku kina „Syrena” przy ulicy Sokoła 8. Jego symbolicznego otwarcia dokonali dzisiaj burmistrz miasta Ryszard Pabian w towarzystwie wicemarszałek województwa podkarpackiego Marii Kurowskiej oraz Andreja Semanco, zastępcy burmistrza Humennego. Właśnie to słowackie miasto jest wiodącym partnerem realizowanego przez tutejszy magistrat programu współpracy transgranicznej, w ramach którego udało się pozyskać środki zewnętrzne na wspólną promocję obydwu samorządów.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Spotykamy się w obiekcie, które od lat stanowi bardzo ważne miejsce dla społeczeństwa jasielskiego, bo jeszcze przed wojną było tutaj Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, a w późniejszych czasach przez pewien okres biblioteka miejska i kino, aczkolwiek ważyły się jego losy. Podjęliśmy jednak decyzję, aby to miejsce, z którym od zawsze Jaślanie go kojarzą, temu celowi nadal służyło. Staramy się połączyć to, co wpisywało się kiedyś w tradycję tego obiektu z pewnymi nowoczesnymi elementami, które tutaj się pojawiły. Tym nowym elementem będzie właśnie Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej. – podkreślił Ryszard Pabian.

Przez ostatnie kilka tygodni trwały prace związane z adaptacją istniejących pomieszczeń i dostosowaniem ich do nowych potrzeb. Modernizacja była prowadzona zgodnie z wcześniej przyjętą koncepcją architektoniczną, opracowaną przez lokalną pracownię designerską. Wszystkie zastosowane elementy mają tworzyć niepowtarzalny klimat miejsca, a jednocześnie zachowywać wysoką funkcjonalność.

Wizualizacja CITiK przygotowana przez pracownię projektową Designe Studio Karol Rak z Jasła.

Burmistrz Ryszard Pabian zaznaczył, że miejsce lokalizacji nowo powstałego Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w budynku, które od lat miejscowej społeczności kojarzy się przede wszystkim z siedzibą kina, zostało wybrane nieprzypadkowo.

To miejsce zostało wybrane z wielu względów. Przede wszystkim jest w centrum miasta i jest naszą własnością. Ono przez cały dzień stoi puste. Przeważnie seanse kinowe odbywają się w porze wieczornej, stąd też chcieliśmy, aby to miejsce żyło. Stąd też pomysł na umiejscowienie w nim Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Żeby ono mogło funkcjonować trzeba było przeprowadzić prace adaptacyjne, które polegały w głównej mierze na wymianie posadzki, przygotowaniu ścian i wyposażeniu obiektu w meble. Opracowaliśmy również materiały promocyjne, które będziemy przekazywać wszystkim osobom, które będą z tego punktu korzystać. Większość z nich będzie rozdawana nieodpłatnie natomiast będzie można tutaj zakupić pewne gadżety, które będą promować nasze miasto. – powiedział.

Atrakcyjności i urokowi temu miejscu ma nadawać powstały w jednej z wnęk fresk. Malowidło jest efektem prac prowadzonych w ubiegłym tygodniu pod okiem włoskiego mistrza specjalizującego się w tej technice malarskiej – Vico Calabrò. W stworzeniu dzieła wzięli udział artyści związani z nieformalnym stowarzyszeniem jasielskich plastyków PlaJa: Piotr Betlej, Marceli Betlej, Bogdan Samborski oraz Jan Kukułka, będący jednocześnie autorem całej koncepcji.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

To niezwykłe i unikatowe w skali regionu dzieło zostało wkomponowane w specjalną wnękę o wymiarach o szerokości 2,65 m. oraz wysokości 3,95 m. i odzwierciedla charakterystyczne dla naszego miasta elementy krajobrazu, w tym neogotycki pałacyk przy ulicy Sroczyńskiego, figurę świętego Nepomucena na płycie Rynku, budynek Urzędu Miasta i zarysy górującego nad okolicą szczytu Liwocza. Są też bezpośrednie symbole miasta, w więc jego herb oraz logotyp „Winne klimaty” nawiązujący do winiarskich tradycji Jasła.

Jest to prawdziwy fresk przygotowany na mokrym tynku, którego trwałość jest przewidziana na setki lat. Powstał przy współpracy ze wspaniałym włoskim mistrzem Vico Calabrò, który zgodził się przyjechać do Jasła i tej techniki nauczyć naszych jasielskich artystów. Jest to ogromne przedsięwzięcie. Kiedy Vico Calabrò dowiedział się, że chcemy wykonać tak duży fresk, zapytał się naszych artystów jak duże doświadczenie mają, że przymierzają się do tak dużego przedsięwzięcia. Okazało się później, że był zachwycony ich umiejętnościami. Wierzę, że będzie to dodatkowa atrakcja tego miejsca. – mówi Ryszard Pabian.

Biorąca udział w wydarzeniu wicemarszałek województwa podkarpackiego oraz burmistrz Jasła w latach 2006-2010 Maria Kurowska nie kryła podziwu pod kierunkiem miejscowych władz, które podjęły się realizacji tego przedsięwzięcia.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Takiego Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej brakowało w naszym mieście. Co prawda, były jakieś jego zaczątki gdzie indziej usytuowane, ale ten obiekt jest praktycznie w centrum miasta i aż się prosiło, aby on został poszerzony o taką działalność. Cieszę się, że ten obiekt tak wygląda, łącznie z tym freskiem. Myślę, że miasto Jasło jest bramą w Beskid Niski. My w naszym województwie podkarpackim promujemy już kilka regionów, ale teraz przystępujemy do promocji Beskidu Niskiego. Kilka tygodni temu była sesja w Krempnej, gdzie opowiadaliśmy o Beskidzie Niskim i zachęcaliśmy, aby mieszkańcy odwiedzili Beskid Niski, bo jest to wyjątkowe miejsce. Myślę, że przybywając do Jasła i uzyskując informacje zarówno o naszym pięknym mieście Jaśle, jak też o Beskidzie, dajemy temu turyście taką całość, w której on może sobie poszukać tego, co mu odpowiada. Gratuluję serdecznie władzom miasta Jasła, że dzisiaj możemy brać udział w tej uroczystości przekazania do użytkowania tego obiektu pod działalność Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej. – powiedziała.

Punkt ma być czynny od poniedziałku do piątku między godziną ósmą, a szesnastą. Będzie on funkcjonował w strukturach miejscowego magistratu. Przez pewien czas jego obsługą zajmą się pracownicy wydziału merytorycznego Urzędu Miasta, jednak docelowo władze miasta planują zatrudnić tu specjalistę.

Poszukiwana będzie osoba mająca doświadczenie w zakresie obsługi turystycznej, cechująca się komunikatywnością, kreatywnością i samodzielnością, dobrze władająca co najmniej dwoma językami obcymi (angielskim i niemieckim), a przede wszystkim zaznajomiona ze wszechstronnymi informacjami o atrakcjach turystycznych Jasła i regionu, miejscach noclegowych, punktach gastronomicznych, szlakach i ścieżkach turystycznych, muzeach, wypożyczalniach sprzętu turystycznego i rekreacyjnego, możliwościach aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu, a także imprezach promocyjnych, kulturalnych i sportowych odbywających się na obszarze miasta i najbliższej okolicy.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Chcemy, aby było to miejsce, gdzie przyjeżdżający do miasta, ale także jego mieszkańcy, mogli uzyskać informacje na temat tego co jest atrakcyjnego w mieście zarówno pod względem turystycznym, rekreacyjnym, ale także kulturalnym oraz na temat wydarzeń, które będą miały tutaj miejsce. Chcemy się także podzielić wiedzą co dzieje się w pozostałych miastach w tym rejonie, a więc na całym Pogórzu Beskidzkim zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Stąd współpraca z wieloma miastami partnerskimi: Vranovem nad Toplo’u, Bardejovem, Liptowskim Mikulasem i przede wszystkim Humennem, które jest partnerem w tym projekcie. Oczywiście w ramach tego centrum chcemy przekazywać nie tylko informacje o samym mieście Jaśle, ale także o całym regionie. Stąd też zaproszenie do współpracy dla pozostałych gmin powiatu jasielskiego. – wyjaśnia burmistrz Ryszard Pabian.

Zadaniem Centrum będzie udzielanie wszelkich niezbędnych informacji o Jaśle i regionie zarówno poprzez kontakty bezpośrednie, jak i telefoniczne, a także poprzez odpowiadanie na korespondencję elektroniczną. Osoby odwiedzające punkt będą miały do dyspozycji wszelkie niezbędne materiały informacyjne i promocyjne, w tym foldery, mapy turystyczne, przewodniki, lokalne wydawnictwa książkowe, czasopisma o zasięgu miejskim. Większość z nich będzie przekazywana nieodpłatnie. Przewiduje się również możliwość zakupienia drobnych gadżetów związanych z naszym miastem.

Maria Kurowska zadeklarowała, że w nowo utworzonym Centrum pojawią się także materiały poświęcone województwu podkarpackiemu. – Samorząd województwa podkarpackiego chce współpracować ze wszystkimi takimi centrami, które są w regionie, ponieważ chcemy tworzyć pakiet ofert dla każdego turysty, który przyjeżdża na Podkarpacie. On z Jasła może pojechać w Beskid Niski, potem w Bieszczady, potem może gdzieś jeszcze na północ. Więc dobrze jest, by ten turysta przychodząc do tego Centrum, też miał informacje co się dzieje w województwie. Chciałam zauważyć, że to jest nie tylko centrum informacji turystycznej, ale także kulturalnej. Jest tak, że my przy czerpaniu tej cudnej przyrody, którą mamy w regionie, chcemy też zobaczyć jaka jest jego kultura, a więc różnego rodzaju wydarzenia. To super, że po zwiedzeniu pięknej okolicy można sobie iść na fajną imprezę kulturalną, gdzie można odpocząć, zjeść coś dobrego. O tym wszystkim będziemy mogli od dzisiaj dowiadywać się w mieście Jaśle, w tym przepięknym obiekcie. – podkreśliła pani marszałek.

Dla osób, które od tradycyjnego kontaktu wolą zaplanować swój wolny czas w naszym mieście lub jego najbliższej okolicy, została przygotowana specjalna strona internetowa. Pod adresem www.citik.jaslo.pl udostępniono niezbędne informacje w zakresie turystyki i kultury, prezentowane są też zapowiedzi wydarzeń i relacje tekstowo-fotograficzne z już odbytych, można także obejrzeć galerię zdjęć prezentującą współczesne Jasło.

Otwarcie Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej było możliwe dzięki realizowanemu przez miasto Jasło we współpracy ze słowackim miastem Humenne projektowi pod nazwą „W Karpaty w inne klimaty. Transgraniczna oferta turystyczna Jasło – Humenne” współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020.

W jego ramach przygotowano szereg działań mających na celu wspólną promocję obydwu samorządów jako partnerów działających na obszarze polsko-słowackiego pogranicza. Poza utworzeniem CITiK-u, wybudowano drogę dojazdową wraz z parkingiem dla samochodów osobowych przy miejskiej winnicy, zorganizowano konferencje tematyczne, rajd nordic walking dla seniorów, a także przygotowano materiały promocyjne.

Całkowita wartość projektu wyniosła 88,5 tysiąca euro, z czego po stronie Jasła 62,4 tysiące euro. Wkład własny miasta oszacowano na poziomie 6,2 tysiąca euro.

KOMENTARZE

Ryszard Pabian, burmistrz Jasła
To miejsce, w którym mieszkańcy Jasła, ale także ci, którzy będą nasze miasto odwiedzać, będą mogli uzyskać informacje na temat tego co jest ciekawego w naszym mieście zarówno pod względem turystycznym, jak i kulturalnym, miejsca, które warto odwiedzić, ale także wydarzenia, które mają miejsce na terenie miasta. Nie chcemy się jednak zamykać tylko na miasto, a ponieważ projekt realizowany jest jako partnerski z miastem Humenne po stronie słowackiej, stąd też pomysł, aby w ramach tego centrum pojawiły się informacje dotyczące całego polsko-słowackiego pogranicza. Wierzę, że w tym Centrum będzie można pozyskać pełne informacje na temat wydarzeń i miejsc, które warto odwiedzić.

Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego
W dniu dzisiejszym jest spełnienie moich marzeń, które mieliśmy w kadencji 2006-2010 i kiedy burmistrz Pabian był moim zastępcą. Przygotowywaliśmy się do tego, aby odnowić zarówno Jasielski Dom Kultury, który trochę straszył w tym mieście, jak i kino, które było w kiepskim stanie. Nie dane nam było pełnić następnej kadencji, nikt się za to nie wziął i to wszystko ucichło, natomiast bardzo się cieszę, że kiedy Ryszard Pabian objął stanowisko burmistrza miasta Jasła realizuje te nasze plany. Takiego obiektu jakim obecnie jest Jasielski Dom Kultury zazdroszczą nam okoliczne miasta. Jesteśmy dumni kiedy teraz witamy w naszym JDK-u najznamienitszych gości, bo najzwyczajniej w świecie mamy się czym pochwalić. Taką przykrością było jeszcze to, że nie mamy porządnego kina, do którego mieszkańcy by przychodzili. Uważam, że to był dobry pomysł, aby nie kontynuować tego działania, które było w poprzedniej kadencji, czyli przeniesienia go do Jasielskiego Domu Kultury. Moim zdaniem kino to jest kino, a sala widowiskowa jest przeznaczona do innych rzeczy. Ponadto na ten obiekt od zawsze się mówiło, że to jest kino „Syrena”, więc jakże można by było zaprzepaścić to co wypracowały przed nami pokolenia? Trzeba to było tylko odnowić i uzupełnić o dodatkową działalność. Myślę, że ten pomysł jest doskonały, bo Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej to jest to czego brakowało naszemu miastu.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE