Informacje

Jasielska Policja traci dwanaście etatów. Czy będzie bezpiecznie?

Kryzys gospodarczy nie ominął również podkarpackiej Policji. Cięcia budżetowe spowodowały, że w niektórych jednostkach powiatowych zostanie zlikwidowana część etatów. Jasielska komenda straci przez to dwunastu funkcjonariuszy. Co taka sytuacja oznacza dla mieszkańców?

Podyktowane to jest brakiem środków. Każda komenda powiatowa dostaje przydział środków na etaty z komendy wojewódzkiej, a każda komenda wojewódzka z komendy głównej. W związku z tym, jeżeli te środki są obcinane, nie ma innej możliwości jak zmniejszanie etatów. – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Podstawą naliczeń etatowych w Policji jest zarządzenie Komendanta Głównego Policji z dnia 15 listopada 2001 roku. Na liczebność komendy powiatowej policji wpływają takie czynniki, jak: liczba ludności, liczba ludności miejskiej, obszar oraz przestępczość. Czynniki te są proporcjonalnie określone – liczba ludności 65 proc., przestępczość 25 proc., liczba ludności miejskiej 8 proc. i obszar 2 proc.


podkom. Paweł Międlar, rzecznik prasowy KWP w Rzeszowie.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Policja jest formacją, która ciągle dostosowuje się do wyzwań i zadań, które przed nią stają. Inaczej mówiąc, nie jesteśmy formacją o stałej, niezmiennej strukturze. Policja przekształca się i dostosowuje do zagrożeń. – informuje podkom. Paweł Międlar, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

Komenda Wojewódzka Policji oszacowała stan naliczeń etatowych. W kilku przypadkach nastąpiła nadwyżka etatów, a w kilku ich brak. Jednostki z największymi nadwyżkami i niedoborami na Podkarpaciu to: KPP Jasło – nadwyżka 17 etatów, KMP Tarnobrzeg – nadwyżka 15 etatów, KMP Rzeszów – niedobór 36 etatów, KPP Mielec – niedobór 24 etatów.

Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie podjął decyzję o wyłączeniu 12 etatów z KPP w Jaśle. Komendant Powiatowy Policji w Jaśle zdecyduje, jakie etaty i z których komórek organizacyjnych zostaną wyłączone. Etaty te będą przekazane do innych jednostek. Staramy się, by operacja odbyła się bezboleśnie, tj. w pierwszej kolejności wyłączane będą wakujące stanowiska. – mówi Paweł Międlar.

Komendant powiatowy Policji w Jaśle podkreśla, że likwidacja dwunastu etatów wiąże się z powstaniem olbrzymiej dziury w funkcjonowaniu jednostki.

Rozważaliśmy szereg różnych parametrów co trzeba zrobić, żeby te dwanaście etatów oddać. – mówi podinsp. Robert Woźnik. – Nie może ucierpieć w żaden sposób bezpieczeństwo mieszkańców powiatu jasielskiego. To już nasza wola, jak to zrobić, jakim kosztem, a na pewno będzie to dużym kosztem.

Na reorganizacji stracą głównie sami policjanci, ponieważ wiąże się to z przypisaniem jasielskiej komendy do niższej kategorii, jeżeli chodzi o zarobki.


Adam Kmiecik, starosta jasielski.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Nasza komenda spadnie o jedną klasę niżej, co ma najwyraźniejsze przeniesienie na wynagrodzenia osób funkcyjnych. Na pewno będą mniej zarabiać, bo w tej kategorii, do której zejdą, są niższe wynagrodzenia. Nie są to duże różnice, ale jednak są. – powiedział Adam Kmiecik.

Posterunki zostają

Komendant Woźnik uspokaja, że w związku z oddaniem etatów do komendy wojewódzkiej nie zostaną zlikwidowane posterunki Policji, a na terenie działania komendy powiatowej w Jaśle jest ich siedem (w Dębowcu, Jaśle, Kołaczycach, Krempnej, Nowym Żmigrodzie, Skołyszynie i Tarnowcu).


podpinsp. Robert Woźnik, komendant powiatowy Policji w Jaśle.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Ale na pewno będzie zmniejszona obsada etatowa. – przyznaje komendant.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zwolnienia obejmą wszystkie posterunki (po jednym funkcjonariuszu z każdej jednostki) oraz wydziały: kryminalny i patrolowo-interwencyjny komendy powiatowej.

Postaramy się, aby mieszkańcy tego nie odczuli. Natomiast na pewno będzie wolniejszy tryb rozpatrywania spraw. Nie będzie tego pracownika, który by wykonał tą pracę, więc któryś z innych musi to przejąć i wykonać w późniejszym terminie. – mówi Adam Kmiecik.

Zaniepokojeni sytuacją samorządowcy chcą w najbliższym czasie interweniować u Komendanta Głównego Policji. W tym celu ma być wypracowane wspólne stanowisko.


Na ulicach miasta będzie mniej pieszych patroli.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Wystąpię z taką inicjatywą na forum związku powiatów województwa podkarpackiego. Myślę, że uda się to przenieść na inne powiaty, które również utraciły etaty i z jakimś apelem czy postulatem wystąpimy do komendy głównej wspólnie. Aczkolwiek mam świadomość tego, że jeśli nie ma tych środków to nie pomogą apele, bo tych pieniędzy nie przybędzie. Zasygnalizujemy problem i myślę, że jak te środki będą zwiększone to w pierwszej kolejności coś zostanie w tej sprawie zrobione. – dodaje starosta jasielski.

Kryzys gospodarczy sięgnął też Policji

Tegoroczny budżet komendy głównej został okrojony w stosunku do poprzedniego aż o dwanaście procent.

W tamtym roku było bardzo źle, a w tym będzie jeszcze gorzej. – przyznaje Robert Woźnik.

Przez ciągłe cięcia budżetowe w martwym miejscu utkwiła budowa nowej komendy dla jasielskich policjantów.


Pod znakiem zapytania stoi budowa nowej komendy w Jaśle.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Budynek komendy jasielskiej jest na pierwszym planie komendy wojewódzkiej, jeśli chodzi o budowy. Natomiast kiedy pieniądze wpłyną na konto, ja tego nie wiem. Z tego co się orientuję, również komendant wojewódzki nie wie, ale myślę, że nawet komendant główny nie do końca jest świadomy tego, czy te pieniądze kiedykolwiek napłyną i w jakim czasie. – powiedział Woźnik.

Bezpieczeństwo priorytetem

Paweł Międlar: – Zapewniam, że bezpieczeństwo mieszkańców powiatu jasielskiego nie ucierpi, zmiany są konieczne. Oczywiście nasza struktura nie jest stała i gdyby okazało się, że wskaźniki determinujące liczebność KPP w Jaśle zmienią się, zmieni się też jej stan etatowy.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jasielska Policja traci dwanaście etatów. Czy będzie bezpiecznie?”

  1. Ta pani policjantka to ma chyba za duży mundur, pewnie jeszcze po jakimś starym policjancie. Choćby było i 1000 policjantów w Jaśle to i tak będzie co jest teraz, policjant będzie się bał interweniować, a w wielu przypadkach będzie miał związane ręce…

  2. Niedziela 21.02.2010 godz. okolo 8:30 do 8:40 na ulicy Mickiewicza na parkingu obok cmentarza nowego przy domie pogrzebowym HADES śpią sobie koledzy w samochodzie KIA combi. Likwidowac po dwadziescia etatow a nie tylko 12, za moje pieniądze będzie spał jeden z drugim !