Informacje

W Tarnowcu hucznie świętowano 600-lecie bitwy pod Grunwaldem (foto)

W niedzielę w Tarnowcu odsłonięto i poświęcono odnowiony kopiec i pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem. Okazją do rewitalizacji zapomnianego od wielu lat miejsca pamięci narodowej stała się 600. rocznica jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, zakończonej pogromem sił krzyżackich przez wojska polsko-litewskie.

Budowę kopca usytuowanego na wzgórzu górującym nad Tarnowcem, obecnie znajdującego się na terenie nowego cmentarza komunalnego, rozpoczęto z inicjatywy pierwszego dyrektora miejscowej szkoły podstawowej Józefa Kamińskiego. Na szczycie kopca ufundowano obelisk i tablicę okolicznościową upamiętniającą 500-lecie bitwy pod Grunwaldem.

Kopiec i pomnik w spokoju górował nad Tarnowcem do wybuchu II wojny światowej, już na początku okupacji wysadzony został przez Niemców obelisk wraz z orłem oraz część kopca. Odbudowano go w roku 1949 w 15 rocznicę „Manifestu PKWN”a odbudowywali go junacy powołani do organizacji „Służba Polsce”. Obelisk oraz orła wykonał mistrz kamieniarski z Sobniowa Ludwik Dacyl. Na obelisku umieszczono napis upamiętniający 15-tą rocznicę PKWN oraz nową tablicę upamiętniającą 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, a także 150 tą rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. – opowiada Stanisław Lawera, sołtys Tarnowca.

Od kilku lat miejsce to odeszło jednak w niepamięć. Dopiero w 2009 roku, z inicjatywy wójta Tarnowca, podjęto się rewitalizacji obelisku. Prace kamieniarskie wykonała firma Sławomira Trznadla, a sylwetkę orła wyrzeźbił artysta plastyk Dariusz Gądek.

Odnowiony obelisk w Tarnowcu.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia odnowionego kopca poprzedził sobotni turniej rycerski i inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, przygotowana przez Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego (zdjęcia tutaj).

Tarnowiec daje przykład jak łączyć pamięć o historii. Myślę tu o 600-leciu bitwy pod Grunwaldem i o ufundowaniu pomnika jak również odnowieniu jego. To jest bardzo potrzebne, żebyśmy mieli w wielu miejscach na Podkarpaciu pomniki, miejsca kultu narodowego, a takim ten pomnik jest. Ważne jest też, żeby dodać pewne atrakcje do takich spotkań. W tym wypadku te zawody rycerskie, bitwy, walki, pasowanie na rycerza w kościele, dodają dodatkowego splendoru do uroczystości i wzbudzają wielką ciekawość ludzi. – powiedział Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Impreza przyciągnęła do Tarnowca tysiące osób. – Dzisiaj w Tarnowcu jest mnóstwo ludzi z różnych stron województwa podkarpackiego, także są goście ze Słowacji i spoza Europy. Sądzę, że to spotkanie bardzo mocno wypromuje i gminę Tarnowiec, i województwo podkarpackie jako to, gdzie te miejsca walki i pomniki upamiętniające znakomite dzieje Polski są i do których ludzie będą przyjeżdżać. – dodał Rzońca.

Pierogi królowały na stołach

Główną atrakcją dwudniowej imprezy był II Festiwal Smaków Regionalnych, w którym królowały pierogi. Doświadczeni ubiegłoroczną edycją organizatorzy przygotowali tym razem blisko 30 tysięcy różnego rodzaju przysmaków. Były tradycyjne „ruskie”, ale również wiele innych o szerokiej gamie smaków, od ostrych przez pikantne, aż po słodkie. Wszystkie przygotowały kobiety z kół gospodyń wiejskich działających na terenie gminy Tarnowiec.

Bogusław Wójcik, wójt gminy Tarnowiec.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Nawet zostaliśmy zasileni przez pierogi słowackie z zaprzyjaźnionej gminy Złota Bania, której starosta przyjechał ze swoją delegacją. – mówi Bogusław Wójcik, wójt gminy Tarnowiec.

Podczas festiwalu odbyły się eliminacje gminne do powiatowego konkursu kulinarnego i artystycznego „Tradycja w żywieniu i kulturze”. Walory smakowe oceniała komisja pod przewodnictwem dyrektora Muzeum im. Marii Konopnickiej w Żarnowcu Pawła Bukowskiego.

Królują pierogi. Panie postarały się bardzo. Wyszukują takie składy farszów, że aż mnie zadziwiają, zresztą sądzę, że wiele osób smakowo będzie zadziwionych. – mówi Agata Pucykowicz, regionalistka i koordynatorka konkursu.

Jurorom najbardziej do gustu przypadła potrawa przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Potakówki. Pokłosiem konkursu ma być specjalna publikacja.

Agata Pucykowicz, regionalistka i koordynatorka konkursu.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Oglądałam przepisy, ponieważ będzie wydana książka kucharska, w której będą zawarte przepisy i zdjęcia poszczególnych potraw. Ja zawsze ubolewam, że kończy się pewna epoka, ludzie odchodzą, zespoły się rozpadają i często jest tak, że o nich zapominamy. Ta książeczka będzie malutkim pomnikiem dla tych, którzy pracowali społecznie dla kultury, dla naszych kulinariów regionalnych. To w podzięce od Stowarzyszenia Folklorystycznego „Wrzos”. – dodaje Agata Pucykowicz.

Alicja Zając, senator RP.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Honorowy patronat nad imprezą sprawowała senator RP Alicja Zając. – To jest forma propagowania tych walorów, które świadczą o danej miejscowości, o danej gminie. Jest to bardzo ciekawy pomysł, w którym uczestniczyłam również w ubiegłym roku, kiedy gospodynie przygotowują pierogi i przeróżnych smakach. Nigdy nie przypuszczałam, że mogą być tak fantastyczne pierogi z bobem, pierogi z kaszą, pierogi z samych ziemniaków i wiele innych. Serdecznie gratuluję panu wójtowi, jego współpracownikom tego pomysłu, również sołtysowi Lawerze i wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za te piękne wydarzenie. Czuję się zaszczycona, że ta dwudniowa uroczystość odbywała się pod moim patronatem. Za to uznanie bardzo serdecznie dziękuję. – powiedziała pani senator.

Udało się! – cieszy się Bogusław Wójcik. – Przede wszystkim udała się pogoda, chociaż w koło grzmiało i błyskało się. Jesteśmy z tego zadowoleni. W przyszłym roku na pewno smaki regionalne zostaną. Zobaczymy w jakiej formie, ale w każdym razie bez względu na to co będzie, to będzie dobrze.

Patronat medialny nad imprezą sprawował m.in. portal regionalny terazJaslo.pl

KOMENTARZ

Stanisław Lawera, sołtys Tarnowca.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Gmina Tarnowiec od dawna była siedziskiem kultury. Szczególnie za czasów Leszczyńskiego bywała tu śmietanka kultury z Krakowa, z Jasła także historia kołem się toczy. W związku z tymi tradycjami organizowane są tego typu imprezy. W Tarnowcu urodziła się i do 9. roku życia mieszkała matka generała Sikorskiego. Myślę, że z tej okazji zorganizujemy też jakąś uroczystość. Nie wspomnę już o moim ukochanym Witkacym, który przebywał tu dosyć długo i często, w związku z czym należałoby jego pobyt uwiecznić jakąś uroczystością.
Stanisław Lawera, sołtys Tarnowca

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W Tarnowcu hucznie świętowano 600-lecie bitwy pod Grunwaldem (foto)”

  1. Pomnik i kopiec po zniszczeniach wojennych remontowany był na przełomie roku 1948/49 wtedy wykonano i zamontowano tablicę poświęconą 150 rocznicę urodzin A.Mickiewicza ,czyli ma rację Polo jest to dwa w jednym.
    Sołtys

  2. Fajna impreza ale nie rozumiem jednego.Pomnik poświecony bitwie pod Grunwaldem 1410 r , to co ma wspolnego Adam Mickiewicz ur. w 1798 r. Chyba ze to jest 2 w 1 .