Informacje

Młodzi Europejczycy w Jaśle. „To dowód na to, że Europa jest jednym wielkim narodem”

Bułgaria, Portugalia, Rumunia, Turcja – czterdziestu uczniów szkół podstawowych z czterech europejskich państw przez cały tydzień gościło wraz ze swoimi opiekunami w Jaśle. Międzynarodową wymianę młodzieży zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2, biorąca udział w unijnym programie „Comenius”.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Więcej zdjęć z Dnia Polskiego w naszej FOTOGALERII (kliknij na zdjęcie).
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Przygoda jasielskiej „Dwójki” z międzynarodowym projektem rozpoczęła się dwa lata temu. Partnerami wspólnych działań prowadzących do poznawania tradycji i kultury krajów uczestniczących w „Comeniusie”, a przede wszystkim stwarzających możliwość doskonalenia języka angielskiego, zostały szkoły podstawowe z Bułgarii, Grecji, Polski, Portugalii, Rumunii oraz Turcji.

Kwota, którą otrzymaliśmy z unii to jest 96 tysięcy euro. – mówi Marta Baran, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. – W ramach tego projektu zrealizowaliśmy wiele zadań, przede wszystkim doskonalenie nauki języka angielskiego, poznanie kultury i tradycji wszystkich krajów europejskich, które uczestniczyły w naszym programie, a także pokazanie, że Polska jest jednym z głównych krajów Europy, która ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc, piękną kulturę, wspaniałą tradycję i przede wszystkim naszą polską gościnność.

Posłuchaj wypowiedzi:

Głównym elementem programu była międzynarodowa wymiana młodzieży. Uczniowie „Dwójki” wraz z opiekunami mieli okazję gościć u swoich rówieśników w Bułgarii, Portugalii oraz Turcji.

Uczniowie będąc za granicą zatrzymują się u rodzin z danego kraju, czyli chcąc nie chcąc muszą używać języka angielskiego, bo to jest jedyny sposób, żeby się porozumieć. Oprócz tego poznają sposób w jaki uczą się uczniowie z krajów partnerskich, poznają kulturę i tradycję tych krajów, które odwiedzają. Wszystkie szkoły biorące udział w projekcie są szkołami podstawowymi, więc poziom języka angielskiego jest dość niski, bo dopiero zaczynają się uczyć, ale wystarczającym, żeby się porozumieć i przetrwać za granicą. – powiedział Piotr Nosal, koordynator projektu „Comenius” w Szkole Podstawowej nr 2.

Z „Dwójki” do udziału w projekcie wyznaczono dwudziestu pięciu uczniów oraz czterech nauczycieli. – W tych państwach, w których byli nasi uczniowie i nauczyciele, płaciliśmy im za wejścia do muzeów, różnego rodzaju spotkań, warsztatów. – zaznacza pani dyrektor.

Na podobną wymianę przyjechało w miniony poniedziałek do Jasła czterdziestu uczniów ze szkół biorących udział w projekcie (zabrakło jedynie Greków), którzy oprócz udziału w zajęciach lekcyjnych z polską młodzieżą, mieli okazję poznać walory historyczne naszego regionu.

Program był bardzo napięty. – podkreśla Marta Baran. – W poniedziałek był przyjazd wszystkich uczestników. We wtorek brali udział w wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Zwiedzili kopalnię soli, Wawel, Kościół Mariacki, Rynek w Krakowie. W „Dzień Polski” były zawody międzynarodowe pływackie na basenie i kolacja wydawana przez burmistrza miasta Jasła. W czwartek był wyjazd do Łańcuta. W piątek zwiedzaliśmy Karpacką Troję, bańczarnię „Dagmara” pani Jankowskiej oraz wyjazd do Magurskiego Parku Narodowego. W sobotę zakończenie projektu, wspólne śniadanie i odjazd na lotniska.

Jak podkreśla odpowiedzialny za oświatę w mieście zastępca burmistrza Jasła Leszek Znamirowski, projekt „Comenius”, w kontekście zaplanowanych elementów do zwiedzania, stał się doskonałą okazją do promocji walorów turystyczno-krajobrazowych ziemi jasielskiej.

Mam nadzieję, że region jasielski spodobał się gościom z zagranicy. Myślę, że mamy się czym pochwalić, nie tylko przeszłością, ale również teraźniejszością, walorami krajobrazowymi i potencjałem, który tkwi w mieszkańcach Jasła. – powiedział.

Dodał również, że wizyta młodych Europejczyków „to dowód na to, że Europa jest jednym wielkim terytorium, gdzie kolor skóry, religia czy poglądy nie odgrywają aż tak zasadniczej roli, że jesteśmy w stanie się porozumieć mówiąc nawet w innych językach”.

Główną ideą, jaka przyświecała udziałowi „Dwójki” w projekcie to „otwarcie się na świat i poznanie innych kultur europejskich”.

Głównym celem projektu jest dzielenie się naszą kulturą, naszymi obyczajami oraz udoskonalanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. – podkreślił Piotr Nosal.

Dlatego placówka przygotowała kolejny program, z realizacją którego chciałaby wystartować od nowego roku szkolnego. – Czekamy na zaopiniowanie. Będzie tematycznie związany z tym projektem, który prowadzimy teraz. Mamy tylko przygotowane inne działania i innych partnerów. – dodaje Nosal.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Fotorelacja ZOBACZ FOTOGALERIĘ: „Dzień Polski w Jaśle”

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Młodzi Europejczycy w Jaśle. „To dowód na to, że Europa jest jednym wielkim narodem””

  1. Proponuję drobną korektę w artykule. Jeszcze żadna szkoła w Polsce (ani nawet w Europie) nie dostała 96 tysięcy Euro na projekt Comenius. Maksymalne dofinansowanie dla polskich szkół to 24 tysiące Euro (dwa lata temu), co po przemnożeniu przez średni kurs 4,0000 daje 96 000 – ale złotych. Taka DROBNA różnica a robi wrażenie.