Informacje

Związkowcy jadą na rozmowy do ministra Grada. Wesprą ich samorządowcy

11 maja w Warszawie dojdzie do spotkania ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada z przedstawicielami czterech związków zawodowych działających na terenie Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. oraz lokalnych samorządowców w sprawie prowadzonego procesu prywatyzacyjnego jasielskiego przedsiębiorstwa – poinformował portal terazJaslo.pl Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Informację o wyznaczonym terminie przekazała w czwartek do jasielskiego magistratu kancelaria Ministerstwa Skarbu Państwa. W tym samym dniu burmistrz miasta Andrzej Czernecki był gospodarzem roboczego spotkania, w którym wzięli udział: starosta jasielski Adam Kmiecik, skarbnik miasta Jacek Borkowski, radny Rady Miejskiej Janusz Przetacznik oraz reprezentanci związków zawodowych z Gamrat-u: Wiesław Martowicz, Jan Krajewski (NSZZ „Solidarność”), Władysław Dzik, Wacław Mikrut (ZZ „Chemik”), Bogusław Pięta, Maria Zielińska (ZZ „Kadra”) oraz Jan Łucki (ZZ „Praca”).

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Chcemy się przygotować dobrze do wizyty u pana ministra. – podkreśla Andrzej Czernecki. – Na tym spotkaniu mówiliśmy przede wszystkim o tym, jakie cele sobie stawiamy, związane z tym oczekiwaniem, które ma być adresowane do ministra. Mówiliśmy przede wszystkim o pakiecie inwestycyjnym dla Gamrat-u i o tym, żeby te warunki tak przedstawić panu ministrowi, żeby uzyskać potwierdzenie o tym, że Gamrat będzie zakładem pracy doinwestowanym i poprzez te inwestycje jego potencjał produkcyjny nie osłabnie, a ulegnie wzmocnieniu.

Dyskutowano również nad poziomem zatrudnienia w zakładzie. W umowie warunkowej, podpisanej 14 kwietnia pomiędzy resortem, a firmą Lentex S.A. z siedzibą w Lublińcu napisano, że inwestor zobowiązuje się w okresie trzydziestu miesięcy od dnia przeniesienia akcji na rzecz inwestora, do utrzymane zatrudnienia na poziomie co najmniej 650 etatów.

Wspieramy wszystkie działania, które mogą pomóc Gamrat-owi i załodze. Natomiast nie jesteśmy bezpośrednio stroną tego całego postępowania. – powiedział Andrzej Czernecki.

Burmistrz nie pozostawia jednak złudzeń, że samorząd ma w tej chwili niewielki wpływ na zmianę kierunku procesu prywatyzacyjnego. Podkreślił, że intensywność tych działań miałaby większe szanse powodzenia, jeżeli byłyby one podejmowane od momentu jego publicznego ogłoszenia.

Myślę o roku 2009 i początku 2010 roku. W tej chwili jesteśmy w sytuacji – mówię o władzach samorządowych tej kadencji – gdzie mamy praktycznie szereg decyzji po podejmowanych. Staramy się jeszcze uratować to, co jest do uratowania w tej sytuacji. Natomiast proces prywatyzacji Gamrat-u i obecność firmy Lentex wydaje się być w tym momencie przesądzona. Naszą rolą jest to, żeby przede wszystkim obronić Gamrat i stworzyć takie warunki z pomocą ministerstwa, żeby one gwarantowały, że ta firma będzie firmą doinwestowaną i potencjał technologiczny będzie utrzymany.

Liczące ponad siedemdziesiąt lat tradycji Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. to jedno z największych przedsiębiorstw na terenie powiatu jasielskiego, dające zatrudnienie ponad ośmiuset osobom. Firma jest niezmiernie istotnym elementem niezbędnym do rozwoju naszego miasta. Roczne wpływy do kasy miejskiej z tytułu podatków sięgają blisko trzech milionów złotych. Spółka włącza się też w liczne przedsięwzięcia w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, wspierając finansowo imprezy kulturalno-sportowe.

Ponadto Gamrat ma być jednym z kluczowych elementów powstającego w Jaśle klastra technologicznych innowacyjności.

W tej chwili wniosek, który jest składany przez siedem podmiotów, jedzie do Warszawy. Tutaj jest dobry sygnał taki, że firma Lentex pozytywnie włącza się w te działania. – mówi.

Kolejne robocze spotkanie samorządowców ze związkowcami zaplanowano wstępnie na najbliższy poniedziałek (2 maja).

Posłuchaj wypowiedzi Andrzeja Czerneckiego:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Związkowcy jadą na rozmowy do ministra Grada. Wesprą ich samorządowcy”

  1. To wszystko na zasadzie – kopać studnie bo się pali. Trochę późno, bo od dwóch lat było wiadome co się święci.

  2. Jeśli było wiadomo, że wszystko idzie w stronę prywatyzacji kilka lat temu to dlaczego poprzednia burmistrz nie reagowała w temacie Gamratu ( czyli parafii Dąbrówka- Gamrat) skąd pochodziła. Zatem nie rozumiem decyzji burmistrza akurat, że jedzie do Warszawy w takim temacie, skoro mleko się już rozlało. Gamrat miodem nie popłynie. Już jest dwa powody dla których nalezy osiedle i zakład wybronować, wywalcować, zasiać trawę :D