Kultura | rozrywka | edukacja

Jasielski e-book pod choinkę

Prezent od Biblioteki pod choinkę? Oczywiście! Na zakończenie obchodów 650-lecia miasta Jasła Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle przygotowała niespodziankę dla swoich czytelników! Wszyscy, którzy są zapisani bądź zapiszą do 21 grudnia na nasz biblioteczny newsletter, jako pierwsi będą mogli przeczytać autorski przewodnik po Jaśle „JaSIELSKIE ŚRÓDZIEMIE”. Zapraszamy!

Jasielski e-book

Zastanawialiście się kiedyś czy pośród przestrzeni, która Was otacza, znaleźć można nietuzinkowe odniesienia do świata literackiego? My spojrzeliśmy na naszą najbliższą okolicę przez pryzmat literatury fantasy. I udało się! Zainspirowani fabułą Władcy Pierścieni J. R. R. Tolkiena znaleźliśmy wiele współczesnych odniesień do mitologicznego Śródziemia eksplorując Jasło.

W ramach warsztatów literacko-fotograficznych prowadzonych przez Pawła Kulę oraz licznych wędrówek miejskich, uczniowie Gimnazjum nr 1 (Ewelina Hołda, Iwona Bracik, Miłosz Buba, Jakub Tomkiewicz), Gimnazjum nr 2 (Martyna Stanula, Natalia Gorgosz, Wiktoria Śliwa, Aleksandra Czerkowicz) i Gimnazjum nr 4 w Jaśle (Gabriela Sieńkowska, Emilia Matuszewska, Natalia Dyja, Daria Kicilińska) przeprowadzili lokalne „rozpoznanie” szukając tego, co nieznane, elfickie, czasem zapomniane, tajemne i nieprzewidziane. Efektem warsztatów jest właśnie alternatywny przewodnik po mieście „JaSIELSKIE ŚRÓDZIEMIE”. Oficjalna premiera jest planowana na styczeń, ale czytelnicy bibliotecznego newslettera będą mogli poczytać go na Święta.

Aby zapisać się na newsletter wystarczy odwiedzić stronę www.mbp.jaslo.pl i wpisać swój adres mailowy w zakładce Newsletter. Osoby, które już otrzymują newsletter, nie muszą się ponownie rejestrować. Zapraszamy!

Z okazji 650-lecia Jasła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbył się cykl wydarzeń promujących tę szczególną okazję w literacki sposób. Za nami jubileuszowa edycja X Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego i XX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło”. Jaślanie spotkali się m.in. z: Piotrem Mareckim, Edwardem Lechetą, Wiesławem Setlakiem, Joanną Preisner, Remigiuszem Gogoszem oraz Aleksandrą Nguyen Van z Klubu Inicjatyw Artystycznych „Wschód”. Młodzież wzięła udział w cyklu warsztatów poświęconych odkrywaniu lokalnej historii oraz badaniu miejscowej przestrzeni.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE