Informacje

Do jasielskiego szpitala trafił nowoczesny sprzęt wykorzystywany w badaniach endoskopowych

Dzięki przyznanemu po raz kolejny dofinansowaniu pochodzącemu z budżetu samorządu powiatu jasielskiego była możliwość zakupu nowoczesnego sprzętu diagnostycznego dla miejscowego szpitala. Już od dłuższego czasu personel pracowni badań endoskopowych pracuje na nowych urządzeniach wysokiej generacji. To wideogastroskop i wideokolonoskop z procesorem wysokiej rozdzielczości. Dzięki obydwu urządzeniom lekarze będą mieli możliwość wykrywania coraz mniejszych zmian nowotworowych w organiźmie, co z kolei przysłuży się do skuteczniejszego leczenia pacjentów.

Po raz kolejny przedstawiciele lokalnych jednostek samorządu terytorialnego nie pozostali obojętni na prośbę kierownictwa jasielskiego szpitala i pozytywnie odpowiedzieli na apel o przekazanie środków na częściowe sfinansowanie zakupu nowoczesnej aparatury medycznej, która uzupełni wyposażenie miejscowej placówki służby zdrowia. Tym razem, dzięki zabiegom dyrektora Szpitala Specjalistycznego lek. med. Michała Burbelki, udało się pozyskać dofinansowanie z budżetu powiatu jasielskiego oraz gminy wiejskiej Jasło.

Dzięki uzyskanemu wsparciu finansowemu było możliwe doposażenie Pracowni Endoskopii w nowoczesnej generacji sprzęt medyczny. W skład zakupionego do jasielskiego szpitala kompletnego zestawu do badań endoskopowych wchodzą: procesor wizyjny HDTV, wideogastroskop HDTV, wideokolonoskop HDTV, monitor medyczny wysokiej rozdzielczości, pompa płucząca oraz wózek medyczny.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Wartość kompletu to 198 720 złotych brutto.

Zakup ten dokonał się pod koniec ubiegłego roku. Kwota tego zakupu to niespełna dwieście tysięcy złotych, z czego „tylko” trzydzieści siedem tysięcy złotych dołożył szpital. Starostwo Powiatowe w Jaśle bardzo intensywnie wspiera nasz szpital. Dotacja przyznana przez jasielskie starostwo na zakup nooczesnych endoskopów: gastro i kolonoskopu wraz z cyfrowym procesorem wyniosła 150 tysięcy złotych. Dodatkowo wsparła nas gmina Jasło kwotą ponad 11,1 tysięcy złotych. – powiedział lek. med. Michał Burbelka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Diagnostykę górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego przeprowadza tutaj dwóch doświadczonych lekarzy chirurgów: Janusz Kulon i Jarosław Gawior, wspieranych przez wysoko wykwalifikowany personel pielęgniarski.

Rocznie w jasielskim szpitalu wykonywanych jest około 2,7 tysiąca badań endoskopowych.

Lek. Jarosław Gawior, zastępca kierownika Pracowni Endoskopii SS w Jaśle.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Przede wszystkim wśród badanych są mieszkańcy naszego powiatu, ale nie ma na to reguły. Coraz częściej zdażają się nam pacjenci z Krosna, Gorlic i innych ościennych miejscowości. – wyjaśnia lek. Jarosław Gawior, zastępca kierownika Pracowni Endoskopii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Do personelu pracowni mają wkrótce dołączyć dwaj kolejni lekarze, którzy są w trakcie specjalizacji – Tomasz Kędziora i Katarzyna Gradzik.

W tej chwili robimy badania we dwóch na zmianę, a dwóch następnych lekarzy dopiero się uczy. Zanim będą oni samodzielnie wykonywać te badania to troszeczkę czasu upłynie. – podkreśla.

Jakość sprzętu, jaki znalazł się na wyposażeniu miejscowego szpitala, pozwoli nie tylko na poprawę komfortu pracy personelu, ale również zwiększy bezpieczeństwo pacjentów.

To jest badanie inwazyjne. Na całym świecie zdaża się 0,2-0,3 procent powikłań ciężkich, na przykład zrobienie dziury w uchyłku, krwotok, ale główne powikłania to perforacja. Wówczas trzeba pacjenta zoperować. Nie jest to zagrażające jego życiu, ale mimo wszystko trzeba otworzyć brzuch. Jak liczyliśmy, u nas takich perforacji było około 0,15 procent, a więc jest to znikoma liczba. – wyjaśnia lek. Jarosław Gawior.

Dodał on, że dzięki badaniom endoskopowym rocznie wykrywanych jest w jasielskim szpitalu około sześćdziesięciu nowotworów przewodu pokarmowego.

Zakupiona aparatura pozwoli na skuteczniejszą diagnostykę. Dzięki zastosowaniu w niej nowoczesnych rozwiązań technologicznych, możliwe będzie wykrywanie jeszcze drobniejszych niepokojących zmian w przewodzie pokarmowym niż do tej pory.

Otrzymaliśmy bardzo nowoczesny sprzęt. W tej chwili stał się on standardem w wyposażeniu pracowni endoskopowych na całym świecie. Jest to gastrofiberoskop i kolonoskop z tzw. funkcją wysokiej rozdzielczości. To sprzęt nowej generacji, dlatego troszeczkę musieliśmy się do niego przyzwyczaić. Była to dla nas zmiana taktyki badania i oceny zmian chorobowych. Niemniej jednak, dzięki tej funkcji sprzętu możemy wykrywać coraz mniejsze zmiany w jeszcze wcześniejszym stadium. Wykonujemy ponad tysiąc kolonoskopii rocznie, gastroskopii ponad półtora tysiąca, z czego dość dużo jest badań histopatologicznych. – tłumaczy Gawior.

Dyrektor szpitala podkreśla, że jakość zakupionego sprzętu nie odbiega od tego, jaki na co dzień wykorzystywany jest w placówkach o wyższym stopniu referencyjności.

Trzeba sobie powiedzieć, że oczekiwania pacjentów ciągle rosną i trzeba kupować coraz droższy, lepszy sprzęt. Podkreślam, że właściwie nie ma żadnego znaczenia czy to jest klinika, czy szpital powiatowy. Sprzęt diagnostyczny musi być tej samej jakości. Czy ktoś kupuje rezonans do szpitala w Warszawie, czy do Jasła, to musi on kosztować kilka milionów złotych. Tak samo jak wartość sprzętu, który kupiliśmy w tej chwili. Trzeba było za niego zapłacić ponad 199 tysięcy złotych. – dorzuca.

Podziękowanie za wspieranie szpitala

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Dzisiaj kierownictwo szpitala na czele z dyrektorem lek. med. Michałem Burbelką, zastępcą dyrektora do spraw lecznictwa lek. med. Dariuszem Kowalskim oraz zastępcą dyrektora do spraw administracyjno-ekonomicznych Zbigniewem Betlejem złożyło na ręce donatorów symboliczne podziękowania za okazane wsparcie finansowe.

Chciałem podziękować w imieniu personelu i pacjentów szpitala Zarządowi i Radzie Powiatu. Dzięki państwa decyzjom szpital wzbogacił się o dwa nowe instrumenty do diagnozowania schorzeń. Dzisiaj bez nowoczesnej diagnozy nie ma nowoczesnego leczenia. My mamy taką sytuację, że nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tylko dlatego, że nasz szpital jest szpitalem powiatowym, miał on kiepski sprzęt. Nie musimy wszystkiego leczyć, ale diagnozować już powinniśmy. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję za to, że po raz kolejny Zarząd i Rada Powiatu odpowiedzieli na prośbę szpitala i przyznali nam dotację. Szczególnie, że to nie jest pierwszy raz. – powiedział Michał Burbelka.

W uroczystym przekazaniu sprzętu wzięli udział: Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dr Bogdan Rzońca, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając, starosta jasielski Adam Pawluś, wicestarosta jasielski Tadeusz Gorgosz, etatowy członek Zarządu Powiatu Andrzej Stachurski, członek Zarządu Powiatu Stanisław Zając, przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle Robert Snoch oraz przedstawiciel firmy LOTOS Infrastruktura z siedzibą w Jaśle, który – wzorem ubiegłych lat – zadeklarował chęć finansowego wsparcia przez spółkę w zakupie niezbędnego sprzętu medycznego dla miejscowego szpitala.

Dyrektor podsunął już pewien pomysł: – W tej chwili brakuje nam już tylko odpowiedniej jakości dezynfektora. Ten co mamy jest oczywiście sprawny, ale przydałoby się nam jeszcze zakupić nowy. Myślę, że to nastąpi w niedługim czasie, choć nie będzie łatwo z uwagi na jego wartość. Taka myjka kosztuje w granicach trzystu tysięcy złotych. Można by ją wykorzystać do wszystkich urządzeń będących na wyposażeniu naszej pracowni. Staramy się kupować sprzęt, który jest w rozsądnej cenie, ale też dobrej jakości, żeby nie trzeba go było wymieniać w krótkim czasie.

Michał Burbelka skierował również osobne podziękowanie na ręce Tadeusza Gorgosza, który część własnego wynagrodzenia jakie uzyskuje z tytułu sprawowanej funkcji kierowniczej w jasielskim Starostwie Powiatowym przekazał na rzecz szpitala. Dzięki temu udało się zakupić urządzenie do masażu wirowego stóp i podudzi, służące do rehabilitacji kończyn dolnych w zaburzeniach układu mięśniowo-nerwowego. Wartość aparatury, która trafiła do Centrum Rehabilitacji, to 7,8 tysiąca złotych.

POSŁUCHAJ NASZEJ RELACJI:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE