Informacje

Budowa nowej remizy OSP w Dębowcu

W Dębowcu trwa budowa nowej remizy dla miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Choć z ziemi wystają już fundamenty, jednak ze względu na ograniczone możliwości budżetowe gminy realizację inwestycji rozłożono na kilka lat.

Fundamenty nowej remizy OSP w Dębowcu

Fundamenty nowej remizy OSP w Dębowcu

Fundamenty nowej remizy OSP w Dębowcu.
© terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Wójt gminy Dębowiec Zbigniew Staniszewski szacuje, że na wybudowanie obiektu potrzeba około 700-800 tysięcy złotych i nie ukrywa, że samorządu nie stać na tak wysoki jednorazowy wydatek.

Fundamenty rozpoczęliśmy z własnych środków. Trudno dzisiaj mówić, czy uda mi się w nadchodzącym roku pozyskać jakieś fundusze, chociaż na to liczę. Wiemy, że budżet państwa ma być dopiero uchwalony. Mam nadzieję, że z jakiś rezerw uda mi się pozyskać dofinansowanie. Nie wiem czy mogę liczyć na unijne – chociaż będę próbował – ale wiemy jaka jest sytuacja w Europie. Bez dofinansowania będzie to trudne. – mówi.

Zbigniew Staniszewski:
„Marzy mi się, aby do końca kadencji zakończyć inwestycję przynajmniej w stanie surowym. Całkowicie to jest raczej nie możliwe, ale uzależniamy to od pozyskanych środków.”

Budowa nowej remizy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębowcu jest konieczna. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, więc dosyć często jest wysyłana do likwidacji pożarów czy miejscowych zagrożeń. Tylko w ubiegłym roku strażacy z Dębowca wyjeżdżali na ratunek około czterdziestu razy.

W tej chwili ochotnicy mają do dyspozycji niewielki budyneczek zlokalizowany przy Urzędzie Gminy. Garażowane są tu dwa samochody ratowniczo-gaśniczego: średni Mercedes i lekki Nissan, zakupiony w ubiegłym roku ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Mieści się w nim również Gminny Magazyn Przeciwpowodziowy.

Jak przyznaje Witold Wątroba, komendant gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Dębowcu, panują w nim ciężkie warunki dla ratowników. – Nie ma podstawowych warunków socjalnych, jest zły wyjazd do akcji, brama wjazdowa do garażu jest często zastawiona przez obce samochody. Z tego powodu zaczęliśmy budowę nowej remizy. Będzie to remiza wybudowana na placu gminnym, będzie posiadała dwa boksy, podstawowe warunki socjalne, szatnię, natryski plus małą salkę na zebrania strażackie. – powiedział.

Zostawiamy z jednej strony miejsce, gdzie w razie czego będzie można ją rozbudować o następne pomieszczenia. – dodaje wójt.

Nowa siedziba strażaków została zlokalizowana w pobliżu Gminnej Biblioteki Publicznej, w odległości kilkuset metrów od Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej.

Chcielibyśmy zakończyć prace w jak najszybszym terminie. – marzy Witold Wątroba.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE