Kultura | rozrywka | edukacja

Z bezpieczeństwem za pan brat

Pod naszym patronatem

Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego byli współorganizatorami Gminnego Dnia Dziecka w Kołaczycach. Impreza, adresowana do dzieci i młodzieży z miejscowych szkół podstawowych i gimnazjalnych, odbyła się na stadionie sportowym – tzw. kołaczyckich Błoniach.

Gminny Dzień Dziecka w Kołaczycach
Dużo frajdy sprawił młodzieży spacer w alkogoglach imitujących stan upojenia alkoholowego.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Partnerzy przedsięwzięcia przygotowali szereg atrakcji dla najmłodszych. Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, który reprezentowali Józef Biernacki i Damian Palar, zorganizował konkurencje sportowe: rzucanie oringiem oraz rzut piłeczkami do celu, w których nagrodami były opaski odblaskowe i broszury informacyjne z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ponadto odbył się test wiedzy ogólnej z przepisów prawa o ruchu drogowym, w którym wzięło udział trzynaście osób.

Puchar Prezesa Zarządu JKMiRD Józefa Biernackiego zdobyła Zuzanna Gałuszka, która w teście jednokrotnego wyboru uzyskała 20 punktów.

Pozostali uczestnicy zdobyli następującą liczbę punktów: Karolina Leśniak (19 pkt.), Dominik Skocz (16 pkt.), Ola Mastej (14 pkt.), Samanta Maziarz (14 pkt.), Aleksandra Hendzel (14 pkt.), Dominik Śliż (13 pkt.), Bartek Stasiowski (13 pkt.), Weronika Wolska (12 pkt.), Kinga Drzyzga (10 pkt.), Konrad Nowak (10 pkt.), Bartłomiej Kolbusz (10 pkt.), Paulina Kaszowicz (9 pkt.).

To trzecia impreza w powiecie jasielskim z okazji obchodzonego w najbliższych dniach Światowego Dnia Dziecka, do organizacji której włączyli się partnerzy realizujący działania z zakresu propagowania zasad ruchu drogowego: Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Cykl pod hasłem „Edukacja poprzez zabawę”, który każdego roku odbywa się na terenie innej gminy w naszym regionie, rozpoczęliśmy dwa lata temu w Tarnowcu. W roku ubiegłym gościliśmy w Brzyskach. Dzisiaj, na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury, w Kołaczycach. Działania profilaktyczne przygotowane przez nas cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, stąd nadzieja na organizację kolejnych tego typu przedsięwzięć w latach następnych. – powiedział Józef Biernacki.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie: podinsp. Waldemar Pieniowski i mł. asp. Paweł Grześ zaprezentowali wyposażenie Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego. Policyjny furgon na podwoziu Renault Master jest wyposażony m.in. w przenośny tor przeszkód i dwa rowery (górski i „składak”). Elementy te zostały wykorzystane do zorganizowania jednego z elementów dzisiejszej akcji profilaktyczno-edukacyjnej skierowanej do młodzieży.

Zainteresowani mogli przejść pomiędzy rozstawionymi na placu pachołkami z założonymi „alkogoglami” imitującymi stan nietrzeźwości, a później ułożyć niewielką konstrukcję z drewnianych klocków.

Policjanci zorganizowali też szereg konkursów, a nagrodami dla uczestników były broszury z informacjami na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

Przy współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną – Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Jaśle odbył się konkurs plastyczny nawiązujący do obchodzonego pod koniec maja Światowego Dnia Bez Tytoniu.

Ponadto swoimi wozami bojowymi przyjechali druhowie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym z Kołaczyc oraz Sieklówki. Maluchy mogły z bliska nie tylko przyjrzeć się specjalistycznemu wyposażeniu samochodów ratowniczych, ale także usiąść za ich kierownicami, włączyć sygnały świetlne i dźwiękowe, pomachać tarczą odblaskową do kierowania ruchem drogowym czy założyć strażackie umundurowanie i kask. A do tego zrobić sobie pamiątkową fotografię. Grupa dzieci mogła też wsiąść do kabiny kołaczyckiego Unimoga i Renaulta Mastera z Sieklówki, by przejechać się „alarmowo” wokół kołaczyckich Błoni.

Gry i zabawy dla milusińskich zorganizowano również w indiańskiej wiosce „Hokka Hej”. Watę cukrową serwował Ryszard Piekarz.

Patronat nad imprezą objęła burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Małgorzata Salacha oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczycach z/s w Bieździedzy Ewa Piekarska.

Zobacz fotogalerię: Gminny Dzień Dziecka w Kołaczycach

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE