Informacje

Zaplanuj czas wolny w krainie trzech rzek

Sezon tegorocznych imprez plenerowych rozpocznie się już 18 maja od I Ogólnopolskiego Marszu Nordic Walking Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W swojej ofercie kulturalnej miasto „kusi” społeczność lokalną oraz gości z zewnątrz sztandarowymi wydarzeniami, jak: Dni Jasła, Zlot Motocyklowy imienia Hubala czy Międzynarodowe Dni Wina. Ale są też nowe propozycje, jak Antoniański Dar Serca i Polsko-Słowacki Jarmark Pogranicza.

Pierwsze wydarzenia w kalendarzu kulturalno-rozrywkowym miasta zaplanowano na połowę maja. Rozpocznie je w piątek 17 maja „Majowa noc z Jasielskim Domem Kultury”. Początek o godzinie siedemnastej. Dzień później z podobną ofertą wychodzi Muzeum Regionalne w Jaśle. W ramach ogólnopolskiej akcji „Noc muzeów” od godziny dziesiątej rano do północy można będzie nieodpłatnie zwiedzać wystawy stałe i zapoznać się ze zbiorami placówki. Dyrekcja planuje szczególnie uhonorować osoby wspierające działalność muzeum, wręczając im wyróżnienia i nagrody. O godzinie dwudziestej rozpocznie się dwuczęściowy koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu „Vox Angeli”, który przeplatać będą prezentacje multimedialne z podejmowanymi dotychczas przez muzeum przedsięwzięciami.

18 maja Jasielski Uniwersytet Trzeciego Wieku współorganizuje I Ogólnopolski Marsz Nordic Walking Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Blisko trzykilometrową trasę wytyczoną wokół parku linowego na osiedlu Gądki, przemierzą seniorzy z całej Polski oraz mieszkańcy Jasła chcący w aktywny sposób spędzić sobotnie przedpołudnie. Na zakończenie marszu zaplanowano spotkanie integracyjne ze wspólnym pieczeniem kiełbasek. Organizatorzy zapewniają nie tylko miłą atmosferę wydarzenia, ale przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne dla jego uczestników. Zbiórka o godzinie 10:45 przy moście łączącym osiedle z centrum miasta. Patronat honorowy objęli: Minister Sportu RP Joanna Mucha i burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.

Początek czerwca to nie tylko obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka i jubileusz trzydziestolecia powstania Młodzieżowego Domu Kultury, ale przede wszystkim uroczyste otwarcie terenu rekreacji przy ulicy Kwiatowej (2 czerwca). Ośrodek wypoczynkowy, stworzony w miejscu zrekultywowanego terenu po byłym wyrobisku cegielnianym, powstał dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Już dziś służy mieszkańcom jako miejsce spacerowe po wyznaczonych alejkach, a wraz z oficjalnym zakończeniem realizacji projektu do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane urządzenia do rekreacji wodnej.

W dniach 4-6 czerwca Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego będzie organizatorem finału krajowego 36. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Po raz pierwszy zmagania trzyosobowych reprezentacji ze wszystkich szesnastu województw odbędą się w województwie podkarpackim. Do dyspozycji uczestników zostaną oddane obiekty Zespołu Szkół Miejskich nr 3 oraz przyszkolne Miasteczko Ruchu Drogowego imienia Ryszarda Libuchy. W środę 5 czerwca o godzinie 9:30 na płycie Rynku nastąpi uroczyste otwarcie zawodów z udziałem wszystkich ekip oraz zaproszonych gości, po którym wszyscy przejdą ulicami miasta w pochodzie do miejsca rozgrywania konkurencji sprawnościowych (dawnej „Dziewiątki” na ulicy Szkolnej). Dzień później z koncertem wystąpi dla nich obiecujący wokalista młodego pokolenia – Mateusz Mijal, znany z ogólnopolskich anten radiowych i stacji telewizyjnych po duecie z Liberem, razem z którym wylansowali muzyczny przebój „Winny”.

W dniach 7-12 czerwca odbędzie się „Antoniański Dar Serca”, który zastąpił w bieżącym roku prowadzoną od piętnastu lat przez OO. Franciszkanów i Jasielski Dom Kultury akcję charytatywną na rzecz miejscowego szpitala „Noworoczny Dar”.

W 1997 r. Św. Antoni Padewski został ustanowiony Patronem u Boga dla naszego miasta. Nawiązanie do tego wydarzenia wydaje się jak najbardziej zasadne, a zarazem bardzo symboliczne. Nasz Wielki Patron jest także patronem osób i rzeczy zagubionych, ale również ludzi pokrzywdzonych i chorych. Św. Antoni jest dla nas wyzwaniem, byśmy wciąż na nowo uczyli się prawdziwego człowieczeństwa, odkrywania dobra i piękna a także odnajdywania dróg do Boga przez bezinteresowny dar dla drugich. Idea akcji nie zmieni się, ale zostanie ubogacona przez nowe akcenty i zyska nową nazwę: Antoniański Dar Serca. – mówi o. gwardian Krzysztof Kozioł, przełożony jasielskich Franciszkanów i proboszcz parafii świętego Antoniego.

Przedsięwzięciu towarzyszyć będzie dwudniowa kwesta uliczna (8-9 czerwca) i dwudniowy „Jarmark Antoniański” (12-13 czerwca) przy Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego, patrona naszego miasta. W jego trakcie zostanie rozstrzygnięty konkurs dla uczniów jasielskich szkół podstawowych pod hasłem „Życie i działalność świętego Antoniego”. 13 czerwca tradycyjnie będziemy obchodzić Dzień Patrona Miasta.

W dniach 12-16 czerwca płyta jasielskiego Rynku będzie gościć wystawców w ramach „Polsko-Słowackiego Jarmarku Pogranicza”, na którego organizację udało się uzyskać dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczypospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.

Przedsięwzięcie obejmuje: prezentację i degustację regionalnych produktów, wyrobów i potraw z Jasła, Vranov’a nad Toplo’u i Humenne’go (Słowacja); prezentację polsko-słowackich legend w trakcie trwania imprezy czy dwudniowe warsztaty plastyczne dla niepełnosprawnej młodzieży. Specjalnie na potrzeby jarmarku zostały zakupione specjalne budki wystawowe, które po zrealizowaniu projektu pozostaną na miejscu i będą mogły być wykorzystywane podczas organizowania innych wydarzeń.

W piątek 14 czerwca władzę nad miastem Jasłem i powiatem jasielskim przejmą symbolicznie od władz samorządowych uczniowie miejscowych szkół. Popularna „Żakinada” rozpocznie obchody „Dni Jasła 2013”. Impreza, podobnie jak w roku ubiegłym, odbywać się będzie na Rynku, a gwiazdami wieczoru będą: Maciej Maleńczuk (w pierwszym dniu – sobota 15 czerwca) i Czerwone Gitary (w niedzielę 16 czerwca). Jasielski Dom Kultury da w tym czasie szansę występu mniej znanym kapelom. Zagrają: Ciryam, Jazz Combo, Ross Rockets. Zaśpiewa także uczestnik tegorocznej edycji polsatowskiego show „Must be the music. Tylko muzyka” Darek Wickowski. Z kolei Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Jasło zaprosi Państwa na tradycyjną „Munduriadę” z udziałem służb mundurowych oraz uczniów szkół o profilu mundurowym powiatu jasielskiego. To z kolei w sobotę 15 czerwca na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Sikorskiego.

22 czerwca razem ze Stowarzyszeniem „Bahtałe Roma” poznamy kulturę społeczności romskiej.

Początek lipca (niedziela 06.07) to ogólnopolska trasa koncertowa „Lata z Radiem”, która zawita także do naszego miasta. Jedną z gwiazd będzie niekwestionowana królowa polskiej estrady – Maryla Rodowicz, która zaśpiewa w Jaśle po raz pierwszy. Trwają ustalenia z pozostałymi artystami (w puli znajdują się m.in. Bracia Cugowscy, Perfect z Grzegorzem Markowskim, Lady Pank, Ania Wyszkoni, Blue Cafe, Andrzej Piaseczny „Piasek”, Pectus, Myslovitz, De Mono, Łukasz Zagrobelny czy Formacja Nieżywych Schabuff). Impreza, którą poprowadzi niezawodny Roman Czejarek już od godziny szesnastej, oczywiście wstęp wolny. Zakończy ją widowiskowy pokaz sztucznych ogni. Polskie Radio, podobnie jak w roku ubiegłym, planuje transmisję internetową „na żywo”.

W lipcu zaplanowano również organizację XI Zlotu Motocyklowego imienia Hubala, którego pomysłodawcą jest Jasielskie Stowarzyszenie Motocyklowe „Brothers of the South” oraz IV Memoriału im. Hubala – rodzinny piknik i pokazy na łąkach poniżej Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle. W sierpniu nie zapomnimy o kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i rocznicy odbicia jasielskiego więzienia.

Przez całe wakacje będą się odbywały także cykliczne imprezy w ramach „Wakacyjnych Czwartków Artystycznych”, na które Jasielski Dom Kultury będzie zapraszał mieszkańców poszczególnych osiedli oraz zajęcia w ramach kolejnej edycji programu profilaktycznego „Trener osiedlowy”.

Lato w Jaśle podsumuje ósma edycja Międzynarodowych Dni Wina, zaplanowana na ostatni weekend wakacji (31 sierpnia – 1 września).

Mamy nadzieje, że pogoda dopisze i nasze starania oraz możliwość korzystania z nowych terenów rekreacyjnych i większej liczby ogródków kawiarnianych, umilą naszym mieszkańcom i odwiedzającym Jasło gościom, tegoroczne lato. – podsumowuje Bożena Molska-Olbrot, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle.

Szczegółowy harmonogram imprez będzie przedstawiany na bieżąco za pomocą plakatów umieszczanych na tablicach informacyjnych w mieście, na stronach internetowych Organizatorów (Urzędu Miasta w Jaśle – www.jaslo.pl i Jasielskiego Domu Kultury – www.jdkjaslo.pl) oraz oczywiście na portalu regionalnym terazJaslo.pl.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE