Informacje

Uroczyste obchody Dnia św. Ambrożego – patrona pszczelarzy w Jaśle

Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle świętował (04.12) dzień patrona pszczelarzy – św. Ambrożego. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele św. Stanisława w Jaśle, po zakończeniu której miało miejsce uroczyste spotkanie w restauracji „Jasiel”.

Ciekawe czy janas skopiuje

Proboszcz parafii ksiądz Tadeusz Paszek powitał zaproszonych gości, pszczelarzy z rodzinami, sympatyków pszczelarstwa, podziękował też za dary w postaci miodu oraz pięknej woskowej gromnicy. Mszę Świętą wzbogaciła figurka św. Ambrożego oraz poczet sztandarowy PZP w Jaśle.

W homilii ksiądz Julian Bartnik, proboszcz parafii w Lubli, przedstawił życie rodziny pszczelej jako doskonale zorganizowanej wspólnoty, zwłaszcza barwnie opisał „mowę pszczół – taniec”. Podkreślił, że rodziny ludzkie mogłyby brać przykład z życia pszczół i uczyć się od nich troski o dobro wspólne.

Po zakończonych modlitwach, pszczelarze wraz z zaproszonymi gośćmi przeszli do restauracji „Jasiel”. Prezes Michał Wasik przywitał osoby, które uświetniły obchody święta: ks. Tadeusza Paszka – Proboszcza Parafii św. Stanisława, Starostę Jasielskiego – Adama Pawlusia, Jerzego Żygłowicza – reprezentującego Burmistrza Jasła, Andrzeja Smykę – Powiatowego Lekarza Weterynarii w Jaśle oraz prezesów Kół Pszczelarzy Polskiego Związku Pszczelarzy z Jasła – Stanisława Piotrowskiego i Nowego Żmigrodu – Jana Mroczkę oraz wszystkich zebranych.

Michał Wasik przedstawił w skrócie działalność związku i poprosił zaproszonych gości o zabranie głosu. W swych wystąpieniach, przedstawiciele władz pogratulowali pszczelarzom pasji, złożyli serdeczne życzenia zdrowia dla pszczelarzy i ich pszczół oraz udanych zbiorów miodu. Wręczyli też symboliczne prezenty.

Dobry obiad i specjalnie przygotowany na tą okazję miód rozpoczął dalszą część uroczystości, wypełnioną rozmowami o pszczołach, dzieleniem się doświadczeniami z pracy w pasiekach i składaniem życzeń na nowy sezon pszczelarski.

img_1187

img_1188

img_1189

img_1190

img_1192

img_1193

img_1194

img_1195

img_1196

img_1203

(Pogórzański Związek Pszczelarzy)

SŁOWA KLUCZOWE