Informacje

Profesjonalne urządzenia do ratowania ludzkiego życia trafiły w ręce profesjonalistów

Dwa w pełni nowoczesne defibrylatory typu AED wraz z niezbędnym wyposażeniem trafiły do miejskich jednostek ochotniczych straży pożarnych na osiedlach Hankówka i Niegłowice. Zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego został prawie w całości sfinansowany ze środków rządowego Funduszu Sprawiedliwości, przy zaledwie 1-procentowym wkładzie własnym lokalnego samorządu.

Do uroczystego podpisania umowy w sprawie nieodpłatnego użyczenia specjalistycznego sprzętu ratowniczego na rzecz miejskich ochotniczych straży pożarnych doszło dzisiejszego popołudnia w lokalnym ratuszu. Ze strony dotującej sygnatariuszami byli wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska oraz burmistrz Ryszard Pabian. Obdarowywane jednostki reprezentowali: prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Jasło-Niegłowice Krzysztof Topolski oraz naczelnik – wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej Jasło-Hankówka Ryszard Małek.

Temu podniosłemu dla jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu miasta Jasła wydarzeniu towarzyszyli: drugi zastępca burmistrza miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle starszy brygadier Marek Górniak, pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jaśle Agnieszka Kowalczyk i Wojciech Szatkowski oraz druhowie z miejskich osiedli Hankówka i Niegłowice.

Przekazując symbolicznie na ręce ochotników nowoczesne, specjalistyczne urządzenia przeznaczone do ratowania życia i zdrowia ludzkiego wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska wyraziła nadzieję, że będą one przez nich wykorzystywane jedynie do celów szkoleniowych.

Podkreśliła ona również zaangażowanie obecnego rządu w doposażanie straży pożarnej w wysokiej jakości sprzęt ratowniczy. Dla części jednostek OSP z powiatu jasielskiego został on przekazany już wcześniej, niektóre jeszcze na niego czekają.

Cieszę się, że pan minister i nasz rząd doceniają pracę strażaków. Te środki mogły pójść na różne cele, ale ministerstwo stwierdziło, że najlepiej będzie je przekazać dla straży pożarnych, zwłaszcza ochotników, ponieważ ci ochotnicy są na każde zawołanie, są zwarci i gotowi, by służyć społeczeństwu. Ciągle poszerzają się ich kompetencje i zadania. Myślę, że ten sprzęt też jest wymagający, jeśli chodzi o ich umiejętności. Na pewno już były, a jeśli nie to dopiero będą szkolenia, aby można było umieć się tym sprzętem posługiwać. Dzięki temu strażacy stają się poniekąd ratownikami. Ale to dobrze, bo gdy widzimy te ciemnogranatowe mundury to czujemy się bezpieczni. A jeżeli ta pomoc będzie udzielona przy użyciu takiego sprzętu to na pewno będzie ona profesjonalna. Niech on ratuje życie ludzkie, bo ono jest bezcenne. – powiedziała Maria Kurowska.

Miasto Jasło, w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej, zakupiło dwie sztuki profesjonalnych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych AED. To wyspecjalizowane urządzenie jest wykorzystywane przez profesjonalne służby ratownicze, ale także osoby nie posiadające kierunkowego wykształcenia medycznego (dzięki wysyłanym przez urządzenie komunikatom głosowym oraz wyświetlanym na nim poleceniom wizualnym) w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.

W skład obydwu zestawów wchodzą: kompletny defibrylator marki Zoll wyposażony również w funkcję szkoleniową, mata treningowa, elektrody, atestowana walizka oraz podstawowe wyposażenie. Łączna wartość pozyskanych do tutejszych jednostek OSP urządzeń wyniosła 14 472 złotych, z czego wkład własny lokalnego samorządu zaledwie 144,72 złotych (1%).

Burmistrz Ryszard Pabian, przekazując na ręce strażaków-ochotników gratulacje, powiedział: – Mogę się pochwalić, że w szeregach naszych miejskich jednostek mamy już kilku panów przeszkolonych z obsługi tego sprzętu, także może on być wykorzystany w każdej chwili. A jak ważnym jest posiadanie profesjonalnego sprzętu to chyba wszyscy wiemy, chociażby po wczorajszym wielkim nieszczęściu jakie wystąpiło w Jaśle. Jak widać, jak najszybsza reakcja jest najważniejsza, a jeśli dysponuje się takim sprzętem to nieważne czy będzie nim jedna uratowana osoba czy sto. Życzę, abyście się czuli pewniej dysponującym takim sprzętem. Obyście go nigdy nie musieli używać.

Krzysztof Topolski, w imieniu obdarowanych jednostek, złożył serdeczne podziękowania na ręce Ministra Sprawiedliwości za pośrednictwem pani wicemarszałek oraz burmistrza za dotychczas wspaniale układającą się współpracę z miejscowym magistratem: – Składam serdeczne podziękowania za ten wspaniały dar, który nam przekazał. Cieszymy się, że go mamy. Będziemy się cieszyć jeśli ani razu go nie użyjemy.

Strażacy z Hankówki i Niegłowic, jako jedyni wśród funkcjonujących na terenie miasta czterech jednostek, w skali ubiegłego roku podejmowali odpowiednio: osiem i jedenaście interwencji związanych z pożarami, miejscowymi zagrożeniami i alarmami fałszywymi. Natomiast odgrywają oni kluczową rolę w zakresie obrony cywilnej, w szczególności w okresie zagrożenia powodziowego.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI:

FOTOGALERIA:

Defibrylatory dla jednostek OSP miasta Jasła

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE