Informacje

Małżeńskie jubileusze w Jasielskim Domu Kultury. Rekordziści z 71-letnim stażem!

Kolejnych szesnaście par z terenu Jasła obchodziło dzisiejszego popołudnia „Złote Gody”. Rekordziści mogą się pochwalić 71-letnim stażem małżeńskim. Wśród dostojnych jubilatów byli również rodzice zastępcy burmistrza miasta Elwiry Musiałowicz-Czech. Wszyscy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.

W Jaśle „Złote Gody” są wydarzeniem cyklicznym. Co roku mieszkańcom naszego miasta przyznawane są prezydenckie medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Dzisiejszego popołudnia taką uroczystość zorganizowano w Jasielskim Domu Kultury dla szesnastu par małżeńskich, które przeżyły ze sobą w jednym związku przez co najmniej pięćdziesiąt lat lub dłużej oraz ich rodzin. Prawdziwymi rekordzistami są państwo Michalina i Stanisław Bilscy mogący pochwalić się aż 71-letnim stażem!

Wśród świętujących małżonków znaleźli się również: Helena i Bolesław Stecowie (64 lata), Janina i Leopold Frużyńscy (60 lat), Łucja i Jan Gałkowie (55 lat), Leokadia i Czesław Karamonowie (55 lat), Maria i Józef Garncarscy (50 lat), Stanisława i Jan Dubielowie (50 lat), Krystyna i Marian Grzebieniowie (50 lat), Halina i Józef Kaszowiczowie (50 lat), Janina i Jan Korczykowscy (50 lat), Zdzisława i Marek Musiałowiczowie (50 lat), Maria i Paweł Skulimowscy (50 lat), Maria i Bronisław Więckowie (50 lat), Anna i Władysław Władykowie (50 lat), Maria i Lesław Zającowie (50 lat), Jadwiga i Edward Zarzykowie (50 lat).

Przed pięćdziesięcioma laty, pełni młodzieńczego zapału i ufności, połączyli Państwo swój los. Przyrzekali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że uczynią wszystko, aby Wasze małżeństwo było zgodne i trwałe. Dzisiaj, patrząc wstecz, mogą Państwo śmiało stwierdzić, że wybrana droga była słuszną. Państwa postawa może stanowić wzór i inspirację dla tych, którzy wybrali lub wybiorą instytucję małżeństwa. Małżeństwo, by trwało, potrzebuje zaufania, szacunku, zrozumienia i wierności. Wymaga też cierpliwości dwojga ludzi, którzy pomimo trudnych chwil wciąż chcą być ze sobą, gdyż cytując słowa filozofa „udane małżeństwa nie są efektem znalezienia idealnej osoby lecz kochania niedoskonałego człowieka, którego wybrało się na współmałżonka”. – powiedziała Alicja Wójcik, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle.

Wygłaszając okolicznościowe wystąpienie przypomniała, że pół wieku w życiu każdego człowieka to bardzo wiele. – Nie każdemu człowiekowi bowiem jest dane po kilkudziesięciu latach wspólnego życia wrócić myślami, wspomnieniami do tamtych pięknych, młodzieńczych lat. Dlatego tym większa jest nasza radość, że los i opatrzność dały Państwu tę możliwość, abyśmy mogli wspólnie z Państwem świętować piękny jubileusz „Złotych Godów”. – zaznaczyła.

Pani kierownik podkreśliła, że uroczystość „Złotych Godów” odgrywa w życiu społecznym naszego miasta ogromną rolę. Radosna atmosfera towarzysząca dzisiejszemu wydarzeniu była dobrą okazją do złożenia serdecznych podziękowań za wzorowe wychowanie kolejnych pokoleń jaślan.

Każdy mieszkaniec Jasła tworzy historię naszej „małej Ojczyzny”. To tu mieszka, żyje, to tu spotykają go piękne, ale też trudne chwile, które na zawsze pozostają w pamięci jego bliskich i jego. I tak dziś Państwa małżeńska codzienność, prywatne święto, stają się sprawą wagi publicznej. Natomiast w dowód szczególnego uznania trwałości i nierozerwalności małżeństwa i rodziny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Państwa medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje z okazji dzisiejszego jubileuszu i życzenia kolejnych lat w jak najlepszym zdrowiu oraz umiejętności cieszenia się obecną chwilą. – powiedziała Alicja Wójcik.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował ich medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Ceremonii dekoracji dokonał burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian w towarzystwie swojej zastępczyni Elwiry Musiałowicz-Czech, dla której dzisiejsze święto miało szczególny charakter z uwagi na fakt, że wśród celebrujących rocznicę małżeństwa byli jej rodzice. Ponadto wszyscy otrzymali kwiaty oraz drobne upominki rzeczowe od samorządu miejskiego.

Na ich cześć władze miasta wzniosły toast lampką szampana, odegrano również marsz Mendelsona, którym symbolicznie nawiązano do wydarzeń sprzed pięćdziesięciu i więcej laty.

Gospodarz naszego miasta, zwracając się w kilku ciepłych słowach do świętujących małżeństw, powiedział: – Kiedy w tej sali staję przed tak licznie zgromadzonymi jubilatami, którzy mają za sobą co najmniej pięćdziesiąt lat małżeństwa, czyż to nie jest piękne? Tego serdecznie Państwu gratuluję. Ten dzień jest wyjątkowy, bo jeszcze nie zdarzyło się, żeby na tej sali spotkało się tyle małżeństw, które mają za sobą o wiele więcej lat. A 71 to jeszcze się w ogóle w historii nie zdarzyło więc serdecznie Państwu gratuluję. Macie Państwo za sobą wiele lat, tych szczęśliwych, tych trochę trudniejszych, wiele przeżyć, wiele doświadczeń, ale dzisiaj pamiętamy tylko o jednym. Że za sobą mamy te wspólnie przeżyte lata i dalej jesteśmy razem. A to najważniejsze. Bo bycie razem zawsze pomaga w każdej sytuacji. Nie tylko tej małżeńskiej, ale i w pracy czy życiu codziennym.

Podczas jubileuszu „Złotych Godów” wystąpili podopieczni Ewy Grzebień. Wokaliści Jasielskiego Domu Kultury zaprezentowali swoje interpretacje muzyczne utworów: „Powróćmy jak za dawnych lat” (Aleksandra Sienkowska), „Barcelona” (Krystian Bąk), „Radość najpiękniejszych lat” i „Człowieczy los” (Natalia Spólnik).

Małżonkowie podzielili się z zaproszonymi gośćmi swoimi przeżyciami ze wspólnie przeżytych lat, a na zakończenie uroczystości stanęli do wspólnej pamiątkowej fotografii.

 FOTOGALERIA: 

Złote Gody w Jaśle

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE