Na drogach

W weekend aż 24 kierowców straciło prawo jazdy za nadmierną prędkość

Policjanci jasielskiej drogówki w miniony weekend, realizując założenia akcji „Bezpieczne Wakacje 2020”, skutecznie studzili zapędy kierowców, którzy pozwalali sobie na zbyt szybką jazdę. W efekcie mundurowi zatrzymali 24 uprawnienia do kierowania pojazdami.

Jasielscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego realizując założenia akcji pn. „Bezpieczne Wakacje 2020”, nieustannie prowadzą różne działania, by eliminować w ruchu drogowym niebezpieczne zachowania kierowców, które są najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych. Mundurowi w trakcie służby zwracają szczególną uwagę na trzeźwość kierujących, sposób przewożenia pasażerów oraz prędkość pojazdów w obszarze zabudowanym.

Policjanci od piątku patrolowali główne odcinki dróg krajowych i wojewódzkich. Kontrolowali także miejsca zagrożone „przekraczaniem dozwolonej prędkości” wskazywane przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tych punktach zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy jadąc z zawrotną prędkością nie tylko łamali przepisy ruchu drogowego, ale przede wszystkim powodowali zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W efekcie prowadzonych działań mundurowi zatrzymali 24 kierujących, którzy w obszarze zabudowanym przekroczyli 100 km/h.

Pamiętajmy !!! Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest nadal jednym z głównych czynników tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Należy zaznaczyć, że nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach. Rozpędzony samochód nie zatrzymuje się w miejscu po naciśnięciu hamulca.

Przypominamy, że w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym tj. powyżej 50 km/h, policjant ujawniający takie wykroczenie w trakcie prowadzonej kontroli drogowej obligatoryjnie zatrzymuje kierowcy dokument prawa jazdy. Po przesłaniu go do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem tego dokumentu za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie sytuacji ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3 – miesięcznym okresie, oznacza jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejna wpadka kierowania bez prawa jazdy skutkuje zaś cofnięciem uprawnień.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.