Kultura | rozrywka | edukacja

O pięknie liryki węgierskiej (zapowiedź)

- spotkanie autorskie z Péterem Erőssem

10 maja 2022 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Jasielski Dom Kultury zapraszają na spotkanie z Péterem Erőssem, Węgrem, jaślaninem, autorem wyboru i przekładu „Antologii poezji węgierskiej”. Porozmawiamy o liryce węgierskiej oraz jej rytmie i melodii urzekających zarówno w oryginale, jak i w polskim tłumaczeniu.

Péter Erőss – od 50 lat związany z Polską i Jasłem więzami rodzinnymi i pracą zawodową, tłumacz, konsultant i przewodnik wspierający Polaków w poznawaniu Węgier, a Węgrów w odkrywaniu piękna Podkarpacia. Z wykształcenia inżynier leśnictwa, posiada szerokie zainteresowania historyczne i językowe, pisze wiersze, a w ostatnich latach jego zamierzeniem stało się przetłumaczenie na język polski mało znanych i dotychczas nietłumaczonych utworów poetów węgierskich z XIX i XX wieku. Zamierzenie to zrealizował z niezwykłą pasją, starannością i wrażliwością, o czym będzie okazja przekonać się w rozmowie z Autorem.

O pięknie poezji oraz o polsko-węgierskich mostach porozmawiamy łącząc dwa cykle – „Świat literatury, literatura świata” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Klub Ludzi z Pasją realizowany przez Jasielski Dom Kultury. Spotkanie wpisuje się również w XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony w tym roku pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Serdecznie zapraszamy – wtorek 10 maja, godz. 17:00, sala multimedialna JDK. Wstęp wolny.

(MBP), (JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *