Informacje

Jubileusz pięćdziesięciolecia wspólnego pożycia małżeńskiego 📸

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W kameralnym gronie pary małżeńskie z terenu miasta Jasła, które wytrwały w związku co najmniej pięćdziesiąt lat lub więcej, świętowały dzisiaj „Złote Gody”. Podczas specjalnie przygotowanej uroczystości miało miejsce wręczenie odznaczeń państwowych. Życzenia kolejnych wspólnie spędzonych lat w zdrowiu złożyli dostojnym jubilatom przedstawiciele lokalnego samorządu.

Spotkanie jubileuszowe miało miejsce w Jasielskim Domu Kultury. Wydarzenie rozpoczęła Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta: – Bardzo serdecznie witamy na uroczystości „Złotych Godów”. Naszymi wyjątkowymi gośćmi są dzisiaj pary, które przeżyły w jednym związku małżeńskim co najmniej pięćdziesiąt lat, ale są też tacy, którzy troszeczkę więcej.

Uroczystość poprzedził program artystyczny przygotowany przez instruktorkę Jasielskiego Domu Kultury Ewę Grzebień. Przed zaproszonymi gośćmi zaprezentowały się wokalistki Julia Sendra z utworem „Miłość nie ustaje” Mieczysława Szcześniaka oraz Aleksandra Wietecha, która zaśpiewała dwie piosenki: „Groszki i róże” Ewy Demarczyk i „Mój, tylko mój” Anny Jantar.

Dostojni jubilaci to: Janina i Jan Bełdowie, Mieczysława i Tadeusz Cierpiccy, Krystyna i Stanisław Dedowie, Teresa i Stanisław Gorczycowie, Jolanta i Jan Kasowiczowie, Danuta i Stanisław Mikosowie, Marta i Józef Pawłowscy, Kazimiera i Bolesław Piętowie, Maria i Mieczysław Stankowie, Maria i Ryszard Wanatowie. Z przyczyn osobistych lub zdrowotnych nie wszyscy mogli świętować osobiście.

Monika Kmiecik, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle przypomniała: „pół wieku temu, pełni młodzieńczego zapału, ufności i miłości, połączyliście Państwo swój los. Przyrzekaliście miłość, wierność i uczciwość małżeńską, w której wytrwaliście przez te wszystkie lata, w czasie których nie zabrakło zapewne chwil trudnych, a być może i łez i cierpienia”.

W codziennej trosce o dom, dobre wychowanie i wykształcenie dzieci, o uczciwość i przyzwoitość w życiu osobistym i publicznym oddaliście Państwo najlepsze lata swojego życia. Dzisiaj, po pięćdziesięciu latach wspólnego pożycia, możecie śmiało stwierdzić, że wybrana przez Was droga była słuszna, a włożony wkład w pracę i serdeczność uczuć, dobre wychowanie dzieci spotyka się z uznaniem. Państwa życie może stanowić wzór i inspirację dla tych, którzy wybrali lub wybiorą instytucję małżeństwa i założenie rodziny. Swoim życiem daliście przykład trwałości, wierności, siły małżeńskiej, która jest wartością szczególną. – powiedziała.

W dalszej części swojego wystąpienia podkreśliła, iż „nie każdemu człowiekowi jest dane, by po tylu latach wspólnego życia mógł wrócić myślami i wspomnieniami do tamtych pięknych młodzieńczych chwil”.

Za trud i poświęcenie wdzięczne są Wasze dzieci, wnukowie, najbliżsi i przyjaciele. My również chcielibyśmy wyrazić szacunek i podziw dla przyjaźni i wytrwałości wszystkich par małżeńskich, które doczekały dzisiejszego jubileuszu. A w dowód szczególnego uznania dla trwałości i nierozerwalności małżeństwa Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Państwa medalem „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. – mówiła Monika Kmiecik.

Urzędniczka przekazała również najserdeczniejsze życzenia z okazji dzisiejszego jubileuszu. – Życzę długich lat w jak najlepszym zdrowiu i wielu chwil szczęścia. – dodała.

Z upoważnienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie” wręczył burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Gospodarz naszego miasta odniósł się w kilku słowach do tego podniosłego wydarzenia: – Pięćdziesiąt lat, które pewnie miały różne lepsze, gorsze strony, ale najważniejsze, że te pięćdziesiąt lat przeżyliście razem i wspólnie wspieraliście się w tych trudniejszych chwilach, ale pewnie też świętowaliście te wspaniałe. To pewnie lata poświęcone najpierw zawiązaniu rodziny, potem wychowaniu dzieci, dzisiaj pewnie pomocy w wychowywaniu wnuków, bo to one przynoszą nam radość. Drodzy Państwo, gratuluję Wam pięknie tego jubileuszu, bo to nie jest łatwe. Ja niedługo będę miał za sobą czterdzieści lat i nie powiem, że było trudno, bo było bardzo przyjemnie, ale to czterdzieści lat wyzwań różnego rodzaju. Bo wiadomo, że jeśli chce się być razem, czasem trzeba, a nawet jest to konieczne, żeby się wzajemnie wspierać, wzajemnie rozumieć, czasem sobie wybaczać i pewnie takie chwile macie Państwo za sobą. Dlatego jeszcze raz gratuluję Wam pięknie tych lat, które macie za sobą, ale tym bardziej życzę Wam, aby tych lat przed Wami było jeszcze jak najwięcej. Również spędzonych razem, bo razem można o wiele więcej, można o wiele łatwiej przez życie przechodzić.

Tradycyjnie już, przy melodii Marszu Mendelsona, wzniesiono toast symboliczną lampką szampana.

Małżeństwa, które mają wieloletni staż, chętnie podzieliły się swoimi życiowymi historiami.

 FOTOGALERIA: 

Uroczystość „Złotych Godów” w Jaśle

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *