Loża medialna

Encyklopedia Jasła na ukończeniu

Pierwodruk Encyklopedii Jasła pod redakcją Zdzisława Świstaka ukazał się pod koniec 2009 roku. To swoiste kompendium wiedzy o Jaśle, które zawiera blisko dwa tysiące haseł.

Z opracowania można już korzystać w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Obecnie trwają prace nad szatą fotograficzną i poszukiwanie wydawcy. – Nie ma encyklopedii o Jaśle. Swoją encyklopedię ma wiele miast jak np. Kraków, Rzeszów, Nowy Sącz – mówi Zdzisław Świstak.

Encyklopedia Jasła to kompendium wiedzy o mieście, zawiera blisko 2 tys. haseł. Bazuje na dotychczasowych wydawnictwach. Zebrane zostały materiały z przeszłości Jasła, do tej pory jeszcze nigdzie nie publikowane. Są to zbiory podchodzące od osób prywatnych, instytucji i szkół. W prace nad encyklopedią zaangażowały się także Muzeum Regionalne w Jaśle, Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Ten pomysł zrodził się już dawno. Opracowanie powstawało przez wiele lat. Pisząc inne publikacje cały czas pracowałem równocześnie nad encyklopedią. To taki finał mojej pracy. To opracowanie ma pokazać obraz Jasła, jego historię, zawiera biografie jaślan, hasła związane z życiem społecznym, gospodarczym, politycznym, kulturalnym i wiele innych – dodaje autor.

Zdzisław Świstak jest historykiem, na swoim koncie ma już około 290 publikacji, w tym 48 wydawnictw książkowych, których jest autorem względnie współautorem. W 2004 r. uchwałą Rady Miejskiej otrzymał tytuł „Zasłużonego dla Miasta Jasła”. W ramach XV edycji Nagrody Literackiej im. Władysława St. Reymonta (2009) otrzymał honorowe wyróżnienie.

(mm)
„Nowe Podkarpacie”

SŁOWA KLUCZOWE