Kultura | rozrywka | edukacja

Nie powiem Wam czym jest poezja

W lipcowe popołudnie w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zgromadziła się spora liczba osób. Sprawił to Albert Kociuba, autor debiutanckiego tomiku Pomiędzy ciszą a milczeniem.

Albert Kociuba
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Poezja w powszechnym mniemaniu jest literacką niszą, więc zarówno organizatorzy jak i młody poeta byli tym zaskoczeni. W atmosferze skupienia, dał wykładnię własnego credo: Nie powiem Wam czym jest poezja. Dla mnie to przede wszystkim uczucia. Przed ich plastikowością ostrzegał w wierszu „Znajoma z Facebook’a”: (…) pozwalamy aby uczucia obrosły plastikiem a my niczym w Matriksie kodujemy je i rozmnażamy bezpłciowo.

Według niego najważniejsze cechy poezji to wyobraźnia i bezinteresowność. Dostrzega jednak powszechny kryzys wyobraźni. Pisanie wiersza przyrównał do pisania SMS-a, którego krótka forma dyscyplinuje piszącego. W niej dostrzega element poetyczności. Źródło inspiracji upatruje w czasopismach, muzyce, filmie a przede wszystkim w rozmowach. Wiersz powstaje ze zdziwienia – powiedział. Ten tomik to cały ja. Albert Kociuba w wieku 19. lat.

Doskonale pamięta, kiedy kilka lat temu napisał swój pierwszy wiersz. Było to po obejrzeniu filmu „Dzień świra”. Zapytany o mistrzów bez zastanowienia wymienia Krzysztofa Karaska i Piotra Macierzyńskiego. Podkreślił też niewątpliwy wpływ twórczości i osobowości swojego wuja Grzegorza Kociuby, który nota bene jest recenzentem tomiku.

Wiersze czytane przez poetę wzbudzały aplauz, zwłaszcza „On i On” oraz „Starsza kobieta”. Przyznał, że przez poetów jest określany jako „młody starzec”. Wynika to z jego nadzwyczaj dojrzałej twórczości.

Albert Kociuba jest człowiekiem niezwykle skromnym, ale bardzo świadomym poetą. Charakteryzuje go idealizm i wiara w upowszechnienie poezji. Jego zdaniem kluczem do zwiększenia kręgu jej odbiorców są media elektroniczne i uproszczenie form lingwistycznych. Do siebie i do swojej twórczości podchodzi z dystansem. Wie, że jest na początku drogi. Niech czytającego nie zmylą te słowa, gdyż oprócz niespożytych pokładów wrażliwości cechuje go racjonalizm. Świadczą o tym jego życiowe wybory, choćby kierunek studiów, daleki od poetyczności.

Na sali były obecne poetki zgromadzone w Klubie Powiększania Wyobraźni: M. Kantor, B. Tora i U. Wójcik. Jak trzy wróżki życzyły poecie sukcesów. Twórczość Alberta Kociuby dostępna jest na jego stronie internetowej. Można tam przeczytać wiersze, eseje i sentencje.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Nie powiem Wam czym jest poezja”

  1. Albert szacunek! Czekam na Twój wieczór autorski w Bibliotece Pedagogicznej! Liczę na to, że już niedługo się tam odbędzie!