Informacje

Nie uczestniczy w sesjach i posiedzeniach komisji, a pobiera wynagrodzenie

Radny Adam Pawluś (Prawo i Sprawiedliwość) od czerwca bieżącego roku nie uczestniczy w sesjach Rady Powiatu w Jaśle oraz posiedzeniach Komisji Finansowo-Budżetowej, której jest członkiem. Za każdą nieobecność z diety potrącane jest mu dziesięć procent przysługującego wynagrodzenia, które wynosi obecnie 1185,30 złotych.

Adam Pawluś
Adam Pawluś, radny Rady Powiatu w Jaśle.
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

56-letni Adam Pawluś w poprzedniej kadencji był etatowym członkiem Zarządu Powiatu w Jaśle. W październiku ubiegłego roku startował z listy Prawa i Sprawiedliwości do Rady Powiatu z okręgu wyborczego nr 3 (obejmującego gminy: Brzyska, Kołaczyce, Skołyszyn). Otrzymał 1044 głosy, co dało mu mandat radnego. Koalicję rządzącą zawiązały jednak trzy inne ugrupowania: Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Przymierze Samorządowe Podkarpacia, przez co w Radzie Powiatu w Jaśle zasiada po stronie „opozycji”.

Klubu Prawa i Sprawiedliwości wytypował go do pracy w Komisji Finansowo-Budżetowej. Od pięciu miesięcy nie bierze jednak udziału ani w sesjach powiatowych, ani w pracach komisji, do której został oddelegowany.

Absencja w wypełnianiu mandatu radnego nie zmusiła go jednak do nie pobierania wynagrodzenia. Wprawdzie od każdej nieobecności potrącane jest mu 10 procent przysługującej diety, to – biorąc pod uwagę liczbę sesji i posiedzeń komisji w danym miesiącu – pozostaje mu i tak spora kwota, która dla wielu bezrobotnych mieszkańców powiatu jasielskiego pozostaje w sferze marzeń.

Jeżeli była jedna sesja i dwie komisje w konkretnym miesiącu to 30 procent wynagrodzenia potrącane jest panu radnemu. W tej sytuacji nie ma innych możliwości prawnych, jeśli chodzi o wyciągnięcie konsekwencji wobec pana radnego. Musiałby się zrzec mandatu radnego. Może być radnym do końca tej kadencji, pobierać wynagrodzenie, oczywiście dziesięć procent tego wynagrodzenia jest mu potrącane za każdą nieobecność na posiedzeniu rady czy też komisji. To nie jest fair wobec wyborców tym bardziej, że wyborcy wybierali pana radnego po to, aby ich reprezentował ich interesy w tym obwodzie, z którego kandydował do Rady Powiatu. – mówi Bogusław Kręcisz, przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle.

Adam Pawluś nie poinformował przewodniczącego Rady Powiatu w Jaśle o przyczynach swojej nieobecności.

Nieoficjalnie, koledzy klubowi mówią, że prawdopodobnie wyleciał do Stanów Zjednoczonych. Żaden nie chciał też wypowiadać się, czy jest to uczciwe postępowanie wobec mieszkańców, którzy w wyborach samorządowych obdarzyli go zaufaniem i wybrali na swojego przedstawiciela w Radzie Powiatu Jasielskiego.

Oficjalnie nie znam powodów, dla których Adam Pawluś nie uczestniczy w sesjach i posiedzeniach komisji. Natomiast nieoficjalnie są różne plotki na ten temat. Ja osobiście nie chciałbym się do tych plotek ustosunkowywać. – podkreśla Bogusław Kręcisz.

Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle przyznaje, że zachowanie radnego Adama Pawlusia jest oszukiwaniem wyborców.

Uważam, że radnego wybiera się po to, aby reprezentował swoich wyborców i dbał o ich sprawy na terenie, na którym wyborcy głosowali na tego radnego. Myślę, że to jest nieuczciwe wobec wyborców. – dodaje Kręcisz.

Czekamy na Państwa opinie w tej sprawie.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Dla portalu terazJaslo.pl mówi Bogusław Kręcisz:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Nie uczestniczy w sesjach i posiedzeniach komisji, a pobiera wynagrodzenie”

 1. Życie stwarza niespodzianki. Dalej wybierajcie nieodpowiedzialnych ludzi. Macie, proszę bardzo ponad 1000 ludzi głos w błoto!

 2. To jakaś paranoja! Jak tak można! Jeżeli ten człowiek z tego co wiem startował z listy PiS. To ciekaw jestem co na to władze jasielskiego PiS czy to czasem ich nie ośmiesza? Co na ten temat ma do powiedzenia szef struktur PiS w Jaśle? Co o tym sądzą parlamentarzyści jasielscy popierani przez PiS? Co o tym sądzą wyborcy którzy głosowali na tego Pana? to są tylko pytania i mam nadzieję że redakcja portalu będzie drążyć ten temat i uzyskam na nie odpowiedź. Tą sytuację koniecznie trzeba wyjaśnić.

 3. To nie pierwszy raz. Będąc radnym rady miejskiej, również spieprzył do USA. To jest wybitne okazywanie patriotyzmu lokalnego! Od koryta odcięli, to w dupie ma sprawy Jasła. Może by chociaż posprzątał po sobie i zabrał razem ze sobą krzyżyk, który postawił dzieciom I LO?

 4. Jeden głos opozycji nic nie zmieni przy tak licznej koalicji. Stosunek głosów zawsze na sesjach jest constans. Po co więc ten krzyk?

 5. Moim zdaniem przyczyny nieobecności pana radnego powinny zostać jak najszybciej wyjaśnione. Być może ma problemy zdrowotne? W tym wypadku jego nieobecność jest w pełni usprawiedliwiona. Dziwi mnie, że były wicestarosta nie zna tych przyczyn. Przecież bądź, co bądź się przyjaźnią.

 6. Do Patrycji
  Żeby pracować na budowie to po pierwsze trzeba coś umieć i po drugie nie mieć dwóch lewych rąk do pracy.

 7. Takiego mamy radnego, na jakiego głosowaliśmy, niestety. I tyle przyszło z gadania o pozbyciu się starego „betonu”. Możemy mieć pretensje jedynie do siebie, no i oczywiście do naszej „władzuchny” centralnej, która jest odpowiedzialna za ustawodawstwo promujące cwaniaków i oszustów.

 8. Kiedys też tak było. Pan Pawluś był wtedy w USA. Obecnie tez jest w Stanach , pracuje na budowie. Oj nieładnie, nieładnie!!!! i nie jest to dla większosci zaskoczeniem co do postepowania p. P.

 9. Gdzie to się podziewa nasz radny? Obiecał, że bedzie dbał o nasze sprawy. Nie rozumiem a chciałabym znać jakiś powód. W końcu to dotyczy również mojego głosu. Zaachowanie, które mi się nie podoba Panie Adamie.