Informacje

Szukasz pracy za granicą – uważaj na oszustów!

„Praca – Niemcy! Poszukuję chętnych do pracy przy…., stawka godzinowa 9 euro. Tel. kont. …”. To treść jednego z wielu ogłoszeń, które można znaleźć w Internecie. Z takich ofert skorzystało również kilku mieszkańców powiatu jasielskiego. Niestety, po wpłaceniu wymaganych przez pośrednika pieniędzy, ogłoszenia okazywały się fikcją. Przestrzegamy przed oszustami i apelujemy o ostrożność.

Internetowi oszuści
Fot. © archiwum KPP JASŁO

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej prowadzą czynności w sprawach wyłudzenia pieniędzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę za granicą. Kilku mieszkańców naszego powiatu odpowiedziało na atrakcyjne oferty umieszone na lokalnych portalach internetowych. Anonse dotyczyły m.in. pracy na terenie Niemiec, Anglii, Holandii.

Pokrzywdzeni kontaktowali się telefonicznie z mężczyzną, który potwierdzał aktualność ogłoszenia i przekazywał warunki zatrudnienia. Często informował, że ma kilka ostatnich miejsc i muszą się szybko zdecydować. Umowę o pracę zainteresowani mieli odebrać w czasie spotkania z jego kolegą, w wyznaczonym miejscu na terenie Jasła lub Rzeszowa.

Aby skorzystać z oferty należało wpłacić pieniądze w kwocie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. m.in. za przejazd, ubezpieczenie i różne inne wymagane pozwolenia, dokumenty. W trakcie negocjacji mężczyzna proponował, aby wpłaty dokonać na podane imię i nazwisko za pośrednictwem punktu agencyjnego zajmującego się szybkimi przelewami. Podczas następnej rozmowy prosił o podanie numeru kontrolnego przekazu, celem potwierdzenia wpłaty. Po otrzymaniu numeru umożliwiającego wybranie pieniędzy w każdym z punktów agencyjnych, kontakt z mężczyzną, który okazał się oszustem urywał się.

W podobny sposób została oszukana mieszkanka Łańcuta.

Przestrzegamy przed oszustami wyłudzającymi pieniądze za pośrednictwem tego typu ogłoszeń. Do osób poszukujących w ten sposób pracy, apelujemy o wnikliwe sprawdzanie zamieszczonych ofert i nie wpłacanie pochopnie pieniędzy osobie nieznajomej. Jeśli dokonamy przelewu nie udostępniajmy żadnych danych dotyczących przekazu – w szczególności numerów kontrolnych, które umożliwiają szybkie wybranie pieniędzy. W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania oszustwa, należy niezwłocznie powiadomić o tym Policję.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE