Kultura | rozrywka | edukacja

W JDK: czuć już święta

Ponad 300 prac, nadesłanych na V Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży, można oglądać w Salonie Sztuk Plastycznych JDK, na wystawie pokonkursowej „To już pora na święta, to już czas”. Ekspozycję można zwiedzać do 23 grudnia br.

Laureaci konkursu
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Podczas uroczystego otwarcia wystawy (18 listopada) zastępca burmistrza Jasła Leszek Znamirowski wręczył autorom najlepszych prac nagrody i wyróżnienia, a nauczycielom, pod których kierunkiem młodzi twórcy pracowali – pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami. – Gdy wchodzi się do tej sali zaczyna się odczuwać powolutku, dzięki tym przepięknym pracom, atmosferę Bożego Narodzenia. Mikołaja jeszcze nie było, ale tu widać, że krąży gdzieś po Jaśle i okolicach, a wasze prace pozwalają już teraz zbliżyć się do świąt – mówił do małych artystów.

Na zorganizowany przez JDK już po raz piąty konkurs, adresowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów, wpłynęło 330 prac z 32 szkół i instytucji kultury działających w powiecie jasielskim oraz tarnowskim. Są to bardzo różnorodne prace, których twórcy wykorzystali najrozmaitsze materiały i techniki plastyczne: od kredek, pasteli, farb, po kolaże, linoryty i batiki. Za ich pomocą przedstawili kojarzące im się ze świętami Bożego Narodzenia obrzędy i zwyczaje od pokoleń pielęgnowane w polskiej kulturze.

Jury: Katarzyna Gądek (graficzka), Anna Brożyna i Ewa Kusiak (instruktorki plastyki w JDK), oceniło estetykę prac, staranność i inwencję twórczą autorów, ogólny wyraz artystyczny oraz samodzielność wykonania, przyznając po 5 równorzędnych nagród i po 5 wyróżnień w każdej z trzech kategorii wiekowych.

Nagrodzeni

Kategoria uczniów klas I – III szkół podstawowych: Martyna Konieczna (kl. I, Zespół Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle), Karolina Leniak (kl. III, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle), Aleksander Żaczek (kl. III, ZSM nr 2 w Jaśle), Maja Kwaśny (kl. II, SP w Brzyskach), Sandra Madej (kl. III, ZSM nr 2 w Jaśle); kat. uczniów klas IV – VI szkół podstawowych: Agnieszka Hudyma (kl. VI, SP nr 2 w Jaśle), Aleksandra Warchoł (kl. VI, MDK w Jaśle), Gabriela Kiełbasa (kl. V, SP nr 4 w Jaśle), Karolina Czubik (kl. VI, MDK w Jaśle), Julia Klimek (kl. V, SP nr 2 w Jaśle); gimnazjaliści: Magdalena Tomkiewicz (kl. II, Gim. nr 4 w Jaśle), Małgorzata Pikuła (kl. II, Gim. nr 2 w Jaśle), Agnieszka Fiałkiewicz (kl. III, Gim. w Szebniach), Katarzyna Ochwat (kl. I, Gim. nr 2 w Jaśle), Agata Duda (kl. II Gim. Publiczne w Ołpinach).

Wyróżnieni

Kategoria uczniów klas I – III szkół podstawowych: Aleksandra Czechowicz (kl. III, Zespół Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle), Anna Tomasik (kl. I, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle), Aleksandra Czernecka (kl. I, Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle), Daria Winkler (kl. II, ZSM nr 2 w Jaśle), Bartosz Witusik (kl. III, SP w Świerchowej); kat. uczniów klas IV – VI szkół podstawowych: Lena Zoła (kl. IV, MDK w Jaśle), Martyna Bek (kl. VI Zespół Szkół w Szebniach), Weronika Wójcik (kl. IV, MDK w Jaśle), Mateusz Kozioł (kl. VI, SP nr 4 w Jaśle), Izabela Świątek (kl. VI, MDK w Jaśle); gimnazjaliści: Urszula Król (kl. III, Gim. w Skołyszynie), Weronika Kiełbasa (kl. I, Gim. Integracyjne w Osieku Jasielskim), Karolina Dyląg (kl. II, Gim. w Czermnej), Paulina Uchman (kl. III, Gim. nr 2 w Jaśle), Sandra Stasiowska (kl. III, Gim. nr 4 w Jaśle).

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE