Informacje

Wystrzegajmy się oszustów

Oszuści chcąc się wzbogacić wymyślają co raz to inne metody i bez skrupułów wykorzystują naszą łatwowierność. Tym razem przestrzegamy przed osobami, które pod pretekstem braku paliwa i pieniędzy na jego zakup, zatrzymują samochody i w zamian za pomoc finansową oferują wyroby ze „złota”.

POLICJA
Fot. archiwum terazJaslo.pl / Damian Palar

W ostatnim czasie jasielscy policjanci otrzymali kilka sygnałów o próbach oszustwa metodą „na paliwo”. Schemat działania oszustów przedstawia się następująco.

Podróżujące pojazdem na zagranicznych numerach rejestracyjnych osoby, przeważnie o ciemnej karnacji, zatrzymują samochód w pobliżu drogi. Następnie sami dają znaki do zatrzymania się przejeżdżającym kierowcom. Jeśli to uczynią, oszuści łamaną polszczyzną informują ich, że zabrakło im paliwa i potrzebują pieniędzy na jego zakup. W zamian za pomoc finansową oferują po bardzo atrakcyjnej cenie drogocenną „złotą biżuterię”. Często ściągają z siebie sygnety, łańcuszki i zegarki, które chcą sprzedać.

Kierując się chęcią pomocy oraz zrobieniem przy okazji korzystnego interesu, zatrzymani przez oszustów kierowcy kupują rzekome złote precjoza. Niestety po transakcji okazuje się, że są wykonane z tombaku i przedstawiają znikomą wartość.

Policjanci przestrzegają przed tym zagrożeniem, apelujemy o rozwagę i ostrożność. Pamiętajmy, że tzw. „szybkie transakcje”, to zazwyczaj szybka strata pieniędzy. Dlatego stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do osób obcych, oferujących okazyjnie po atrakcyjnej cenie towary czy usługi. W przypadku obaw i podejrzeń co do próby oszustwa, należy niezwłocznie powiadomić o tym Policję.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE