Kultura | rozrywka | edukacja

Kołaczyccy licealiści zgłębiają tajniki kryminalistyki 

W dniu 26 lutego 2013 r. uczniowie klasy drugiej o profilu policyjno-strażackim kołaczyckiego liceum wzięli udział w 3-godzinnych warsztatach kryminalistycznych prowadzonych przez pułkownika Józefa Kubasa, nauczyciela akademickiego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne.

Kołaczyccy licealiści zgłębiają tajniki kryminalistyki
Fot. © archiwum Szkoły

Zajęcia rozpoczęły się od wykładu naukowego z zakresu kryminalistyki i kryminologii. Uczniowie zostali zapoznani z różnymi technikami kryminalistyki, dowiedzieli się na czym polega zastosowanie czterech podstawowych dziedzin kryminalistyki: taktyki, techniki, strategii i metodyki kryminalistycznej oraz zgłębili tajniki informatyki śledczej.

Poza wiedzą teoretyczną młodzież miała możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych na specjalistycznym sprzęcie laboratoryjnym, używanym w kryminalistyce do zbierania odcisków palców oraz zabezpieczania dowodów zbrodni czy wypadku. Poznali nowoczesne metody ich wykonywania, mogli sami pod okiem profesjonalisty spróbować swoich sił w ćwiczeniach. Pasja i zaangażowanie prowadzącego zajęcia sprawiły, że wzbudziły one olbrzymie zainteresowanie wszystkich uczestniczących w warsztatach.

Na koniec wywiązała się wspólna dyskusja w klimacie iście studenckim.

W tym samym dniu klasy maturalne wzięły udział w wykładzie z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego, przeprowadzonym również przez pracownika naukowego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania dr Leszka Barana. Zajęcia z pracownikami akademickimi pozwalają młodzieży nie tylko poszerzyć ich wiedzę, ale przede wszystkim lepiej przygotować uczniów do dalszego kształcenia poprzez poznawanie różnych dziedzin nauki związanych z planowanymi studiami wyższymi.

(LO w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Kołaczyccy licealiści zgłębiają tajniki kryminalistyki ”