Kultura | rozrywka | edukacja

Hip Hop – kultura ludzi inteligentnych

55 prezentacji i 200 tancerzy z Polski i Słowacji wzięło udział w II Międzynarodowych Spotkaniach Tanecznych Hip Hop/Breakdance „Złoty Jasiel”, które odbyły się w sobotę, 4 czerwca br.

Ta impreza ma na celu przede wszystkim integrację różnych środowisk tanecznych z kraju i z zagranicy, propagowanie tańca Hip Hop i Breakdance, ale również twórczą wymianę doświadczeń tanecznych wśród młodych tancerzy, zachęcenie ich do pracy twórczej i kulturalnej, a także kreatywności, współpracy w grupie, spędzania czasu wolnego i kształtowania umiejętności współzawodnictwa – mówi Katarzyna Korona, organizator II MST, instruktor tańca w Jasielskim Domu Kultury.

Pierwsza edycja Spotkań, które odbyły się we wrześniu ubiegłego roku została zorganizowana w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej domów kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013. Wówczas w konkursie wzięło udział 108 tancerzy z Polski i Słowacji.

W obydwu Spotkaniach jednym z jurorów była Patrycja Pawlak „ZenYa” z Krakowa. – Nie przyznaliśmy wszystkich możliwych nagród, które były, ponieważ nie wszystkie choreografie wpisały się w kanon Hip Hop, Street Dance. Ale tańczycie super – podsumowała tancerka podczas wręczania nagród. – Jeżeli chodzi o Hip Hop czy Break chłońcie to, bo to jest fantastyczna kultura, która łamie stereotypy i uczcie się jej od korzeni. To nie jest kultura, w której lubimy przeklinać, siedzieć pod blokiem, pić alkohol. To jest kultura ludzi inteligentnych, którzy kochają muzykę, graffiti i dzięki temu ta kultura pomaga innym ludziom – dodaje P. Palwak

Ocenie jurorów (Patrycja Pawlak „ZenYa” z Krakowa, Lucia Jurkovičová ze Słowacji oraz Przemysław Jędruszczak z Zamościa) podlegały: choreografia i technika tańca, ogólny wyraz artystyczny, bogactwo i różnorodność figur tanecznych oraz rytmiczność i dynamika wykonania.

Nagrody i wyróżnienia

Hip Hop w kategorii 7 – 11
Mini formacje: 1. PREETY GIRLS (FDC Słowacja), 2. LITTLE STARS (FDC Słowacja), 3. FEEL THE BEAT (SCK Mielec). Formacje: 1. SMAJLICI (FDC Słowacja), 2. SPARTAKUS (Adamówka), 3. STREETCIAKI (Szkoła Tańca Street Life Rzeszów).
Wyróżnienia: solo – Lenka Rajniak (FDC Słowacja), duet – Katarína Rypáková/Dominika Smitková (FDC Słowacja)

Hip Hop w kategorii 12 – 15
Mini Formacje 1. GOLDIGIRLS (Street Life Rzeszów), 2. LITTLE TEENS (FDC Słowacja), 3. LOYAL (FDC Słowacja). Formacje: 1. THE POLICE (FDC Słowacja), 2. R-REVOLUTION (JDK). Wyróżnienia: FOPS (GOK Łabowa), SZASSE (GOK Jedlicze).
Wyróżnienia: solo – Paulina Bellová (FDC Słowacja), duet – Emma Salvová/Jasmina Kutliková (FDC Słowacja).

Hip Hop w kategorii 16+
Miejsce I – Mateusz Dragan (Street Life Rzeszów).
Mini formacje: Wyróżnienie: SVARNA PARTA (FDC Słowacja). Formacje: 1. FAKING MOTION (Jedlicze), 2. READY OR NOT (FDC Słowacja).
Wyróżnienia solo: Patrycja Kudroń (GOK Jedlicze), Matej Mašura (FDC Słowacja).
Wyróżnienia duet: Anna Harsze i Maciej Kuliga (Jedlicze), Dobromiła Sochacka/Karolina Frydrych (GOK Jedlicze), Matej Mašura/Kristina Sukeľová (FDC Słowcja).

Breakdance 7 – 11
1. Kamil Ziomek (Street Life Rzeszów), 2. Maks Patroś (Street Life Rzeszów), 3. Wiktor Kalita (Street Life Rzeszów).

Breakdance 12 – 15
1. Alan Chciuk (Street Life Rzeszów), 2. Kacper Łempa (TPD Mielec)

Breakdance 16+
1. Michał Samborski (Street Life Rzeszów), 2. Sebastian Praisnar (Jedlicze), 3. Radosław Czechowicz (Jedlicze)

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE