Kultura | rozrywka | edukacja

Festiwal Nauki 2018 w Jaśle (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury i Miasto Jasło zapraszają do udziału w VI edycji Festiwalu Nauki, który odbędzie się 5 – 6 października br. w JDK. Odwiedzający w tym czasie naszą placówkę będą mieli okazję uczestniczyć w ciekawych eksperymentach i pokazach.

W tym roku do udziału w Festiwalu organizatorzy zaprosili: Estradę Tyską, Mielecki Portal Lotniczy EPML Spotters, ExploraPark – Park Nauki i Techniki w Wałbrzychu, PWSZ Krosno, 3D Universal z Jasła oraz Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Nowością VI edycji Festiwalu Nauki będzie pokaz współczesnej kryminalistyki prezentowany przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą oraz instalacje edukacyjne przygotowane przez Ogród Doświadczeń im. S. Lema (oddział II Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie).

W pierwszym dniu Festiwalu warsztaty, pokazy, prelekcje adresowane będą głównie do dzieci i młodzieży (grupy zorganizowane). W godzinach popołudniowych zapraszamy  wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w Festiwalu. Naszych gości powitają Roboty Transformers z Estrady Tyskiej, która przygotowała również pokazy i warsztaty z muzyką i światłem (tzw. Cewka Tesli), warsztaty rzeźbienia w lodzie, pokaz „Tancerze światła”.

Ponadto, w dużym holu JDK, stanowiska będą miały: Mielecki Portal Lotniczy EPML Spotters, 3D Universal z Jasła oraz PWSZ Krosno,natomiast w sali multimedialnej gościć będziemy Park Nauki i Techniki ExploraPark z Wałbrzycha. Z kolei na tarasie JDK będzie można obserwować słońce przy użyciu teleskopu Coronado oraz uczestniczyć w pokazach kuchni molekularnej.W Parku Miejskim do wspólnych eksperymentów i zabawy zaprosi Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema z Krakowa.

W sobotę, 6 października, w sali widowiskowej odbywać się będą projekcje filmu „Układ Słoneczny” w 3D. Opowieść zacznie się od misji Voyagera, przez sondy kosmiczne i lądowniki, które w imieniu ludzkości eksplorowały wiele zakątków naszego najbliższego otoczenia. W holu JDK odbędą się otwarte warsztaty pod hasłem „Młody naukowiec”, jak również stanowiska: Mielecki Portal Lotniczy EPML Spotters, 3D Universal z Jasła oraz PWSZ Krosno. W sali multimedialnej czekać będą eksponaty i interaktywne pomoce dydaktyczne ExploraParku oraz stanowisko astronomiczne z I LO w Jaśle.

Festiwal Nauki potrwa dwa dni: w piątek, 5 października, w godzinach od 10.00 do 17.00; w sobotę, 6 października od godz. 10.00 do 15.00. – wstęp wolny.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE