Informacje

Śmigłowce na lądowisku w Jaśle. Po pacjentów zakażonych koronawirusem

Lądowanie wojskowego „Sokoła”. Więcej zdjęć w naszej fotogalerii (kliknij tutaj)| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Wojskowy „Sokół” popołudniu wylądował na płycie jasielskiego lądowiska dla śmigłowców sanitarnych. Jego załoga wykonuje misję transportu ciężko chorego pacjenta zakażonego koronawirusem z miejscowego szpitala.

Teren lądowiska wielofunkcyjnego przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, prowadzonego przez Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze „Ikar” im. Leszka Preisnera. W sobotnie popołudnie przyjeżdżają w to miejsce trzy zastępy straży pożarnej z Jasła i Warzyc oraz ambulans sanitarny ze Szpitala Specjalistycznego. Okazuje się, że służby ratownicze będą za moment podejmować wojskowego „Sokoła”. Pojawienie się na horyzoncie potężnej maszyny z biało-czerwoną szachownicą na boku wzbudza spore zainteresowanie wśród przejeżdżających. Kierowcy parkują w uliczce naprzeciwko, by uwiecznić ten niecodzienny widok na filmikach czy zdjęciach.

Helikopter przyleciał tu z bazy w Mińsku Mazowieckim. Jak udało się ustalić, potrzebny był pilny transport drogą lotniczą dla pacjenta, który przebywa na oddziale covidowym w miejscowym szpitalu do innej placówki leczniczej o wyższym stopniu referencyjności. Docelowo trasę przelotu wyznaczono do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Ratunkiem dla bardzo ciężko chorego na COVID-19 ma być terapia przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury ECMO podtrzymującej funkcje życiowe. Wojskowych wspierała w tej misji ekipa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Kilkadziesiąt minut wcześniej na tym samym terenie lądowała załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z bazy w Sanoku.

Po godzinnej obecności w Jaśle powietrzna karetka odleciała z ciężko chorym pacjentem do Krakowa.

W obydwu przypadkach do transportu osób zakażonych koronawirusem między budynkiem głównym szpitala, a śmigłowcem wykorzystano komorę izolacyjną typu BIO-BAG.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE