Informacje

Głośne czytanie trylogii Henryka Sienkiewicza na jasielskim Rynku

Lokalni samorządowcy na czele ze starostą jasielskim Adamem Kmiecikiem i burmistrzem miasta Andrzejem Czerneckim oraz przewodniczącymi Rady Miejskiej Jasła Elżbietą Bernal i Rady Powiatu w Jaśle Bogusławem Kręciszem oraz uczniowie jasielskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięli udział w trzeciej edycji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tym roku impreza była poświęcona trylogii Henryka Sienkiewicza.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Do organizacji ogólnopolskiej akcji włączyły się na poziomie lokalnym następujące podmioty: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta w Jaśle, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle i Zespół Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle.

W związku z ustanowionym w 2014 „Roku Sienkiewiczowskim” tegoroczna edycja wydarzenia, która odbywa się już po raz trzeci pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, była poświęcona właśnie twórczości Henryka Sienkiewicza, wybitnego powieściopisarza, nowelisty i publicysty, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autora m.in. trylogii, w skład której wchodzą: „Ogniem i Mieczem”, „Potop” oraz „Pan Wołodyjowski”. Spod jego pióra wyszło również wiele innych znakomitych dzieł, w tym: „Quo Vadis”, „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy”, „Bez dogmatu”, czy też „Rodzinę Połanieckich”.

Spotykamy się dzisiaj na jasielskim Rynku, aby uczestniczyć w trzeciej edycji Narodowego Czytania, którą zainicjował Prezydent Bronisław Komorowski. W roku ubiegłym wspólnie czytaliśmy utwory Aleksandra Fredry, który swoim ciętym językiem w humorystyczny sposób, ale jakże dobitny pokazywał przywary Polaków. Ale również uczył nas mądrości. Mieliśmy okazję zobaczyć, że jego utwory są cały czas aktualne. Dzisiaj zebraliśmy się na jasielskim Rynku po to, aby jeszcze raz wrócić wspólnie do trylogii Henryka Sienkiewicza. Do dzieł, które Henryk Sienkiewicz napisał ku pokrzepieniu serc. Chciałbym, abyśmy raz jeszcze przeżyli to wszystko i wcielili się w role Wołodyjowskiego, Skrzetuskiego czy Kmicica. Chciałby, abyśmy mogli dzisiaj wszyscy razem zastanowić się, co Sienkiewicz powiedziałby nam dzisiaj, na jakie pytania by odpowiedział, jaką drogę wskazałby do tego, abyśmy szukali porozumienia i dopatrywali się tych wszystkich cech w naszym narodzie, o których on pisał. To wszystko było również okraszone odrobiną humoru. – powiedział starosta jasielski Adam Kmiecik.

Burmistrz Jasła Andrzej Czernecki przypomniał, że do ubiegłorocznego Narodowego Czytania przystąpiło ponad siedemset miejscowości z całego kraju.

Celem jest przede wszystkim pokazanie bogactwa polskiej literatury, potrzeba zwrócenia uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i budowanie wspólnej tożsamości. Akurat pierwsze fragmenty Potopu ukazywały się w prasie 130 lat temu, więc powieść, która ma ogromną historię, budowała wyobraźnię historyczną wielu pokoleń Polaków. Myślę, że to co dzisiaj się dzieje, będzie wspólnym doznaniem obcowania z tym, co najpiękniejsze w polskiej literaturze. – podkreślił.

Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska skierowała do uczestników dzisiejszego wydarzenia okolicznościowy list, w którym napisała m.in. „Inicjatywa Narodowego Czytania tego utworu zasługuje na wszelkie uznanie. Dzięki spotkaniu możemy ponownie prześledzić losy bohaterów oraz przypomnieć sobie historię Polski. Wspólne czytanie jednoczy nas. Jestem przekonana, że spotkanie dostarczy wielu emocji oraz wzruszeń. Wszystkim uczestnikom życzę wszelkiej pomyślności”.

Pierwszy fragment „Ogniem i mieczem” poświęcony przygotowaniu powstania kozackiego przeciw Rzeczypospolitej przez Bohdana Chmielnickiego odczytał starosta jasielski Adam Kmiecik, któremu w dalszej części towarzyszył przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle Bogusław Kręcisz.

Kolejny fragment odnoszący się miłości Jana Skrzetuskiego do Heleny Kurcewiczówny odtworzyli: przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal (Kniahini Kurczewiczowa), radna Alicja Nowosielska (Helena Kurcewiczówna) i radny Józef Kędrek (Jan Skrzetuski).

Scenę z „Potopu” dotyczącą pożegnania Kmicica z ukochaną Oleńką odczytali: burmistrz Andrzej Czernecki oraz rzecznik prasowy Urzędu Miasta Agata Koba. Kolejne fragmenty utworu odczytali uczniowie gimnazjów: Miłosz Stój z Gimnazjum nr 1 (w roli Jana Onufrego Zagłoby), Jakub Sokołowski z Gimnazjum nr 2 (w roli Oskierki) i Szymon Dolny z Gimnazjum nr 4 (w roli Rocha Kowalskiego).

Pierwszy fragment „Pana Wołodyjowskiego” odczytali: Adam Kmiecik (w roli Michała Wołodyjowskiego) i etatowy członek Zarządu Powiatu Tadeusz Górczyk (w roli Jana III Sobieskiego). Kolejne przedstawili uczniowie Zespołu Szkół nr 4: Aleksandra Dubiel (w roli Basi Wołodyjowskiej), Wiktor Grygiel (w roli Michała Wołodyjowskiego) i Michał Borkowski (w roli Jana Onufrego Zagłoby).

Na zakończenie odczytano opis zwycięstwa Jana III Sobieskiego w bitwie pod Chocimiem, a na scenie wystąpili – oprócz wszystkich dzisiejszych lektorów – dodatkowo uczniowie Zespołu Szkół nr 4: Patryk Niemiec, Kamil Materowski, Pola Gołębiowska oraz Elżbieta Hajduk z Powiatowego Urzędu Pracy.

Z okazji Narodowego Czytania utworów Henryka Sienkiewicza Kancelaria Prezydenta RP przygotowała specjalną pieczęć, którą można było nieodpłatnie odcisnąć na przyniesionych ze sobą książkach.

Dzisiejszemu wydarzeniu towarzyszyły działania plastyczne polegające na stworzeniu malowideł z postaciami z utworów Henryka Sienkiewicza, które przygotowała Alicja Romanow z Młodzieżowego Domu Kultury, a także konkurs dotyczący znajomości bohaterów trylogii. Osoby, które na podstawie cytatów opisujących wygląd danej postaci właściwie odgadły, o jakim bohaterze mowa, zostały nagrodzone przez starostę Adama Kmiecika i burmistrza Andrzeja Czerneckiego drobnymi upominkami.

Podsumowaniem Narodowego Czytania w Jaśle był występ szkolnego zespołu tańca działającego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach. Aby oddać ducha czasów, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz, uczniowie wystąpili w strojach z tamtej epoki.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE